Jamie Foxx als Staff Sgt. Sykes | |
Jake Gyllenhaal als Anthony Swofford | |
Peter Sarsgaard als Alan Troy | |
Scott MacDonald als D.I. Fitch | |
Chris Cooper als Lt. Col. Kazinski | |
Laz Alonso als Ramon Escobar | |
Lucas Black als Kruger | |
Brian Geraghty als Fergus O'Donnell | |
Damion Poitier als Poitier | |
Jocko Sims als Julius | |
Dennis Haysbert als Major Lincoln | |
John Krasinski als Corporal Harrigan | |
Kevin Foster als Branded Marine | |
Riad Galayini als Nurse | |
Craig Coyne als Young Mr. Swofford | |
Katherine Randolph als Young Mrs. Swofford | |
Rini Bell als Swoff's Sister | |
Dendrie Taylor als Mrs. Swofford | |
James Morrison als Mr. Swofford | |
Ming Lo als Bored Gunny | |
Brianne Davis als Kristina | |
Evan Jones als PFC Dave Fowler | |
Todd Jensen als Lieutenant (uncredited) | |
Nick Dash als Corp Marine (uncredited) | |
Jacob Vargas als Juan Cortez | |
Iván Fenyő als Pinko | |
Martin Papazian als Brian Dettman | |
Becky Boxer als Dettman's Wife | |
Mark Davis als Dettman's Neighbor | |
Kareem J. Grimes als Welty |
Sam Mendes | Director |
Roger Deakins | Director of Photography |
Walter Murch | Editor |
Thomas Newman | Original Music Composer |
Albert Wolsky | Costume Design |
Bobby Cohen | Executive Producer |
Pippa Harris | Co-Producer |
Sam Mercer | Executive Producer |
Lucy Fisher | Producer |
Dennis Gassner | Production Design |
Christina Ann Wilson | Art Direction |
Douglas Wick | Producer |
Marco Niro | Art Direction |
Nancy Haigh | Set Decoration |
Debra Zane | Casting |
Stefan Dechant | Supervising Art Director |
George A. Parker | Technical Supervisor |
Rick Poyner | Location Scout |
Carol Koch | Sculptor |
Cheryl Andryco | Set Production Assistant |
Jeff Habberstad | Stunt Coordinator |
Brian Branton | Grip |
François Duhamel | Still Photographer |
Robert Q. Mathews | Costume Supervisor |
Steven E. Anderson | Makeup Artist |
Kirsten Laube | Camera Loader |
Pablo Helman | Visual Effects Supervisor |
Mark Weissenfluh | Leadman |
Greg Beaumonte | Camera Technician |
Tannis Vallely | Casting Associate |
Mark Mayer | Production Accountant |
Willie D. Burton | Sound Mixer |
Christian Alzmann | Visual Effects Art Director |
Clark Higgins | Video Assist Operator |
Edward R. Nedin | Rigging Gaffer |
Thomas Vicari | Scoring Mixer |
Fred Teague | Transportation Captain |
Kyrsten Mate | Sound Effects Editor |
Kasra Farahani | Production Illustrator |
John Chichester | Set Designer |
Robert L. Stevenson | Hair Department Head |
Blanca Garcia | Seamstress |
John Wright | Craft Service |
Ken W. Ballantine | Lighting Technician |
Lois Walker | Production Coordinator |
Randall Poster | Music Supervisor |
Deidra Dixon | Hairstylist |
Robert E. Dingle | Transportation Co-Captain |
Rob Harris | Unit Publicist |
Jeff M. Lewis | Utility Stunts |
Murray Miller | Location Manager |
Larry Schalit | Sound Editor |
Jeff Passanante | Construction Coordinator |
Richard J. Bell | Greensman |
Mitchell Andrew Lillian | Key Grip |
Sean T. Stratton | Post Production Supervisor |
Andrew Petrotta | Property Master |
Jayne-Ann Tenggren | Script Supervisor |
Richard Quinn | Dialogue Editor |
Marvin E. Lewis | Boom Operator |
Jennifer Bell | Visual Effects Producer |
Kenny Becker | Color Timer |
A. Todd Holland | Assistant Art Director |
John A. Brubaker | Transportation Coordinator |
Alan B. Curtiss | First Assistant Director |
Luke Longin | Layout |
Thomas Pasatieri | Orchestrator |
Matt Brumit | Digital Compositors |
Chris Cummings | Art Department Coordinator |
Edward L. Turk | Construction Foreman |
Gary A. Theard | Cableman |
Steve Cremin | Special Effects Coordinator |
