Jeff Goldblum als Seth Brundle | |
Geena Davis als Veronica Quaife | |
John Getz als Stathis Borans | |
Joy Boushel als Tawny | |
Leslie Carlson als Dr. Brent Cheevers | |
George Chuvalo als Marky | |
Michael Copeman als 2nd Man in Bar | |
David Cronenberg als Gynecologist | |
Carol Lazare als Nurse | |
Shawn Hewitt als Clerk | |
Typhoon als Baboon (uncredited) | |
Ann Green als Restaurant Patron (uncredited) |
David Cronenberg | Screenplay |
Howard Shore | Original Music Composer |
Stuart Cornfeld | Producer |
Mark Irwin | Director of Photography |
Ronald Sanders | Editor |
David Cronenberg | Director |
Charles Edward Pogue | Screenplay |
Denise Cronenberg | Costume Design |
Ivan Lynch | Hairstylist |
Rolf Harvey | Art Direction |
Carol Spier | Production Design |
Marc Boyman | Co-Producer |
Chris Walas | Creature Design |
Kip Ohman | Co-Producer |
Deirdre Bowen | Casting |
Lee Wilson | Visual Effects Supervisor |
Wayne Griffin | Supervising Sound Editor |
Elinor Rose Galbraith | Set Decoration |
Katherine Kean | Animation |
Mitchell Rothzeid | Animation |
Shonagh Jabour | Makeup Artist |
Nick Kosonic | Scenic Artist |
Gerry Humphreys | Sound Re-Recording Mixer |
Jane Tattersall | Sound Effects Editor |
David Evans | Supervising Sound Editor |
Dwayne McLean | Stunt Coordinator |
Robin O'Donoghue | Sound Re-Recording Mixer |
James McAteer | Set Designer |
Hoyt Yeatman | Visual Effects Supervisor |
Prudence Emery | Unit Publicist |
Matthew Wolchock | Transportation Coordinator |
Gillian Richardson | Script Supervisor |
Attila Dory | Still Photographer |
Kenneth Post | Additional Photography |
Scotty Allan | Gaffer |
Michael Rea | First Assistant Editor |
Jim Weidman | Music Editor |
Howard Rothschild | Location Manager |
Robin Miller | Additional Photography |
David Coatsworth | Unit Production Manager |
Debbie Cooke | Production Coordinator |
Jack Hooper | Negative Cutter |
Homer Denison | Orchestrator |
John Board | First Assistant Director |
Kim H. Winther | Second Assistant Director |
Marc Corriveau | Property Master |
Richard Cadger | Dialogue Editor |
George Langelaan | Short Story |
Patricia Rozema | Third Assistant Director |
Marvin Midwicki | First Assistant Camera |
Donna Mobbs | Second Assistant Camera |
Joe Curtin | Construction Manager |
Danielle Fleury | Set Dresser |
Ian Fraser | Head Carpenter |
Gary Jack | Set Dresser |
Nancey Pankiw | First Assistant Art Direction |
Terry Burke | Foley Artist |
Bryan Day | Production Sound Mixer |
Michael LaCroix | Production Sound Mixer |
Robin Leigh | ADR Editor |
Louis Craig | Special Effects |
Ted Ross | Special Effects |
Mark Manchester | Key Grip |
Tom Quinn | Third Assistant Director |
Paul Hotte | Assistant Property Master |
Ian Wheatley | Assistant Set Dresser |
Donald Engel | Carpenter |
Pat Calvert | Assistant Sound Editor |
Michael Followes | Assistant Sound Editor |
David Giammarco | Assistant Sound Editor |
Susan Maggi | Assistant Sound Editor |
Sandra Moffat | Assistant Sound Editor |
Steve Munro | Assistant Sound Editor |
Don White | ADR Recordist |
Don White | Foley Mixer |
Clark Johnson | Special Effects |
Lesley Mallgrave | Visual Effects Supervisor |
Tom Bisogno | CG Animator |
Paul Griffin | Senior Animator |
Brent Meyer | Stunt Double |
Sam Bojin | Electrician |
Charlotte Disher | Camera Trainee |
David Hynes | Dolly Grip |
Don Payne | Grip |
Ian D. Scott | Electrician |
David Willetts | Best Boy Electric |
Trysha Bakker | Wardrobe Master |
Cherie MacNeill | Assistant Editor |
Carol McBride | Post Production Coordinator |
Kant Pan | Assistant Editor |
Susan Shipton | Assistant Editor |
Richard Bissill | Musician |
Michael Boddicker | Musician |
Skaila Kanga | Musician |
Howard Shore | Conductor |
Jonathan Snowden | Musician |
Doreen Davis | Production Accountant |
Wayne Fitzgerald | Title Designer |
Gary Kanew | Title Designer |
Doron Kernerman | Stunt Double |
Susan Kinnevy | Producer's Assistant |
Susan C. MacQuarrie | Craft Service |
Barbara Mainguy | Producer's Assistant |
Rick Schmidlin | Producer's Assistant |
Romuald Sunny | Stunt Double |
Randy Auerbach | Producer's Assistant |
Michael Lennick | Technical Advisor |
Tony Laudati | Creature Effects Technical Director |