Dwayne Johnson als Boxer Santaros / Jericho Cane | |
Seann William Scott als Roland Taverner / Ronald Taverner | |
Sarah Michelle Gellar als Krysta Kapowski / Krysta Now | |
Justin Timberlake als Private Pilot Abilene | |
Mandy Moore als Madeline Frost-Santaros | |
Will Sasso als Fortunio Balducci | |
Jon Lovitz als Bart Bookman | |
Beth Grant als Dr. Inga Von Westphalen | |
Jill Ritchie als Shoshana Kapowski | |
Bai Ling als Serpentine | |
Lisa K. Wyatt als Teri Riley | |
Curtis Armstrong als Dr. Soberin Exx | |
Todd Berger als Bing Zinneman | |
Rebekah Del Rio als Vanessa Vera Cruz | |
Nora Dunn als Cyndi Pinziki | |
Christophe Lambert als Walter Mung | |
John Larroquette als Vaughn Smallhouse | |
Janeane Garofalo als General Teena MacArthur | |
Abbey DiGregorio als Sheena Gee | |
Cheri Oteri als Zora Charmichaels | |
Amy Poehler als Veronica Mung / Dream | |
Miranda Richardson als Nana Mae Frost | |
Wallace Shawn als Baron Von Westphalen | |
Sab Shimono als Hideo Takehashi | |
Kevin Smith als Simon Theory | |
Robert Benz als Tab Taverner | |
Joe Campana als Brandt Huntington | |
Chris Andrew Ciulla als UPU 4 Officer 3 | |
Aaron Dillar als Jimmy Hermosa | |
Shari Dunn als USI Dent Reporter | |
Michele Durrett als Starla Von Luft | |
Jon Falcone als Soldier Falcon | |
Jaret Gardiner als Shane Laverne | |
Wood Harris als Dion Element | |
Shannon Lee Holmes als Todd Zinneman | |
Katherine Kendall als Megazeppelin Waitress | |
Jinah Kim als Dr. Linda Lao | |
Gianna Luchini als Deena Storm | |
Mike Nielsen als Kenny Chan | |
Holmes Osborne als Senator Bobby Frost | |
Lou Taylor Pucci als Martin Kefauver | |
Kevin Robertson als Seamus Storm | |
Zelda Rubinstein als Dr. Katarina Kuntzler | |
Philip Sternberg als Dennis Voogler | |
Sarah Christine Smith als Dancer #1 | |
Nicole Sciacca als Dancer #2 | |
Aliane Baquerot als Dancer #3 | |
Becca Sweitzer als Dancer #4 | |
Chi Johnson als Dancer #5 | |
Jenna Stewart als Dancer #6 | |
Rachael Markarian als Dancer #7 | |
Marcy McCusker als Dancer #8 | |
Dave Carlin als News Reporter | |
Katarina Hyde als Isabella / Interpreter | |
Sharon Jordan als Secretary | |
Sean LoGrasso als US Ident Worker | |
Paulah May als Hysterical Passenger | |
Matt McColm als Bar Bouncer | |
John T. O'Brien als SWAT Team Officer | |
Philip Roosevelt als Homeless Terrorist | |
Eli Roth als Man Who Gets Shot on Toilet | |
Gary Sievers als Homeless Terrorist |
Richard Kelly | Director |
Bo Hyde | Producer |
Sean McKittrick | Producer |
Kendall Morgan | Producer |
Matthew Rhodes | Producer |
Moby | Original Music Composer |
Steven Poster | Director of Photography |
Sam Bauer | Editor |
Venus Kanani | Casting |
Mary Vernieu | Casting |
Alec Hammond | Production Design |
Tracey A. Doyle | Art Direction |
April Ferry | Costume Design |
Priscilla Elliott | Assistant Art Director |
Edward H. Hamm Jr. | Executive Producer |
Oliver Hengst | Executive Producer |
Katarina Hyde | Executive Producer |
Bill Johnson | Executive Producer |
Kevin Loughery | Executive Producer |
