Jordana Brewster als Chrissie | |
Taylor Handley als Dean | |
Diora Baird als Bailey | |
Matt Bomer als Eric | |
R. Lee Ermey als Uncle Charlie Hewitt / Sheriff Hoyt | |
Lew Temple als Sheriff Winston Hoyt | |
Andrew Bryniarski als Thomas Hewitt / Leatherface | |
Tim DeZarn als Slaughterhouse Supervisor | |
Lee Tergesen als Holden | |
Cyia Batten als Alex | |
Terrence Evans als Monty Hewitt | |
Marietta Marich als Luda Mae Hewitt | |
L.A. Calkins als Sloane | |
Allison Marich als Young Luda Mae | |
Marcus H. Nelson als Lackey | |
Kathy Lamkin als Tea Lady | |
Melody Chase als Biker Chick (uncredited) | |
Emily Kaye als Biker Chick (uncredited) | |
John Larroquette als Narrator (voice) (uncredited) |
Jonathan Liebesman | Director |
Jonathan Chibnall | Editor |
Jim May | Editor |
Sheldon Turner | Screenplay |
Lukas Ettlin | Director of Photography |
Steve Jablonsky | Original Music Composer |
Jake Garber | Makeup Effects |
Bradley Fuller | Producer |
Michael Bay | Producer |
Mike Fleiss | Producer |
Kim Henkel | Producer |
Mari-An Ceo | Costume Design |
Kathy Kiatta | Costume Supervisor |
Marco Rubeo | Production Design |
John Frick | Art Direction |
Randy Huke | Set Decoration |
Lisa Fields | Casting |
Carla Palmer | Makeup Department Head |
Kevin Wasner | Makeup Effects |
Grady Holder | Makeup Effects |
Sheldon Turner | Story |
Alma Kuttruff | Co-Producer |
Robert Kuhn | Executive Producer |
Mark Ordesky | Executive Producer |
Toby Emmerich | Executive Producer |
Andrew Form | Producer |
Greg Nicotero | Makeup Effects |
Tobe Hooper | Producer |
Guy Stodel | Executive Producer |
Jeffrey Allard | Executive Producer |
K.C. Hodenfield | Co-Producer |
David J. Schow | Story |
Troy Breeding | Key Makeup Artist |
Gina Grande | Script Supervisor |
Tom Dreesen | Construction Coordinator |
Frank Parrish | Key Hair Stylist |
Jourdan Henderson | Art Department Coordinator |
Kelly Nelson | Hair Department Head |
Brooke Satrazemis | Script Supervisor |
George R. Niedson | Steadicam Operator |
Anna Abbey | Ager/Dyer |
Greg Lomas | Dolly Grip |
Douglas J. Stewart | Textile Artist |
Robert Hicks | Key Rigging Grip |
Sally Jackson | Casting |
Jimmy Lindsey | Camera Operator |
Kurt Grossi | Key Grip |
Matt Cowan | Dolly Grip |
Tom Kalbfleisch | Electrician |
Michael Scott | Camera Operator |
Steve Drake | Best Boy Grip |
Troy Anderson | Lighting Technician |
Robyn Greer | Rigging Grip |
Van Redin | Still Photographer |
Theda Cunningham | First Assistant "B" Camera |
Edward A. Navarro | Rigging Grip |
Greg Travis | Rigging Grip |
Donald R. Howe Jr. | Second Assistant "B" Camera |
Brown Cooper | Second Unit Director of Photography |
Stephanie A. Steel | Set Costumer |
Marisa Ross | Casting Associate |
Russell Engels | Gaffer |
Robert B. Reynolds | Rigging Gaffer |
Richard Nance | Rigging Grip |
Leif E. Ulvog | Rigging Grip |
Elspeth Lauder Mickel | Seamstress |
Edison Jackson | Best Boy Electric |
Matthew King | First Assistant Camera |
Peter Simonite | First Assistant "A" Camera |
Zach Nasits | Second Assistant Camera |
John Barba | Casting Associate |
John Sheeren | Additional Camera |
Dany Navarrette | Electrician |
Leeann Radeka | Key Costumer |
Nyima Johnston | Costumer |
Andrea VanEpps | Stand In |
Kurt Bryant | Stunt Coordinator |
Henry Kingi | Stunt Driver |
K.C. Hodenfield | Assistant Director |
Joe Bucaro III | Stunt Driver |
Gene Hartline | Stunts |