Greg Anthony | Stunts |
Danny Ault | Electrician |
Brian Chumney | Assistant Sound Editor |
Bill Bernstein | Music Editor |
Corey Bronson | Set Costumer |
Mark Sparks | Propmaker |
George L. Little | Assistant Costume Designer |
Lindsay Hudson | Set Medic |
Sharon Mann | Unit Production Manager |
Kent Blocher | Visual Effects Editor |
Pat Jackson | Supervising Sound Editor |
Pat Jackson | Additional Editing |
Jack Blanchard | Set Dressing Artist |
L. Chip Crosby Jr. | Driver |
Dennis McCarthy | Picture Car Coordinator |
Gerald Scaife | Production Supervisor |
Kyrsten Mate | Sound Designer |
Christopher Cram | Visual Effects Coordinator |
Andy Harris | First Assistant Camera |
Cliff Fleming | Aerial Coordinator |
Robert Hatfield | Projection |
Chris Kephart | Stand In |
Allan A. Apone | Makeup Supervisor |
Basti Van Der Woude | Second Assistant Director |
Deborah Ross | Title Designer |
Will Dearborn | Additional Second Assistant Camera |
Timber Kislan | Location Assistant |
Matt Chase | Costumer |
Jody Spilkoman | Second Second Assistant Director |
Jim Dunbar | Music Coordinator |
Ma. Teresa Chavez | Hairdresser |
Enriqueta 'Queta' Amador | Accountant |
Skip Holm | Pilot |
David Boulton | ADR Mixer |
Edna Wilkerson | First Assistant Accountant |
R. Dawn Vigil | Production Secretary |
Robert Iannaccone | Key Costumer |
Kim Lincoln | Graphic Designer |
Eric Ramsey | Storyboard Artist |
Alyson Dee Moore | Foley Artist |
Ben Conrad | Foley Mixer |
Christian Eubank | Special Effects Technician |
Matthew Haskins | Second Assistant Camera |
Stacy Opalewski | Casting Assistant |
Terra Bliss | Digital Intermediate Producer |
Mo Henry | Negative Cutter |
Deedra Ricketts | Location Casting |
Glenn H. Roberts | On Set Dresser |
Jeremy Molod | First Assistant Sound Editor |
Constantine Sekeris | Makeup Effects Designer |
Todd Martin | Visual Effects Production Assistant |
R. Orlando Duenas | Assistant Editor |
Gary Kangrga | Key Rigging Grip |
Julio Salazar | Production Driver |
Bridget Cleary | Assistant Location Manager |
George Budd | Music Consultant |
Alejandra Cárdenas | Assistant Production Coordinator |
Ruben Marquez | Extras Casting Assistant |
Terrence B. Zinn | Key Set Production Assistant |
Phillip Cappe | Concept Artist |
Faith Hibbs-Clark | Local Casting |
Jerome Bakum | Visual Effects Assistant Editor |
Quinn Grove | Best Boy Grip |
David H. Kramer | ADR Voice Casting |
Chesley Phipps | Assistant Accountant |
Chris Napolitano | Chief Lighting Technician |
John Montgomery | Payroll Accountant |
Jake Borowski | Production Assistant |
Jennifer Gillespie | Travel Coordinator |
Jeff Habberstad | Second Unit Director |
Jason Corica | Camera Production Assistant |
Curtis Lindersmith | Digital Intermediate Editor |
David Burnett | Assistant Chief Lighting Technician |
Michael DePue | Generator Operator |
Mark W. Brown | Assistant Property Master |
Martin Rosenberg | VFX Director of Photography |
Sean Cullen | Associate Editor |
Jason Blaise Cunningham | Rigging Grip |
Skylar Schmidt | Second Assistant Accountant |
Cy Roscoe Strickland | Additional Second Assistant Director |
Jane McCulley | ADR Editor |
Jon Logan | Apprentice Sound Editor |
Peter Daulton | Lead Animator |
Stephanie Taubert | Rotoscoping Artist |
Krissopher Chevannes | ADR Recordist |
James Willetts | Foley Recordist |
Seong Dilg | Dolly Grip |
Bill Ceresia | Post Production Coordinator |
Sam Chouia | Script Consultant |
William Broyles Jr. | Screenplay |
Anthony Swofford | Book |
P. David Miller | Special Effects Assistant |
Jeffrey J. Dashnaw | Stunts |
Jeanie King | Visual Effects Producer |