Judd Payne | Executive Producer |
Wolfgang Schamburg | Associate Producer |
Ernst-August Schnieder | Associate Producer |
Jim Seibel | Executive Producer |
Dara Weintraub | Co-Producer |
Tim Pedegana | Post Production Supervisor |
Christa Vausbinder | Production Supervisor |
Dara Weintraub | Unit Production Manager |
Victor James Martinez | Set Designer |
Sam Page | Set Designer |
J.C. Cantu | Casting Assistant |
Shalimar Reodica | Casting Associate |
Ralph B. Meyer | Location Manager |
Maxine Bergen | Script Supervisor |
Kelly Carlton | Title Designer |
Sara Scarritt | Production Coordinator |
Anna Fleiner | Makeup Artist |
Louis Lazzara | Makeup Department Head |
Ermahn Ospina | Makeup Artist |
Eric Rood | Set Dresser |
Benton E. Tedlie | Set Dresser |
Chris David | Sound Re-Recording Mixer |
Christopher Eakins | Sound Editor |
David Esparza | Supervising Sound Editor |
David Esparza | Sound Designer |
Marshall Garlington | Sound Re-Recording Mixer |
Stuart Provine | Sound Effects Editor |
Steve Schatz | Sound Editor |
Lisa Varetakis | Foley Editor |
Mandell Winter | Foley Editor |
Jenny Foster | Visual Effects Producer |
Danny S. Kim | Visual Effects Supervisor |
Olcun Tan | Visual Effects Supervisor |
Thomas Tannenberger | Visual Effects Supervisor |
Sherman Toy | Visual Effects Supervisor |
Donna Marcione Pollack | Costume Supervisor |
Richard Kelly | Writer |
Veronica Lorenz | Makeup Artist |
Ron Cobb | Production Design |
David DeLeon | Key Makeup Artist |
Laura Connolly | Key Hair Stylist |
Danielle Noe | Special Effects Makeup Artist |
Laverne Caracuzzi | Makeup Artist |
Mark Cotone | First Assistant Director |
Al Goto | Stunts |
Tanoai Reed | Stunt Coordinator |
Tim Trella | Stunt Coordinator |
Anita Hart | Stunt Double |
Shawn Robinson | Stunts |
Chris Palermo | Stunts |
Rex Reddick | Stunts |
Alisa Hensley | Stunts |
Shawn Patrick Lane | Stunts |
Edward Conna | Stunts |
Hank Amos | Stunts |
Kenny Alexander | Stunts |
Brian Avery | Stunts |
Wendi Bromley | Stunts |
Debbie Evans | Stunts |
Tom Elliott | Stunts |
Michael Gilden | Stunts |
Darin Fujimori | Stunts |
Mike Justus | Stunts |
James M. Halty | Stunts |
Dennis Keiffer | Stunts |
Lane Leavitt | Stunts |
Luke LaFontaine | Stunts |
Matt McColm | Stunts |
Angela Meryl | Stunts |
John C. Meier | Stunts |
Troy Robinson | Stunts |
Christopher J. Tuck | Stunts |
Scott Workman | Stunts |
Danny Wynands | Stunts |
Joanna Shelmidine | Stunt Double |
Tracey A. Doyle | Set Decoration |
Joy Zapata | Hair Department Head |
Christian Beckman | Special Effects Makeup Artist |
Eli Roth | Thanks |
Michael Runyard | Stunts |
Doc Duhame | Stunts |
Norm Compton | Stunts |
Mic Rodgers | Stunts |
Suzanne Reed | Stunts |
Dakota Mitchell | Stunts |
Jesse Jam Miranda | Stunts |
Stuart F. Wilson | Stunts |
Paul M. Lane | Utility Stunts |
Boni Yanagisawa | Stunts |
Thom Williams | Stunts |
James Ryan | Stunts |
Marguerite Pomerhn Derricks | Choreographer |
Tim Trella | Second Unit Director |
Kevin Turen | Thanks |
Eliott Taylor | ADR Recordist |