Gene Hackman als Royal Tenenbaum | |
Anjelica Huston als Etheline Tenenbaum | |
Ben Stiller als Chas Tenenbaum | |
Gwyneth Paltrow als Margot Tenenbaum | |
Luke Wilson als Richie Tenenbaum | |
Owen Wilson als Eli Cash | |
Bill Murray als Raleigh St. Clair | |
Danny Glover als Henry Sherman | |
Seymour Cassel als Dusty | |
Kumar Pallana als Pagoda | |
Alec Baldwin als Narrator (voice) | |
Grant Rosenmeyer als Ari Tenenbaum | |
Jonah Meyerson als Uzi Tenenbaum | |
Aram Aslanian-Persico als Young Chas Tenenbaum | |
Irina Gorovaia als Young Margot Tenenbaum | |
Amedeo Turturro als Young Richie Tenenbaum | |
Stephen Lea Sheppard als Dudley Heinsbergen | |
James Fitzgerald als Young Eli Cash | |
Larry Pine als Peter Bradley | |
Don McKinnon als Detective | |
Frank Wood als Hotel Manager | |
Al Thompson als Walter Sherman | |
Jennifer Wachtell als Rachael Tenenbaum | |
Donal Lardner Ward als Hotel Clerk | |
Andrew Wilson als Farmer Father / Tex Hayward | |
Dipak Pallana als Doctor | |
Sanjay Mathew als Sanjay Gandhi | |
Mary Wigmore als Chas' Secretary | |
Sonam Wangmo als Sing-Sang | |
Gita Gabriel als Facialist | |
Pawel Wdowczak als Neville Smythe-Dorleac | |
Peter Leung als Yasuo Oshima | |
William Sturgis als Franklin Benedict | |
Liam Craig als Reporter in Blue Cardigan | |
Sheelagh Tellerday als Eli's Aunt | |
Max Faugno als Cote d'Ivoire Attendant | |
Guido Venitucci als Cote d'Ivoire Radio Operator | |
Ebon Moss-Bachrach als Frederick - Bellboy | |
Brian Smiar als Elderly 'Baumer' Fan #1 | |
Jan Austell als Elderly 'Baumer' Fan #2 | |
Rony Clanton als Cemetery Maintenance Man | |
Salim Malik als Anwar | |
Tom Lacy als Judge | |
Keith Charles als Royal's Lawyer | |
Greg Goossen als Gypsy Cab Driver | |
Saidah Arrika Ekulona als Nurse | |
Vic Mata als Sanchez | |
Michael Conti als Irish Longshoreman | |
Tatiana Abbey als Parisian Girl | |
Kalani Queypo als New Guinea Tribesman | |
Mel Cannon als Punk Rocker | |
Leo Manuelian als Eli's Egyptian Friend | |
Amir Raissi als Eli's Egyptian Friend | |
Roger Shamas als Eli's Egyptian Friend | |
Philip Denning als Father Petersen | |
Rex Robbins als Mr. Levinson | |
Nova Landaeus-Skinnar als Elaine Levinson | |
Sam Hoffman als Paramedic | |
Brian Tenenbaum als Paramedic | |
Stephen Dignan als Paramedic | |
Eric Chase Anderson als Medical Student | |
Wes Anderson als Tennis Match Commentator #1 (voice) (uncredited) | |
Gary Evans als Police Officer (uncredited) |
Owen Wilson | Executive Producer |
Mark Mothersbaugh | Original Music Composer |
Rudd Simmons | Executive Producer |
Wes Anderson | Writer |
Dylan Tichenor | Editor |
Wes Anderson | Producer |
Wes Anderson | Director |
Owen Wilson | Writer |
Barry Mendel | Producer |
Scott Rudin | Producer |
Robert D. Yeoman | Director of Photography |
Glenfield Payne | Sound Effects Editor |
Peter Waggoner | Sound Re-Recording Mixer |
Pawel Wdowczak | Sound mixer |
Robert J. Scupp | Special Effects Coordinator |
Karen Patch | Costume Design |
Steven Simons | Sound Re-Recording Mixer |
David Wasco | Production Design |
Magdaline Volaitis | Sound Effects Editor |
Susan Starr | Additional Camera |
James P. Whalen | Transportation Captain |
Denise Pinckley | Unit Production Manager |
Annette Kudrak | Music Editor |
Robert Hein | Supervising Sound Editor |
Douglas Aibel | Casting |
