Karl Urban als Ghost | |
Moon Bloodgood als Starfire | |
Nicole Muñoz als Little Sister | |
Clancy Brown als Gunnar | |
Jay Tavare als Blackwing | |
Ray G. Thunderchild als Elder #1 | |
Ralf Moeller als Ulfar | |
Russell Means als Pathfinder | |
Nathaniel Arcand als Wind In Tree | |
Michelle Thrush als Indian Mother | |
Kevin Loring als Jester | |
Wayne Charles Baker als Indian Father | |
Burkely Duffield als Ghost, 12 Years Old | |
Duane Howard als Elder #2 | |
Brandon Oakes als Elder #3 | |
Stefany Mathias als Flashback Mother | |
Ken Jones als Ghost Father |
Susan Taylor Brouse | Casting |
Jay Friedkin | Editor |
John M. Jacobsen | Executive Producer |
Jonathan Elias | Original Music Composer |
Brad Fischer | Executive Producer |
Kathleen Tomasik | Casting |
Marcus Nispel | Director |
Greg Blair | Production Design |
Laeta Kalogridis | Screenplay |
Arnold Messer | Producer |
Nils Gaup | Screenplay |
Lynne Carrow | Casting |
Marcus Nispel | Producer |
John A. Amicarella | Producer |
Lee Nelson | Executive Producer |
Mike Medavoy | Producer |
Glen Scantlebury | Editor |
Daniel Pearl | Director of Photography |
Robert A. Pandini | Hairstylist |
Renée April | Costume Design |
J.J. Makaro | Stunt Coordinator |
John Chaschowy | Greensman |
Robert Turriff | Sculptor |
Ian Seabrook | Underwater Camera |
Christopher Shy | Concept Artist |
Robert Hicks | Greensman |
Sean Will | Lead Painter |
Grant Swain | Property Master |
Vance Conway | Standby Carpenter |
Jim Filippone | Pilot |
Lynette Therrien | Casting Assistant |
Todd Masters | Prosthetic Supervisor |
Erin Sinclair | Art Department Assistant |
Todd Brooks | Construction Buyer |
Leor Froelich | Set Dresser |
Scott R. Lee | Set Dresser |
Cale Ashe | Camera Trainee |
Paul Lavigne | Costume Set Supervisor |
Blanche Boileau | Costume Supervisor |
Robert A. Pandini | Hair Department Head |
Nevin Swain | Assistant Property Master |
Chris Banting | Dolly Grip |
Prem Marimuthu | Electrician |
Paul Arnel | Grip |
Mike Mossman | Grip |
Summer Eves | Costumer |
Debbie Humphreys | Truck Costumer |
Zabrina Matiru | First Assistant Makeup Artist |
Chris Cove | First Assistant Camera |
Rob Orr | Grip |
Richard Sinclair | Second Assistant "A" Camera |
Mary Guilfoyle | Production Manager |
Timothy Fitzgerald Joyce | Assistant Art Director |
Eric Partridge | Assistant Property Master |
Armand Van Slyke | Sculptor |
Brent Bennett | Set Decoration Buyer |
Saubrie Mohamed | Assistant Chief Lighting Technician |
Wayne MacConnell | Camera Operator |
Adriene Wyse | Camera Trainee |
Kevin O'Leary | Generator Operator |
Brian Steadman | Grip |
Bill Stefanidis | Grip |
Eric Fox Hays | First Assistant Director |
A.J. Vesak | Aerial Director of Photography |
Tony Thorpe | Best Boy Grip |
Sacha Fassaert | First Assistant Camera |
Renee Dombrosky | Assistant Hairstylist |
Todd Masters | Prosthetic Designer |
Silke Guglielmo | Set Costumer |
Geoff Wallace | Art Direction |
Lin MacDonald | Set Decoration |
Debra Sawarin | Makeup Department Head |
Clare Davis | Construction Coordinator |
Nicholas McKenzie | First Assistant Camera |
Jeff Sayle | Second Assistant "B" Camera |
John Werner | Set Dresser |
John Westerlaken | Key Grip |
Leon Serginson | Key Grip |
Lise Hache | Costumer |
Rosalie Lee | Seamstress |
Liz Farrell | Assistant Hairstylist |
Michael A. Billings | Assistant Set Decoration |
Ty Rees | Greensman |
Arthur A. Green | Head Greensman |
Aaron Jordan | Sculptor |
Owen Taylor | Chief Lighting Technician |
Gareth Farfan | Grip |
