Brendan Fraser als George of the Jungle | |
Leslie Mann als Ursula Stanhope | |
Thomas Haden Church als Lyle van de Groot | |
John Cleese als An Ape Named 'Ape' (voice) | |
Richard Roundtree als Kwame | |
Abraham Benrubi als Thor | |
Holland Taylor als Beatrice Stanhope | |
John Bennett Perry als Arthur Stanhope | |
Greg Cruttwell als Max | |
Kelly Miracco als Betsy | |
Michael Chinyamurindi als N'Dugo | |
Abdoulaye NGom als Kip | |
Lydell M. Cheshier als Baleto | |
Keith Scott als The Narrator (voice) | |
Spencer Garrett als Male Guest at Party | |
Jon Pennell als Male Guest at Party | |
Lauren Bowles als Ursula's Friend | |
Afton Smith als Ursula's Friend | |
Samantha Harris als Ursula's Friend | |
Hans Schoeber als Mercenary | |
Alexander Denk als Mercenary | |
Sven-Ole Thorsen als Mercenary | |
Rodney Louis Johnson als Jailer | |
Peter F. Giddings als TV Weatherman | |
Terilyn Joe als TV Anchor | |
Michel Camus als Cameraman | |
Valerie Perri als TV Reporter | |
Carrie Zanoline als Perfume Lady | |
Garrett Griffin als Fireboat Captain | |
Harve Cook als Bongo Drummer at Dance Studio | |
Richard Elfman als Bongo Drummer at Dance Studio | |
Denise Holland als Dancer | |
Anne Fletcher als Dancer | |
Kristie Capozzoli als Dancer | |
Sal Vassalo als Dancer | |
Melanie Gage als Dancer | |
Aurorah Allain als Dancer | |
Diane Mizota als Dancer | |
Lisa Ratzin als Dancer | |
Joie Shettler als Dancer | |
Sharon Ferrol-Young als Dancer | |
Tara Nicole Hughes als Dancer | |
Robin Tasha-Ford als Dancer | |
Margo Blas als Caterer | |
Jake Gentry als Caterer with Tray | |
Tim Glenn als Waiter | |
Jewel McDonald als Shop Owner | |
Bob Quinn als Party Attendant | |
Mary Ann Schmidt als Customer at Department Store | |
Crystal the Monkey als Monkey (uncredited) |
Sam Weisman | Director |
Roger Bondelli | Editor |
Thomas E. Ackerman | Director of Photography |
Jon Avnet | Producer |
Stuart H. Pappé | Editor |
Audrey Wells | Screenplay |
Dana Olsen | Screenplay |
David Hoberman | Producer |
Jordan Kerner | Producer |
Marc Shaiman | Original Music Composer |
Amanda Mackey | Casting |
Cathy Sandrich Gelfond | Casting |
Lisa Jensen | Costume Design |
Lou Arkoff | Co-Producer |
Tim Landry | Visual Effects Supervisor |
C. Tad Devlin | Executive Producer |
Stephen Marsh | Production Design |
Dana Olsen | Story |
Frederic B. Blankfein | Unit Production Manager |
C. Tad Devlin | Unit Production Manager |
K.C. Colwell | First Assistant Director |
Xochi Blymyer | Second Assistant Director |
Steve Boyum | Second Unit Director |
Steve Boyum | Second Unit Director of Photography |
Phil Adams | Stunt Coordinator |
Terry Austin | Associate Producer |
Paula M. Endara | Associate Producer |
Adam Shankman | Choreographer |
David M. Haber | Art Direction |
Mark Zuelzke | Art Direction |
Kathryn Peters | Set Decoration |
Greg Wilkinson | Leadman |
Keith G. Lewis | Costume Supervisor |
Ben Nye Jr. | Makeup Designer |
Robert Hallowell II | Hair Designer |
Heidi Seeholzer | Makeup Artist |
Voni Hinkle | Hairstylist |
Douglas Ryan | Camera Operator |
Terry Anderson | Costumer |
Steven Hiller | First Assistant "A" Camera |
Linda Gacsko | Second Assistant "A" Camera |
Gerrit Dangremond | Steadicam Operator |
Gerrit Dangremond | "B" Camera Operator |
Edward A. Gutentag | First Assistant "B" Camera |
Paul DeMarte | Second Assistant "B" Camera |
Suzan Lowitz | Script Supervisor |
David Kelson | Production Sound Mixer |
Jeffrey A. Humphreys | Boom Operator |
Steven J. Mikolas | Video Assist Operator |
Stuart A. Spohn | Chief Lighting Technician |
Greg Cantrell | Rigging Gaffer |
Ted Rhodes | Key Grip |
Bruce Chimerofsky | Best Boy Grip |
Kurt Young | Dolly Grip |
Chris Ubick | Property Master |
Tom Altobello | Assistant Property Master |
Tracy L. Kettler | Production Coordinator |
Darrell Woodard | Second Second Assistant Director |
Les Gobruegge | Set Designer |
Joe Altadonna | Set Designer |
John D. Jefferies Sr. | Set Designer |
Mark Haber | Set Designer |
David Linck | Unit Publicist |
Marsha Blackburn | Still Photographer |
Eddie Lee Voelker | Transportation Coordinator |
Wayne Roberts | Transportation Captain |
Kent Beyda | Additional Editor |
Leigh French | ADR Voice Casting |
Tim Chau | Supervising Sound Editor |
Tim Chau | Sound Designer |
Todd Toon | Supervising Sound Editor |
Todd Toon | Sound Designer |
Jim Brookshire | Sound Editor |
David Kern | Sound Editor |
Nils C. Jensen | Sound Editor |
Nancy MacLeod | Sound Editor |
Doug Jackson | Sound Editor |
Donald J. Malouf | Sound Editor |
Albert Gasser | Sound Editor |
Joe Milner | Sound Editor |
Jon Title | Sound Editor |
Kurt Nicholas Forshager | Sound Editor |
Christopher T. Welch | Supervising ADR Editor |
Terry Porter | Sound Re-Recording Mixer |
Mel Metcalfe | Sound Re-Recording Mixer |
Dean A. Zupancic | Sound Re-Recording Mixer |
David Orr | Color Timer |
Nancy Thurston | Stunt Double |
Jay Ward | Characters |
John C. Meier | Stunts |
Steve Blalock | Stunt Double |
Eddy Donno | Stunts |
Seth Arnett | Stunt Double |
John Evanko | Stunts |
Mark Ginther | Stunts |
Danny Epper | Stunts |
Jeff Evans | Stunts |
Mark Knudsen | Utility Stunts |
Kevin L. Jackson | Stunts |
Joey Preston | Stunt Double |
Patricia M. Peters | Stunt Double |
Pat McGroarty | Stunts |
Tim Rigby | Stunt Double |
J.N. Roberts | Stunts |
Marlon Rhoden | Stunts |
George Marshall Ruge | Stunts |
Pat Romano | Stunts |
Charlie Sammut | Stunts |
Michael M. Vendrell | Stunts |
Guy Manos | Stunts |