Nathan Baesel als Leslie Vernon | |
Angela Goethals als Taylor Gentry | |
Robert Englund als Doc Halloran | |
Scott Wilson als Eugene | |
Zelda Rubinstein als Mrs. Collinwood | |
Bridgett Newton als Jamie | |
Kate Miner als Kelly | |
Ben Pace als Doug | |
Britain Spellings als Todd | |
Hart Turner als Shane | |
Krissy Carlson als Lauren | |
Travis Zariwny als Dr. Meuller | |
Teo Gomez als Stoned Guy | |
Matt Bolt als Slightly More Stoned Guy | |
Jenafer Brown als Virgin Girl | |
Kane Hodder als Guy at Elm Street House | |
Mia Butler als Communion Girl | |
Morgan Kitzmiller als Communion Girl | |
Hannah Rader als Communion Girl |
Sean Presant | Editor |
David J. Stieve | Screenplay |
Al Corley | Executive Producer |
Scott Glosserman | Director |
Scott Glosserman | Producer |
Eugene Musso | Executive Producer |
Bart Rosenblatt | Executive Producer |
Jaron Presant | Director of Photography |
Scott Glosserman | Screenplay |
Gordy Haab | Original Music Composer |
Andrew Lewis | Executive Producer |
Michael D. Jones | Line Producer |
David J. Stieve | Co-Producer |
Marisa Ross | Casting |
Matthew Skrobalak | Casting |
Travis Zariwny | Production Design |
Zack Smith | Art Direction |
Raquel L. Jaffe | Costume Design |
Molly Craytor | Hairstylist |
Molly Craytor | Makeup Artist |
E. Larry Day | Hair Department Head |
E. Larry Day | Makeup Department Head |
Eddie Freund | Special Effects Key Makeup Artist |
Michael D. Jones | Unit Production Manager |
James R. Rosenthal | Post Production Supervisor |
Jason Halley | Second Second Assistant Director |
Jill Hoppy | Second Assistant Director |
Matt Jebbia | Second Second Assistant Director |
Aaron Walters | First Assistant Director |
Travis Zariwny | Second Unit Director |
Charles Babbage | Property Builder |
T.J. Brown | Carpenter |
Betsy Goslin | Property Master |
Ben Pace | Storyboard Artist |
Zack Smith | Set Dresser |
Travis Zariwny | Storyboard Artist |
Sean M. Bartley | Sound Recordist |
Scott Dowsett | Boom Operator |
Patrick Giraudi | Sound Re-Recording Mixer |
Andy Hay | Sound Re-Recording Mixer |
Markus Innocenti | Sound Editor |
Jackie Johnson | Dialogue Editor |
Cynthia Merrill | Foley Artist |
Nick Neutra | Foley Mixer |
Jesse Nordhausen | Sound Mixer |
Jesse Pomeroy | Supervising Sound Editor |
Colin Rogers | ADR Mixer |
Paul Stanley | Supervising Sound Editor |
Steve Tushar | Sound Effects Editor |
William Boggs | Special Effects Assistant |
Carly Sertic | Special Effects Assistant |
Kai Shelton | Special Effects Coordinator |
Kent W. Luttrell | Stunt Coordinator |
Susan Spencer | Stunts |
Matt Barbee | Assistant Camera |
Matt Barbee | Camera Loader |
Jim Dunn | Best Boy Grip |
Jeff Ettlin | Grip |
Paul Fanning | Electrician |
Bruce 'Sarge' Fleskes | Gaffer |
Tim Jankowski | Machinist |
Ben Lipsey | Still Photographer |
Daniel Pasley | Grip |
Steve Purcell | Electrician |
Greg Schmitt | Steadicam Operator |
Chris Steele | Electrician |
Joel Stirnkorb | Key Grip |
Mark Tomlinson | Best Boy Grip |
Joe Vitellaro | Grip |
Scott Walters | Best Boy Electric |
Steve Waters | Electrician |
James WilderHancock | Key Grip |
James WilderHancock | Still Photographer |
Denver Wood | Second Assistant Camera |
Megann Ratzow | Casting |
Andrew Cohen | Additional Editor |
Brian Lancaster | Assistant Editor |
Mato | Color Timer |
Jordan Noce | Assistant Editor |
R. Clifford Olson | Assistant Editor |
John Scheer | Online Editor |
Michael Underwood | Digital Colorist |
Roger D. Faires | Location Manager |
Andrea Hofer | Location Assistant |
Rudy Chung | Music Supervisor |
Matt Franko | Music Programmer |
Gordy Haab | Conductor |
John Rodd | Recording Supervision |
Lodge Worster | Music Editor |
Corrinne Theodoru | Script Supervisor |
Joey Brenner | Assistant Production Coordinator |
Bill Coffin | Title Designer |
Bryn Scott Hubbard | Production Assistant |
Rachel Lipsey | Craft Service |
Dawnn Pavlonnis | Production Coordinator |
Michael Von | Production Assistant |