Christian Slater als Edward Carnby | |
Tara Reid als Aline Cedrac | |
Stephen Dorff als Richard Burke | |
Will Sanderson als Agent Miles | |
Ona Grauer als Agent Feenstra | |
Ho-Sung Pak als Agent Marko | |
Sarah Deakins als Linda | |
Françoise Yip als Agent Cheung | |
Daniel Cudmore als Agent Barr | |
Frank C. Turner als Sam Fischer | |
Matthew Walker als Prof. Lionel Hudgens | |
Catherine Lough Haggquist als Krash | |
Mark Acheson als Captain Chernick | |
Darren Shahlavi als John Dillon | |
Karin Konoval als Sister Clara | |
Craig Bruhnanski als 80's Sheriff | |
Kwesi Ameyaw als Deputy Adams | |
Ed Anders als James Pinkerton | |
Michael P. Northey als Guard | |
Malcolm Scott als Delivery Guy | |
Ryan Drescher als Young Boy | |
Sean Campbell als First Mate | |
Brendan Fletcher als Cabbie | |
Mike Dopud als Agent Turner | |
Dean Redman als Agent Richards | |
Brad Turner als Beat Cop | |
Donna Lysell als Sarah Fischer | |
John Fallon als Agent Yonek | |
Dustyn Arthurs als Young Edward |
Wolfgang Herold | Executive Producer |
Elan Mastai | Screenplay |
Peter Scheerer | Screenplay |
Mathias Neumann | Director of Photography |
Uwe Boll | Executive Producer |
Uwe Boll | Director |
Richard Schwadel | Editor |
Shawn Williamson | Producer |
Michael Roesch | Screenplay |
Frederic Demey | Associate Producer |
Oliver Lieb | Original Music Composer |
Peter Zweier | Original Music Composer |
David Birdsall | Set Decoration |
Philip Selkirk | Associate Producer |
Harry Rubin | Co-Executive Producer |
Reinhard Besser | Original Music Composer |
Bernd Wendlandt | Original Music Composer |
Bruno Bonnell | Co-Executive Producer |
Tink | Production Design |
Maria Livingstone | Costume Design |
Dan Sales | Associate Producer |
Jörg Tittel | Associate Producer |
Jonathan Shore | Associate Producer |
Max Wanko | Associate Producer |
Maureen Webb | Casting |
Dan Clarke | Line Producer |
Peter Stratford | Art Direction |
Harlow MacFarlane | Makeup Effects |
Ed Anders | Stunt Coordinator |
Gary Lam | First Assistant Editor |
Ann-Marie Blommaert | Visual Effects Coordinator |
Robert Milicevic | Security |
Dave Campbell | Stunts |
Joey Setter | Production Coordinator |
William Conrad | Sound Editor |
Jeff Bruneel | Digital Compositors |
Francois Latremoille | Visual Effects |
Chelsea Yusep | Assistant Art Director |
Anne Jacobsen | Production Accountant |
Steven J. Winslow | Camera Technician |
Patti Bishop | Assistant Costume Designer |
Sanna Seppanen | Hairstylist |
Ryan Steacy | Armorer |
Clif Kosterman | Transportation Coordinator |
Terry Mackay | Location Manager |
Martin Gessner | Visual Effects Producer |
Avery Zands | Thanks |
Jason Weir | Lighting Technician |
David Dowling | Property Master |
Frederic Robinson | Casting Assistant |
Henry Eshelman | Publicist |
Pete Dionne | 3D Artist |
Doug Oddy | Visual Effects Supervisor |
Daniel Scarcello | Sculptor |
Audrey Wong | Set Costumer |
Jeremy Hanen | Set Dressing Artist |
Paul C. George | Sequence Supervisor |
Bryan C. Knight | First Assistant Director |
Bob Holbrook | Boom Operator |
Hugo Sanchez | Music Editor |
Rob Gyorgy | VFX Artist |
Paul Lukaitis | Unit Manager |
Mark Cohen | First Assistant Camera |
John Sleep | Special Effects Coordinator |
Lise Kuhr | Key Makeup Artist |
Connie Parker | Makeup Department Head |
Chris Helcermanas-Benge | Still Photographer |
Wolfgang Herold | Music Supervisor |
Shawn Beaton | Utility Stunts |
Max Wanko | Dialogue Editor |
Deni King | ADR Supervisor |
Max Wanko | Supervising Sound Editor |
Jason Snea | Compositing Supervisor |
Alexis Hinde | Second Assistant Director |
Gerald Paetz | Stunt Driver |
Suzanne E. Smith | Payroll Accountant |
Troy Eirich | Assistant Property Master |
Corinne Mameli | Set Supervisor |
Mike Carpenter | Stunt Double |
Carol Macdonald | Second Assistant Camera |
Madeleine Brettschneider | Accountant |
Sara Irvine-Erickson | Third Assistant Director |
Stefan Lochmann | Storyboard Artist |
Roland Platz | Foley Supervisor |
Peter Roigk | Foley Artist |
Brendan Rooney | Assistant Production Coordinator |
Byron Drinkle | Playback Coordinator |
Maria Bückenhoff | VFX Artist |
Jesse Deacon | Assistant Chief Lighting Technician |
Kathy Howatt | First Assistant Makeup Artist |
Eric Milner | Special Effects Technician |
Sheri Mayervich | Assistant Location Manager |
Pedram Goshtasbpour | Senior Animator |
Evan Allen | Production Assistant |
Adam Sharpe | ADR Mixer |
Jose R. Castellon | ADR Recordist |
Peter Giliberti | Lead Animator |
Robert Lee | Second Unit Director |
Doug Chapman | Stunts |
Kylie Furneaux | Stunts |
Rick Pearce | Stunts |
Andrea Kinsky | Stunts |
Brett Armstrong | Stunts |
Owen Walstrom | Stunts |
Laura Lee Connery | Stunt Double |
Mark Aisbett | Stunts |
Jason Calder | Stunts |
Shawn Beaton | Stunts |
Mike Crestejo | Stunts |
Mike Carpenter | Stunts |
Garvin Cross | Stunts |
Glenn Ennis | Stunts |
Vince Crestejo | Stunts |
Ryan Ennis | Stunts |
Caroline Field | Stunts |
Lars Grant | Stunts |
Christopher Gordon | Stunt Double |
Kathy Hubble | Stunts |
Yvette Jackson | Stunts |
Alistair King | Stunts |
Randy Lee | Stunts |
Cotton Mather | Stunts |
Scott Leva | Stunts |
Dan Redford | Stunts |
Gerald Paetz | Stunts |
Michael Roselli | Stunts |
Don Lew | Stunts |
Darryl Scheelar | Stunts |
Brian Lydiatt | Stunts |
Darren E. Scott | Stunts |
Dan Shea | Stunts |
Raymond Sammel | Stunts |
Sharon Simms | Stunts |
Kimani Ray Smith | Stunts |
Mary Ann Skoll | Stunts |
David Soo | Stunts |
Shawn Stewart | Stunts |
Bill Stewart | Stunts |
Sylvesta Stuart | Stunts |
Julia Taffe | Stunts |
Monte Thompson | Stunts |
John Wardlow | Stunts |
Vince Yoshida | Stunts |