Jeff Bridges als The Dude | |
John Goodman als Walter Sobchak | |
Julianne Moore als Maude Lebowski | |
Steve Buscemi als Donny | |
David Huddleston als The Big Lebowski | |
Philip Seymour Hoffman als Brandt | |
Tara Reid als Bunny Lebowski | |
Philip Moon als Treehorn Thug | |
Mark Pellegrino als Treehorn Thug | |
Peter Stormare als Nihilist | |
Flea als Nihilist | |
Torsten Voges als Nihilist | |
Jimmie Dale Gilmore als Smokey | |
Jack Kehler als Dude's Landlord | |
John Turturro als Jesus Quintana | |
James G. Hoosier als Quintana's Partner | |
Carlos Leon als Maude's Thug | |
Terrence Burton als Maude's Thug | |
Richard Gant als Older Cop | |
Christian Clemenson als Younger Cop | |
Dom Irrera als Tony the Chauffeur | |
Gérard L'Heureux als Lebowski's Chauffeur | |
David Thewlis als Knox Harrington | |
Lu Elrod als Coffee Shop Waitress | |
Mike Gomez als Auto Circus Cop | |
Peter Siragusa als Gary the Bartender | |
Sam Elliott als The Stranger | |
Marshall Manesh als Doctor | |
Harry Bugin als Arthur Digby Sellers | |
Jesse Flanagan als Little Larry Sellers | |
Irene Olga López als Pilar | |
Luis Colina als Corvette Owner | |
Ben Gazzara als Jackie Treehorn | |
Leon Russom als Malibu Police Chief | |
Ajgie Kirkland als Cab Driver | |
Jon Polito als Private Snoop | |
Aimee Mann als Nihilist Woman | |
Jerry Haleva als Saddam | |
Jennifer Lamb als Pancake Waitress | |
Warren Keith als Funeral Director | |
Wendy Braun als Chorine Dancer (uncredited) | |
Asia Carrera als Sherry in 'Logjammin' (uncredited) | |
Kiva Dawson als Dancer (uncredited) |
Joel Coen | Director |
Ethan Coen | Producer |
Roger Deakins | Director of Photography |
Carter Burwell | Original Music Composer |
Rick Heinrichs | Production Design |
John S. Lyons | Casting |
Ethan Coen | Editor |
Joel Coen | Editor |
Tricia Cooke | Editor |
Tim Bevan | Executive Producer |
Eric Fellner | Executive Producer |
Ethan Coen | Writer |
Joel Coen | Writer |
Merrick Morton | Still Photographer |
John Cameron | Co-Producer |
Mary Zophres | Costume Design |
Chris L. Spellman | Set Decoration |
John Dexter | Art Direction |
Gilly Ruben | Production Supervisor |
T. Kukovinski | Script Supervisor |
Happy Walters | Music Supervisor |
Todd Kasow | Music Editor |
Allan Byer | Production Sound Mixer |
Skip Lievsay | Supervising Sound Editor |
Skip Lievsay | Sound Re-Recording Mixer |
Michael Barry | Sound Re-Recording Mixer |
Lewis Goldstein | Sound Effects Editor |
Pamela Withers | Costume Supervisor |
Wendy Weidman | Casting Associate |
Lisa Mozden | Assistant Editor |
Alex Belth | Assistant Editor |
Ted Morris | Camera Operator |
Jery Hewitt | Stunt Coordinator |
Martin Bosworth | Rigging Gaffer |
Thomas Vilardo | Transportation Captain |
Timothy P. Ryan | Transportation Captain |
Don Tardino | Transportation Coordinator |
Gregg Edler | Production Coordinator |
Daniel Curet | Key Hair Stylist |
Edouard F. Henriques | Makeup Artist |
Selina Jayne | Makeup Artist |
Lori McCoy-Bell | Hairstylist |
Myke Michaels | Makeup Effects |
John Cameron | Unit Production Manager |
Jane Frazer | Executive In Charge Of Production |
Virginia Burton | Set Costumer |
Liz Young | Thanks |
Andy Harris | First Assistant Camera |
Sydney Ann Lunn | Art Department Assistant |
Lori Ashcraft | Art Department Coordinator |
Tim R. Lafferty | Construction Coordinator |
Philip C. Hurst | Greensman |
Tim Snowber | Leadman |
Wayne Nycz | Painter |
Mariko Braswell | Set Designer |
John Railton | Standby Painter |
Charles Schner | Additional Camera |
Tony Boura | Grip |
Ron Goodman | Aerial Camera |
Sonya Ooten | Assistant Costume Designer |
Beth Emerson | Set Dressing Artist |
Bill Landrum | Choreographer |
Gary Kramer | Craft Service |
Elizabeth Himelstein | Dialect Coach |
Michael Cain | Driver |
Charlie Vogel | Post Production Supervisor |
Lauren Lapham | Production Intern |
David Boucher | Propmaker |
Ritchie Kremer | Property Master |
Rita Lisa Danao | Set Production Assistant |
Loyd Catlett | Stunts |
Martin Weight | Video Assist Operator |
Roman Jakobi | Electrician |
Mike Gerzevitz | Lighting Technician |
Philippe Aubry | Rigging Grip |
Robert Graf | Location Manager |
Larry Kaplan | Publicist |
Peter F. Kurland | Boom Operator |
Kimberly R. McCord-Wilson | Assistant Sound Editor |
Robert Chapin | 3D Artist |
Johnathan R. Banta | Digital Compositors |
Janet Yale | Visual Effects Producer |
Janek Sirrs | Visual Effects Supervisor |
Bradford L. Hohle | Dolby Consultant |
David Orr | Color Timer |
Rick Freeman | Dialogue Editor |
Magdaline Volaitis | Dialogue Editor |
Kenton Jakub | ADR Editor |
Jeff Rafner | First Assistant Director |
Cookie Lopez | Key Set Costumer |
Jean Ann Black | Makeup Supervisor |
Donald Murphy | Second Second Assistant Director |
Ron Patterson | Assistant Property Master |
Bradford Richardson | Graphic Designer |
J. Todd Anderson | Storyboard Artist |
Randall Balsmeyer | Title Designer |
Igor Nicholich | Apprentice Sound Editor |
Marko Costanzo | Foley Artist |
Bruce Pross | Foley Mixer |
Benjamin Cheah | Foley Supervisor |
Sam Sarkar | Utility Sound |
Jan Beran | Special Effects Technician |
Cinda-Lin James | Stunt Double |
Jennifer Badger | Stunt Driver |
Ed Dally | Camera Loader |
Bruce Hamme | Dolly Grip |
Les Percy | First Company Grip |
Adam Gilmore | Second Assistant Camera |
Wayne Kosky | Second Company Grip |
Jenna Dupree | Casting Assistant |
David Diliberto | Associate Editor |
George Carlston | Colorist |
Mo Henry | Negative Cutter |
Kim Jordan | Assistant Location Manager |
Val Burnley | Location Assistant |
Spring Aspers | Music Coordinator |
Mindy Sheldon | Accountant |
Kristina Soderquist | Assistant Accountant |
Alan Colbert | Assistant Chief Lighting Technician |
Tom Elkins | Assistant Production Coordinator |
Travis Baumann | Compositing Artist |
Cecily Jordan | Extras Casting Coordinator |
Jerry Day | Key Rigging Grip |
Jerry Legget | Payroll Accountant |
Kimberly Rach | Production Secretary |
Fonda Anita | Extras Casting Assistant |
Ethan Coen | Director |
Joni Avery | Stunts |
Jennifer Lamb | Stunts |
Ken Kells | Stand In |