Julianne Hough als Sandy Young | |
Aaron Tveit als Danny Zuko | |
Vanessa Hudgens als Betty Rizzo | |
Keke Palmer als Marty | |
Carly Rae Jepsen als Frenchy | |
Mario López als Vince Fontaine | |
Carlos PenaVega als Kenickie | |
Kether Donohue als Jan | |
Jordan Fisher als Doody | |
David Del Rio als Putzie | |
Andrew Call als Sonny | |
Wendell Pierce als Coach Calhoun | |
Jessie J als Singer | |
Joe Jonas als Johnny Casino | |
Jack Lawless als The Gamblers | |
Cole Whittle als The Gamblers | |
JinJoo Lee als The Gamblers | |
Ana Gasteyer als Principal McGee | |
Didi Conn als Vi | |
Barry Pearl als Stan Weaver | |
Elle McLemore als Patty Simcox | |
Noah Robbins als Eugene | |
Eve Plumb als Mrs. Murdock | |
Haneefah Wood als Blanche | |
Yvette Gonzalez-Nacer als Cha-Cha | |
Jon Robert Hall als Tom Chisum | |
Sam Clark als Leo | |
Jeremy Hudson als Ernie | |
Nick Baga als Dancer | |
Karen Chuang als Dancer | |
Janaya French als Dancer | |
Courtney Galiano als Dancer | |
Kim Marko Germar als Dancer | |
KC Monnie als Dancer | |
Haylee Roderick als Dancer | |
Brooke Shepherd als Dancer | |
Ade Chike Torbert als Dancer | |
Cailan Rose als Cindy/Pretty Girl | |
Jeannie Klisiewicz als Make-Up Artist | |
Carly Bracco als Ensemble | |
Gregory Haney als Ensemble | |
Harley Jay als Ensemble | |
Chris Meissner als Ensemble | |
Tiana Okoye als Ensemble | |
Kayla Parker als Ensemble | |
Dominic Pierson als Ensemble | |
Robert Michael Anderson als Scorpion (uncredited) | |
Justin Sorvillo als Scorpion (uncredited) | |
Chloe Ray Warmoth als Student (uncredited) | |
Skyler Wright als Student (uncredited) | |
Bellamy Saville als Student (uncredited) | |
Marc Hawes als Student (uncredited) | |
Samuel Marcus als Ensemble (uncredited) | |
George Todd McLachlan als Ensemble (uncredited) | |
Chris Silcox als Ensemble (uncredited) | |
Stephanie Walters als Student (uncredited) | |
Jenna Osterlund als Student (uncredited) | |
Anthony Rogers als Student (uncredited) | |
Hal Dion als Teacher (uncredited) | |
Marley Ficalora als Student (uncredited) | |
Heather Ann Gottlieb als Female Student/Scorpion Girl (uncredited) | |
Scarlet Sheppard als Female Student (uncredited) |
Jim Jacobs | Musical |
Warren Casey | Musical |
Thomas Kail | Director |
Alex Rudzinski | Director |
Marc Platt | Executive Producer |
Zachary Woodlee | Choreographer |
William Ivey Long | Costume Design |
Carrie Havel | Assistant Director |
Allan Carr | Adaptation |
Adam Mishler | Assistant Director |
David Korins | Production Design |
Brad Duns | Assistant Director |
Alex Gurdon | Lighting Design |
Tom Kitt | Music Director |
Gregory Sills | Producer |
Thomas Kail | Co-Executive Producer |
Alex Rudzinski | Co-Executive Producer |
Bronte Woodard | Screenplay |
Jonathan Tolins | Teleplay |
Robert Cary | Teleplay |
Adam Siegel | Producer |
Kenneth Ferrone | Co-Producer |
Zachary Woodlee | Co-Producer |
Brett Ostro | Line Producer |
Bernard Telsey | Casting |
Tiffany Little Canfield | Casting |
Justin Huff | Casting |
Jeremy Tominberg | Associate Producer |
Mary Guerrero | Hair Department Head |
Kim Messina | Key Hair Stylist |
Zena Shteysel | Makeup Department Head |
Angela Moos | Key Makeup Artist |
Julie Socash | Makeup Artist |
Thomas Beall | Costume Supervisor |
Gail A. Fitzgibbons | Costume Supervisor |
Will Gossett | Lighting Director |
Travis Hagenbuch | Lighting Director |
Jon Kusner | Lighting Director |
Madigan Stehly | Lighting Director |
Vince Nagatoshi | Projection |
Ellen Wolff | Production Coordinator |
Joe Celli | Supervising Art Director |
I. Javier Ameijeiras | Art Direction |
Jason Howard | Set Decoration |
Bert Atkinson | Camera Operator |
Keith Dicker | Camera Operator |
Randy Gomez, Sr. | Camera Operator |
Nat Havholm | Camera Operator |
Ron Lehman | Camera Operator |
Dave Levisohn | Camera Operator |
Tore Livia | Camera Operator |
Mike Malone | Camera Operator |
Adam Margolis | Camera Operator |
Rob Palmer | Camera Operator |
Brian Reason | Camera Operator |
Damien Tuffereau | Camera Operator |
Easter Xua | Camera Operator |
Matthew Peacock | Associate Choreographer |
J. Mark King | Sound Mixer |
Bruce Arledge Jr. | Sound Designer |
Bruce Arledge Jr. | Sound Supervisor |
Ryan Grossheim | Assistant Art Director |
Ryan Bernard Tymensky | Casting Assistant |