Morgan Freeman als Keith Ripley | |
Antonio Banderas als Gabriel Martin | |
Radha Mitchell als Alexandra Korolenko | |
Robert Forster als Lt. Weber | |
Rade Šerbedžija als Nicky / Victor | |
Michael Hayden als Sudimack | |
Marcel Iureș als Zykov | |
Gary Werntz als Donley | |
Gerrit Vooren als Bakker | |
Joshua Rubin als Joost | |
Ivan Petrushinov als Émigré #1 | |
Victor Boichev als Émigré #2 | |
Nickolay Hadjiminev als Émigré #3 | |
Tom Hardy als Michaels | |
Corey Johnson als Voutiritsas | |
Marianne Stanicheva als Madame Irina | |
Vladimir Kolev als Andrei | |
Ariel Llinas als Sergeant | |
Charles Venn als Transit Cop #1 | |
Atanas Srebrev als Transit Cop #2 | |
Darrell Las Quevas als Transit Cop #3 | |
Stefan Shterev als Giorgi | |
Constantine Gregory als Sergeev | |
Deobia Oparei als Rawls | |
Todd Jensen als Commissioner Morelli | |
Diana Lyubenova als Ludmilla | |
Antony Byrne als Yaniushkin | |
Deyan Donkov als Gregor | |
Velislav Pavlov als Ilia | |
Stefan Ivanov als Bogdan | |
Daniel Angelov als Artur | |
Harry Anichkin als Russian Man | |
Assen Blatechki als Russian Gangster |
Mimi Leder | Director |
Boaz Davidson | Executive Producer |
Randall Emmett | Producer |
Johnny Martin | Producer |
Lori McCreary | Producer |
Avi Lerner | Producer |
Avi Lerner | Executive Producer |
Danny Lerner | Producer |
Trevor Short | Executive Producer |
David Varod | Executive Producer |
Les Weldon | Producer |
Les Weldon | Executive Producer |
Martin Nicholson | Editor |
Nancy Nayor | Casting |
Manuel Puro | Casting |
Marianne Stanicheva | Casting |
Jeremy Zimmermann | Casting |
Nelson Coates | Production Design |
Atli Örvarsson | Original Music Composer |
Ted Humphrey | Writer |
Julio Macat | Director of Photography |
Carlos Silva Da Silva | Art Direction |
Ane Crabtree | Costume Design |
Deena Adair | Hairstylist |
Milton Buras | Hairstylist |
Dimitrina Stoyanova | Hairstylist |
Chris Bingham | Makeup Artist |
Michael Hancock | Makeup Artist |
Sofi Hvarleva | Makeup Artist |
Amy Schmiederer | Makeup Artist |
Nena Smarz | Makeup Artist |
Emil Gigov | Art Department Coordinator |
Serban Rotariu | Assistant Art Director |
Mark Binder | Sound Designer |
Nick Shaffer | Sound Effects Editor |
Rick Ash | Sound Re-Recording Mixer |
Connie Brink | Special Effects Coordinator |
Simeon Asenov | Visual Effects Art Director |
Angelina Borisowa | Visual Effects Editor |
Scott Coulter | Visual Effects Producer |
Desislava Lazarova | Visual Effects Editor |
Jordan Markov | Visual Effects Supervisor |
Gail A. Fitzgibbons | Costume Supervisor |
Sandy Schklair | Script Supervisor |
Kess Bonnet | Supervising Art Director |
Danielle Ghent | Dialogue Editor |
Robert Getty | Dialogue Editor |
Dirk Buchmann | Property Master |
Nick Shaffer | ADR Supervisor |
Nick Shaffer | Dialogue Editor |
Bryan Pennington | ADR Editor |
Mark Lanza | ADR Editor |
Chris Navarro | ADR Mixer |
Alan Freedman | ADR Mixer |
Gregg Barbanell | Foley Artist |