Ricky Gervais als Dr. Bertram Pincus | |
Greg Kinnear als Frank Herlihy | |
Téa Leoni als Gwen Herlihy | |
Billy Campbell als Richard | |
Aasif Mandvi als Dr. Jahangir Prashar | |
Dana Ivey als Marjorie Pickthall | |
Kristen Wiig als Surgeon | |
Michael-Leon Wooley als Hospital Lawyer | |
Alan Ruck als Ghost Dad | |
Jordan Carlos als Young Husband | |
DeQuina Moore als Young Wife | |
Joseph Badalucco Jr. als Accident Bystander #1 | |
Brian Hutchison als Accident Bystander #2 | |
Tyree Michael Simpson als Sneezy Cop | |
Julia K. Murney als Sneezy Lady | |
Claire Lautier als Upper East Side Lady | |
Bridget Moloney als Receptionist | |
Raymond J. Lee als Greenpeace Guy | |
Joey Mazzarino als Food Delivery Guy | |
Brad Oscar als Day Doorman | |
Kathleen Landis als Resident | |
Audrie Neenan als Admitting Nurse | |
Aaron Tveit als Anesthesiologist | |
Deborah S. Craig als Nurse | |
Betty Gilpin als WWII Nurse | |
Angelis Alexandris als Elderly Couple | |
Elaine Kussack als Elderly Couple | |
Brian Tarantina als Ghost Cop | |
Darren Pettie als Construction Worker Ghost | |
Jesse Means als Construction Worker Ghost | |
Robert Kelly als Construction Worker Ghost | |
Gabrielle Fink als Violin Student | |
Monte Bezell als Cab Driver | |
Sebastian La Cause als Bartender | |
Miles Grose als Night Doorman | |
Jeff Hiller als Naked Guy Ghost | |
Lou Sumrall als Harley Guy Ghost | |
Raymond McAnally als Assorted Ghost | |
Amy Van Nostrand als Assorted Ghost | |
Ira Hawkins als Assorted Ghost | |
Danai Gurira als Assorted Ghost | |
Richard O'Rourke als Man at Lecture | |
Brian d'Arcy James als Irish Eddie | |
Jazz als Other Leonard | |
Josh Clayton als Waiter | |
Lisa Datz als Happy Person in Bar | |
James Ludwig als Happy Person in Bar | |
Melissa Thomas als Dr. Prashar's Patient | |
Shan Hill als Bongo Player | |
Megan Byrne als Mrs. Pickthall's Daughter | |
José Ramón Rosario als Crane Operator | |
Jose Soto als Welder | |
Candace Thompson als Harley Guy's Old Lady | |
Dylan Clark Marshall als Little Alex | |
Alex Eckstein als Mrs. Pickthall's Grandson (uncredited) | |
Tina King als Nurse (uncredited) | |
Nicholas Julius als Orderly (uncredited) | |
John Ahrens als Jogger Ghost (uncredited) | |
Christina Russo als Elevator Ghost (uncredited) | |
Marmee Regine Cosico als Ghost (uncredited) | |
Ezie Cotler als Ghost (uncredited) |
Joseph E. Iberti | Producer |
Gavin Polone | Producer |
John Papsidera | Casting |
Geoff Zanelli | Original Music Composer |
David Koepp | Director |
John Kamps | Screenplay |
Gary Barber | Executive Producer |
Howard Cummings | Production Design |
Ezra Swerdlow | Executive Producer |
Patricia McCorkle | Casting |
Roger Birnbaum | Executive Producer |
Sam Seig | Editor |
Fred Murphy | Director of Photography |
Joseph E. Iberti | Unit Production Manager |
Joseph E. Iberti | Co-Producer |
Jeffrey T. Bernstein | First Assistant Director |
Nancy Herrmann | Second Assistant Director |
Jeffrey Lee Gibson | Stunt Coordinator |
Nicholas Lundy | Art Direction |
Caroline Vexler | Stunts |
Bill Anagnos | Stunts |
Jill Brown | Stunts |
John R. Favre | Stunts |
Don Hewitt Sr. | Stunts |
Matt Norklun | Stunts |
Keith Siglinger | Stunts |
Jay Spadaro | Stunts |
Bobby Beckles | Stunts |
John Cenatiempo | Stunts |
Michael Patrick Gough | Stunt Double |
Jalil Jay Lynch | Stunts |
Janet Paparazzo | Stunts |
Brian Smyj | Stunts |
Aaron Vexler | Stunts |
Tom Warren | Assistant Art Director |
Debra Schutt | Set Decoration |
Bruce MacCallum | Camera Operator |
Eric Swanek | First Assistant Camera |
Michael Cambria | Second Assistant Camera |
Andrew Peck | Loader |
Stephen Consentino | Steadicam Operator |
Angela Bellisio | Second Assistant "B" Camera |
Brian C. Mackey | Loader |
Sarah Shatz | Still Photographer |
Mary Bailey | Script Supervisor |
James Sabat | Production Sound Mixer |
James J. Sabat Jr. | Cableman |
Dan Paikin | Boom Operator |
Nils Johnson | Video Assist Operator |
Russell Engels | Chief Lighting Technician |
James M. Mah | Assistant Chief Lighting Technician |
Christian Baldi | Assistant Chief Lighting Technician |
John Leigh | Electrician |
John M. Gilgar | Electrician |
Josh Taylor | Electrician |
Timothy Healy | Electrician |
Robert M. Andres | First Company Grip |
Chris Skutch | Second Company Grip |
Arthur Blum | Dolly Grip |
Alison Barton | Grip |
Ben D'Andrea | Grip |
Graham Klatt | Grip |
John Halligan | Grip |
Vinny Mazzarella | Property Master |
