Rhona Mitra als Eden Sinclair | |
Bob Hoskins als Bill Nelson | |
Adrian Lester als Sergeant Norton | |
Alexander Siddig als Prime Minister John Hatcher | |
David O'Hara als Michael Canaris | |
Malcolm McDowell als Dr. Marcus Kane | |
Sean Pertwee als Dr. Talbot | |
MyAnna Buring als Cally Kane | |
Emma Cleasby als Katherine Sinclair | |
Caryn Peterson als Vagrant Girl | |
Adeola Ariyo als Nurse | |
Christine Tomlinson als Major Eden Sinclair | |
Vernon Willemse als David / Gimp | |
Paul Hyett als Hot Dog Victim | |
Craig Conway als Sol Kane | |
Lee-Anne Liebenberg als Viper | |
Darren Morfitt als Dr. Stirling | |
Leslie Simpson als Carpenter | |
Chris Robson als Miller | |
Axelle Carolyn als Drop Dead Girl / Podium Marauder #1 | |
Karl Thaning als Pilot | |
Jason Cope als Wall Guard | |
Stephen Hughes als Soldier #1 / Johnson | |
Ryan Kruger als Soldier | |
Martin Ball als DDS Guard | |
Jeremy Crutchley als Richter | |
Tom Fairfoot als John Michaelson | |
Nora-Jane Noone als Read | |
Nathalie Boltt als Jane Harris | |
Rick Warden als Chandler | |
Cal MacAninch als Chancellor Falco | |
Eloise Cupido als Afro Girl | |
Lily Anderson als Bathtub Blonde | |
Cokey Falkow als Captain Hendrix | |
John Carson als George Dutton | |
Hennie Bosman als Telamon | |
Martin Compston als Joshua | |
Az Abrahams als Pin Stripe | |
Susan Danford als Command Centre Official | |
Alessia Ramazzotti als Starved Girl | |
Shaamilla Noordien als Carpenter's Bat Attacker | |
Nicholas Pauling als Cellar Jailer | |
Riaz Solker als Cellar Guard | |
Porteus Xandau als DJ | |
Benedict Carver als Podium Marauder #2 | |
Daniel Read als Sergeant #1 | |
Nathan Wheatley als Patient 'X' | |
Cecil Carter als DDS Assault Trooper | |
Tyrell Kemlo als Pit Audience Member | |
Garry George als Pin Stripe's Security #1 | |
George Bailey als Pin Stripe's Security #2 | |
Dermot Brogan als Command Centre Guard | |
Amy Barnes als Wild Girl (uncredited) | |
D-Teflon als DDS Guard #2 (uncredited) | |
Kate-Lynn Hocking als Marauder (uncredited) | |
Chris Wilson als London Refuge (uncredited) |
Neil Marshall | Director |
Benedict Carver | Producer |
Sam McCurdy | Director of Photography |
Tyler Bates | Original Music Composer |
Steven Paul | Producer |
Andrew MacRitchie | Editor |
Jeremy Zimmermann | Casting |
Rhian Nicholas | Art Direction |
Cordell McQueen | Stunt Coordinator |
Jonathan Hely-Hutchinson | Art Direction |
Emer O'Sullivan | Art Direction |
Zoe Smith | Set Decoration |
Jamal Cader | Greensman |
Anna Lau | Costume Supervisor |
Peter Olliff | Visual Effects Editor |
John Marzano | Helicopter Camera |
Adi Visser | Steadicam Operator |
Sarel Pretorius | Steadicam Operator |
Mike Morrison | Digital Intermediate |
Greg Morgenstein | Music Editor |
Mark Hardy | Transportation Coordinator |
Linda Gamble | Unit Publicist |
Raine Edwards | Hairstylist |
Julia Dehoff | Assistant Art Director |
Paul Govey | Sound Re-Recording Mixer |
Jay Maidment | Still Photographer |
Vinca Cox | Script Supervisor |
Andy Thomson | Art Direction |
Axelle Carolyn | Makeup Effects |
Lee Ifans | Visual Effects Editor |
John Trafford | Art Direction |
Mark Auret | Set Decoration |
John Norster | Costume Design |
Francesca Van Der Feyst | Hairstylist |
Juanette Van Der Merwe | Hairstylist |
Terry Chicken | Greensman |
Michael J. Fox | ADR & Dubbing |
Rob Inch | Stunt Coordinator |
David Doran | Art Direction |
Mike Dowson | Sound Re-Recording Mixer |
Peter Burgis | Foley |
Brendan Jayne | Greensman |
Johan van der Merwe | Greensman |
Kevin Adcock | Special Effects Coordinator |
Raine Edwards | Makeup Artist |
Kerry Skelton | Makeup Artist |
Juanette Van Der Merwe | Makeup Artist |
Sarah Hemsley | Visual Effects Producer |
Alan Maxwell | Camera Operator |
Paul Carter | Sound Designer |
Matthew Rouleau | CG Supervisor |
Hal Couzens | Visual Effects Supervisor |
Maeve Slemon | Art Department Coordinator |
Chris Sturmer | Dolby Consultant |
Dave Sloss | Foley |
David C. Hughes | Sound Designer |
Michael Maroussas | Sound Effects Editor |
Simon Allmark | Visual Effects Editor |
Mark Michaels | Visual Effects Supervisor |
Ossie McLean | Camera Operator |
Morag Cameron | Script Supervisor |
Morten Nielsen | Location Manager |
Paul Hyett | Makeup Effects |
Kristyan Mallett | Makeup Effects |
Louis van Tonder | Greensman |
Danny Sheehan | Supervising Sound Editor |
Mannie Ferreira | Camera Operator |
John McKay | Gaffer |
Martin Alderdice | Picture Car Coordinator |
Nikki Brannan | Makeup Artist |
