Andrew Garfield als Eddie Dunford | |
Warren Clarke als Bill Molloy | |
Sean Bean als John Dawson | |
David Morrissey als Maurice Jobson | |
John Henshaw als Bill Hadley | |
Anthony Flanagan als Barry Gannon | |
Jennifer Hennessy als Mrs Kemplay | |
Mary Jo Randle als Eddie's Mum | |
Rita May als Aunty Win | |
Rachel Jane Allen als Susan Dunford | |
Graham Walker als Uncle Eric | |
Michelle Dockery als Kathryn Tyler | |
Robert Sheehan als BJ | |
Eddie Marsan als Jack Whitehead | |
Daniel Mays als Michael Myshkin | |
Cara Seymour als Mary Cole | |
Peter Mullan als Martin Laws | |
Gerard Kearns als Leonard Cole | |
Ian Mercer als Paul Booker | |
Rebecca Hall als Paula Garland | |
Sean Harris als Bob Craven | |
Steven Robertson als Sgt. Bob Fraser | |
Shaun Dooley als Dick Alderman | |
Roger Morlidge als Court Clerk | |
Mike Mitchell als Henchman | |
Berwick Kaler als George Greaves | |
Danny Cunningham als Gaz | |
Katherine Vasey als Steph | |
Margaret Blakemore als Rochdale's Neighbour | |
Tony Mooney als Tommy Douglas | |
Lynn Roden als Bet | |
Liz Hume Dawson als Staff Nurse | |
Cathryn Bradshaw als Marjorie Dawson | |
Chris Walker als Jim Prentice | |
Kelly Freemantle als Clare Strachan |
Julian Jarrold | Director |
Tony Grisoni | Writer |
David Peace | Novel |
Wendy Brazington | Producer |
Andrew Eaton | Producer |
Hugo Heppell | Executive Producer |
Shuna Frood | Producer |
Liza Marshall | Executive Producer |
Norman Merry | Executive Producer |
Jamie Nuttgens | Co-Producer |
Kate Ogborn | Co-Producer |
Anita Overland | Producer |
Sarah Wheale | Line Producer |
Adrian Johnston | Original Music Composer |
Rob Hardy | Director of Photography |
Andrew Hulme | Editor |
Nina Gold | Casting |
Cristina Casali | Production Design |
Julie Ann Horan | Supervising Art Director |
Duncan Wheeler | Set Decoration |
Natalie Ward | Costume Design |
Caroline Silk | Makeup Artist |
Caroline Silk | Hairstylist |
Paul Hyett | Special Effects Makeup Artist |
Andrew Hulme | Second Unit Director |
Joseph Stracey | Sound Effects Editor |
Danny Hambrook | Sound Recordist |
Danny Hambrook | Supervising Sound Editor |
Adam Gascoyne | Visual Effects Supervisor |
Fabian Wagner | Second Unit Director of Photography |