Mark Berger | Sound Re-Recording Mixer |
Dominick Tavella | Sound Re-Recording Mixer |
Randall Poster | Music Supervisor |
James Hamilton | Still Photographer |
Carl Sprague | Art Direction |
Timothy Shannon | Transportation Co-Captain |
Sylvia Menno | Dialogue Editor |
Branka Mrkic | Dialogue Editor |
Sam Hoffman | First Assistant Director |
Michelle L. Keiser | Second Assistant Director |
Daniel R. Padgett | Additional Editor |
Scott Peterson | Script Supervisor |
Naomi Donne | Makeup Designer |
Marie-Ange Ripka | Hair Designer |
Sandy Reynolds-Wasco | Set Decoration |
Storn Peterson | First Assistant Camera |
Steve Speers | Second Assistant Camera |
Andy Day | Chief Lighting Technician |
Rocco Palmieri | Best Boy Electric |
Robert M. Andres | Key Grip |
Chris Skutch | Best Boy Grip |
Lamont Crawford | Dolly Grip |
John Panuccio | Key Rigging Grip |
Mel Cannon | Grip |
Igor Potashanik | Grip |
Dustin Smith | Grip |
Christopher Donohue | Grip |
Michael Adkins | Wardrobe Supervisor |
Hartsell Taylor | Wardrobe Supervisor |
Sharon Globerson | Assistant Costume Designer |
Stephanie Biear | Seamstress |
Douglas Huszti | Assistant Art Director |
Adam Scher | Assistant Art Director |
Mark Bachman | Graphic Designer |
Scott Rosenstock | Leadman |
Paul Koronkiewicz | Boom Operator |
Kate Biscoe | Key Makeup Artist |
Martel Thompson Hale | Makeup Artist |
Judy Chin | Makeup Artist |
Jerry DeCarlo | Key Hair Stylist |
Kashka Banjoko | Hairstylist |
Kathryn-Ann Oaks Shertzer | Second Second Assistant Director |
Frances Fiore | Unit Publicist |
Michael Russo | Stunt Coordinator |
Lynda Van Damm | Production Accountant |
Penni Smith | Payroll Accountant |
Byron Crystal | Extras Casting |
Cindy Tolan | Casting Associate |
Judy Dickerson | Dialect Coach |
Chris Patterson | First Assistant Editor |
Kenton Jakub | ADR Editor |
Todd Milner | Foley Editor |
David Wahnon | First Assistant Sound Editor |
Eric McAllister | Assistant Sound Editor |
Sondra James | ADR Voice Casting |
Brian Vancho | Foley Artist |
David Boulton | ADR Mixer |
Bobby Johanson | ADR Mixer |
Douglas Murray | ADR Mixer |
Ryan Collison | Foley Recording Engineer |
Dana Ross | Color Timer |
Randall Balsmeyer | Visual Effects Supervisor |
Kathy Kelehan | Visual Effects Producer |
Vahram Mateosian | Tailor |
Sean Garrett Fogel | Production Coordinator |
Lars Knudsen | Executive Assistant |
David M. Dunlap | "A" Camera Operator |
David Flanigan | Camera Loader |
Sandy Hamilton | Props |
Kristine Moran | Props |
Jonathan Tessler | Props |
Jimmy P. Wong | Stunts |
Don Picard | Stunts |
Adam Silfin | Stunts |
Amanda Blew | Stunts |
Tony Guida | Stunts |
Keith Siglinger | Stunts |
Joseph Barry | Stunts |
Harrison Stimmel | Stunts |
Kristopher Medina | Stunts |
Victor Chan | Stunts |
Steve Mack | Stunts |
Frank Ferrara | Stunts |
Jennifer Lamb | Stunts |
Janet Paparazzo | Stunts |
Jalil Jay Lynch | Stunts |
Mick O'Rourke | Stunts |
Norman Douglass | Stunts |
Manny Siverio | Stunts |
Roy Farfel | Stunts |
Don Hewitt Sr. | Stunts |
Peter Bucossi | Stunts |
Jery Hewitt | Stunts |
Don Hewitt Jr. | Stunts |
Derrick Simmons | Stunts |
Joanne Lamstein | Stunts |
Andy Duppin | Stunts |
Paul Buccosi | Stunts |
Tim Gallin | Stunts |
Chris Barnes | Stunts |
John Patrick McLaughlin | Stunts |
John S. Coda | Construction Foreman |