Orlando Bassi | Wigmaker |
Gurel Mehmet | Visual Effects Art Director |
John Taylor | Steadicam Operator |
Simon Bowles | Production Design |
Susan Collin | Art Direction |
Mags Horspool | Art Direction |
Melloney Cunnell | Assistant Art Director |
Andy Hague | Visual Effects Editor |
Clare Tinsley | Visual Effects Producer |
Gary Birmingham | Transportation Coordinator |
Jeff Abberley | Executive Producer |
Trevor Macy | Executive Producer |
Marc D. Evans | Executive Producer |
Neil Marshall | Writer |
Julia Blackman | Executive Producer |
Peter McAleese | Executive Producer |
Carole Sheridan | Executive Producer |
Steve Carter | Supervising Art Director |
Steven Saunders | Props |
Reghard Roets | Stunt Driver |
Bradley Peterson | Stunts |
Cobus Liebenberg | Stunts |
Tania Koetzee | Stunts |
Zandara Kennedy | Stunts |
Alexander Hawkins | Stunts |
Jared Cohen | Stunts |
Michael Solomon | Stunts |
Craig Gordon Sobotker | Stunt Driver |
Voytec Modrezewski | Stunts |
Jo McLaren | Stunts |
Rowley Irlam | Stunts |
Sean Heron | Stunts |
Rory Atkinson | Stunts |
Fleur van Eeden | Stunt Double |
Grant Powell | Stunts |
Peter Miles | Stunt Double |
Louis Gouws | Stunt Driver |
Theo Gildenhuys | Stunts |
Gary Formato | Stunt Driver |
Werner Vermaak | Stunts |
Michelle Heron | Stunts |
Oliver Bailey | Stunts |
Dominic Preece | Stunts |
Crispin Layfield | Stunts |
Johan du Plessis | Stunts |
Vernon Willemse | Stunts |
Brian Svosve | Stunts |
Annick Lenelle | Stunts |
Rob Inch | Stunts |
Jarred de Beer | Stunts |
Jacques Petiteaud | Stunts |
Brian Nichols | Stunts |
Pierre Marais | Stunts |
Karina Demetriou | Stunts |
Dorothy Cole | Stunts |
Morne van Tonder | Stunts |
Garry George | Stunts |
John Demetriou | Stunts |
Thembaletu Tyutu | Stunts |
Willie Ireland | Stunts |
Frida Hulten | Stunts |
Carolyn Dean | Stunts |
Ray Nicholas | Stunts |
Mark Myron | Stunts |
Maurice Lee | Stunt Double |
Malcolm Cochrane | Stunt Driver |
Marlon Braaf | Stunts |
Arthur Berezin | Stunts |
Paul Pieterse | Stunts |
Andrew McKenzie | Stunts |
Zorya Kennedy | Stunts |
Paul Herbert | Stunts |
Kelly Dent | Stunt Double |
Vanessa Brierley | Stunts |
Nick Wilkinson | Stunts |
Leander Lacey | Stunts |
Marco de Nobrega | Stunts |
Andy Wareham | Stunts |
Patrick John Walton | Stunts |
Daniel Naprous | Stunt Double |
Nick Chopping | Stunt Double |
George Bailey | Stunts |
Tatum Prins | Stunts |
Anton Moon | Stunts |
Kim McGarrity | Stunts |
Julian Koberman | Stunts |
David Garrick | Stunts |
Etienne Changuion | Stunts |
Anton Voster | Stunts |
Jim Elliott | Property Master |
Boris Rivett-Carnac | Property Master |
Nick Turnbull | Property Master |
Jack Ravenscroft | First Assistant Director |
Dale Butler | Second Assistant Director |
Karen Richards | Production Manager |
Alan Shearer | Unit Production Manager |
Jeanette Haley | Post Production Supervisor |
Jon Garwes | First Assistant "A" Camera |
Tatum Roche | Second Assistant "A" Camera |
George Amos | First Assistant "B" Camera |
Damien Walsh | Second Assistant "B" Camera |
Zane Harrison | First Assistant "C" Camera |
Adrian Konstant | Second Assistant "C" Camera |
Philip Stapelberg | Wardrobe Supervisor |
Carol Isaacs | Costume Coordinator |
Tiffany Heyns | Wardrobe Coordinator |
Charlene Johnson | Seamstress |
Josephine Pegram | Seamstress |
Jillian Johnson | Wardrobe Assistant |
Tahira Herold | Makeup Designer |
Tahira Herold | Hair Designer |
Paul Hyett | Special Effects Makeup Artist |
Catriona Richardson | First Assistant Editor |
J.P. Hankins | Best Boy Electric |
Alan Barnes | Rigging Gaffer |
Greg Cameron | Key Grip |
Brett Lamerton | Best Boy Grip |
Jaco Van Niekerk | Rigging Grip |
Kirk Doman | Assistant Property Master |
Gaby Beyers | Property Buyer |
Andrew Strachan | Production Coordinator |
Nicky Earnshaw | Production Coordinator |
Nikki Wichmann | Production Secretary |
Jacques Terblanche | Second Second Assistant Director |
Marci Trout | Third Assistant Director |
Emily Hobbs | Third Assistant Director |
Gail Mannion | Production Accountant |
Michael Maroussas | Sound Effects Designer |
Clive Pollick | Construction Manager |
Susie Allnutt | Still Photographer |
Beatle Van Graan | Unit Manager |
J.P. van der Merwe | Extras Casting |
Marc Wolff | Second Unit Director |
Jason Xenopoulos | Second Unit Director |
Raymond Kirk | Second Unit First Assistant Director |
Giulio Biccari | Second Unit Director of Photography |
Peter Field | Second Unit Director of Photography |
David Holmes | Stunts |