Joseph Badalucco Jr. | Assistant Property Master |
Tonero Williams | Props |
Steven Kirshoff | Special Effects Coordinator |
Wilfred Caban | Special Effects Technician |
Devin Maggio | Special Effects Technician |
Roy Savoy | Special Effects Technician |
John Stifanich | Special Effects Technician |
Emily Gunshor | Assistant Costume Designer |
Kate Edwards | Costume Supervisor |
Fionnuala Lynch | Costumer |
Rose Marie Cappelluti | Costumer |
Kevin P. Faherty | Costumer |
Melissa Haley | Costume Coordinator |
Lori Hicks | Makeup Department Head |
Michele Paris | Key Makeup Artist |
Sacha Quarles | Hair Department Head |
Christine Fennell | Key Hair Stylist |
Daisy Curbeon | Hairstylist |
Kent Blocher | First Assistant Editor |
Susan Lazarus | Post Production Supervisor |
Leda Nornang | Post Production Coordinator |
Matthew F. Preston | Assistant Production Coordinator |
Talia Mayer | Production Secretary |
Matilde P. Bandini | Production Accountant |
Antonia Proscia | First Assistant Accountant |
Carolyn J. White | Second Assistant Accountant |
Salpy Semerdjian | Second Assistant Accountant |
Albert Valera | Payroll Accountant |
Evan Perazzo | Location Manager |
Jason Farrar | Assistant Location Manager |
Josh Dorn | Assistant Location Manager |
Rob Roy | Location Coordinator |
Ted O'Connor | Second Second Assistant Director |
Jennifer Cram | Casting Associate |
Joe Lopick | Casting Associate |
Dylan Jury | Casting Assistant |
Lauren Sullivan | Casting Assistant |
Peter J. Silbermann | Unit Publicist |
Tina Khayat | Art Department Coordinator |
Justin Elterman | Graphic Designer |
Lauren Oliver | Clearances Coordinator |
Brick Mason | Storyboard Artist |
Alexandra Mazur | Assistant Set Decoration |
Debbie Canfield | Set Dresser |
Chris Canfield | Set Dresser |
Christopher Ferraro | Set Dresser |
Richard K. Hoppe | Set Dresser |
Brian Jones | Set Dresser |
Christopher Heads | Set Dresser |
Nick Miller | Construction Coordinator |
Philip Canfield | Leadman |
Ruth DeLeon | On Set Dresser |
James P. Whalen | Transportation Captain |
Joseph Buonocore | Transportation Co-Captain |
Joseph S. Marini | Technical Advisor |
Lauren Weissman | Producer's Assistant |
Emily Davis | Producer's Assistant |
Marlena Thomas | Executive Producer's Assistant |
Kim Buttlar | Executive Producer's Assistant |
Robert Hein | Supervising Sound Editor |
Michael Barry | Sound Re-Recording Mixer |
Robert Hein | Sound Re-Recording Mixer |
Brian Bowles | ADR Editor |
Glenfield Payne | Sound Effects Editor |
Robert Fernandez | Sound Effects Editor |
Zana Bochar | Post Production Assistant |
Maureen Beitler | Medical Consultant |
Michael Patrick Gough | Stand In |
D Comer | Stand In |
Monica McCarthy | Stand In |
Genevieve Palmieri Metzger | Key Production Assistant |
Sean Murray | Production Assistant |
Maggie Delaney | Production Assistant |
Travis Gerdes | Production Assistant |
Connor Jones | Production Assistant |
Marissa Vrooman | Production Assistant |
Tim Goldberg | Production Assistant |
Andrew Finn | Production Assistant |
Robert Tierney | Production Assistant |
Miriam Tielmann | Production Assistant |
Kate Lundberg | Production Assistant |
Tom Berninger | Production Assistant |
Abimael Jackson-Viana | Production Assistant |
T.G. Wilkinson | Production Assistant |
Sarah Edwards | Costume Design |
David Koepp | Screenplay |
Bob Barnett | Charge Scenic Artist |
David Wahnon | Sound Editor |
Carlos Cano | Assistant Sound Editor |
Matthew Haasch | Foley Editor |
Ryan Collison | Foley Mixer |
Bobby Johanson | ADR Mixer |
David Boulton | ADR Mixer |
Doc Kane | ADR Mixer |
Nick Kray | ADR Mixer |
Michael Miller | ADR Mixer |
Mike Howells | ADR Recordist |
Krissopher Chevannes | ADR Recordist |
Joseph S. DeBeasi | Music Editor |
Bruce Fowler | Conductor |
Walt Fowler | Orchestrator |
Yvonne S. Moriarty | Orchestrator |
Michael O'Donovan | Musician |
Steve Erdody | Musician |
Don Markese | Musician |
George Doering | Musician |
Geoff Zanelli | Musician |
James S. Levine | Musician |
Arman Matin | Visual Effects Supervisor |
Jim Rider | Compositing Supervisor |
Cara Buckley | Visual Effects Producer |
Tim Stipan | Digital Intermediate Colorist |
Dana Bloder | Digital Intermediate Producer |
Randall Balsmeyer | Title Designer |
J. John Corbett | Compositor |
Tricia Chiarenza | Color Timer |
René González | Projection |
David H. Kramer | ADR Coordinator |
Jay Peck | Foley Artist |
Piotr Glabinski | Modeling |