Karen Durrant | Set Costumer |
John McAlary | Casting Assistant |
Douglas Curran | Still Photographer |
Larkin MacKenzie-Ast | Casting Assistant |
Meghan McLaughlin | Casting Associate |
Gary McVarish | Construction Foreman |
Kevin Cockell | Set Dresser |
Jim McGillivary | Set Dresser |
Don Reddy | Camera Operator |
Simon Jori | First Assistant "A" Camera |
Reg Gole | First Assistant "B" Camera |
Martine Gagnon | Assistant Costume Designer |
Isabel Bloor | Costume Set Supervisor |
Simone Gore | Art Department Coordinator |
Jack Gauvreau | Sculptor |
Jenny Wilson | Set Designer |
Todd Lawley | Set Dresser |
Iesza Jessica Jordan | Sculptor |
Doug Girling | Set Designer |
Bryce Shaw | Dolly Grip |
Janice Swayze | Costume Coordinator |
Ian Chernencoff | Props |
John Pesklewis | Sculptor |
Andrei Mahankov | Set Dresser |
Leia Dunlap | Set Dresser |
Kirk Chiswell | Assistant Camera |
Mikil Lee Rullman | First Assistant Camera |
Chris Korthals | Grip |
Jason Raschke | Grip |
Rod Feldmeier | Rigging Gaffer |
Scott Cozens | Second Assistant Camera |
Craig Nix | Techno Crane Operator |
Lavone Napier | Costumer |
Bobby Romero | Production Consultant |
Robert Milicevic | Security |
Jay Keiser | ADR Editor |
Maciek Malish | Dialogue Editor |
Patrick Cyccone Jr. | Sound Re-Recording Mixer |
Paul Jasper | Animal Coordinator |
Warren Langille | Craft Service |
Marcel Petit | Stand In |
Max Riedel | Production Consultant |
Tanya Greisinger | Stand In |
Greg Zimmerman | ADR Recordist |
Danny Kim | Assistant Sound Editor |
Mark Noda | Boom Operator |
Claudia Morgado Escanilla | Script Supervisor |
Trevor Jolly | Supervising Sound Editor |
Greg Pyne | Special Effects Assistant |
Ryan Maguire | Foley Mixer |
Ken Chastain | Sound Recordist |
Kai Hirvonen | Special Effects Assistant |
Eric Lemay | Special Effects Technician |
Nathan Millspaugh | Special Effects Technician |
Jason Ninness | Production Coordinator |
Paul Menichini | Sound Effects Editor |
Patrick O'Sullivan | Sound Effects Editor |
Mark Higham | Special Effects Assistant |
Heather Tyler | Post Production Accountant |
M.J. Neilan | Stand In |
Colin Rogers | ADR Mixer |
Rick Imeson | Security |
Alan Freedman | ADR Mixer |
Dennis Briest | Special Effects Technician |
Mike Splatt | Special Effects Technician |
Jason Crosby | Marine Coordinator |
Jessica Brajoux | Production Assistant |
Howard London | ADR Mixer |
Mandell Winter | Foley Editor |
Daniel J. Leahy | Sound Re-Recording Mixer |
John Macek | Special Effects Assistant |
Serge Lavigueur | Armorer |
Carol Bailey | Assistant Accountant |
Doug Sinclair | Craft Service |
Kate Pierpoint | Dialect Coach |
Sabrina Karine | Production Assistant |
Adam Sharpe | ADR Mixer |
James Kusan | Sound Mixer |
Kerry Phillips | Special Effects Assistant |
Vincenzo LoRusso | Sound Engineer |
Grant Lutz | Production Assistant |
Matt Reilly | Production Consultant |
Greg Steele | ADR Mixer |
David Jobe | Foley Artist |
Adam Tayler | Special Effects Best Boy |
Joanne Jackson | Production Accountant |
Jackie Bissley | Unit Publicist |
Sean Rowe | Foley Artist |
Frederick Howard | Sound Editor |
Tony Swatton | Armorer |
Dave Wenzel | Assistant Accountant |
Chris Bignell | Special Effects Technician |
Jesse Rosenblatt | Legal Services |
Andrea Boorman | Production Coordinator |
James Wood | Security Coordinator |
Russell Johnson | Sound |
Corry Glass | Stunts |
Rick Pearce | Stunts |
Janene Carleton | Stunt Double |
Suzi Stingl | Stunts |
Ashlea Earl | Stunt Double |