Uma Thurman als Beatrix "The Bride" Kiddo | |
David Carradine als Bill | |
Daryl Hannah als Elle Driver | |
Michael Madsen als Budd | |
Gordon Liu Chia-hui als Pai Mei | |
Michael Parks als Esteban Vihaio | |
Perla Haney-Jardine als B.B. Kiddo | |
Larry Bishop als Larry Gomez | |
Samuel L. Jackson als Rufus | |
Lucy Liu als O-Ren Ishii | |
Vivica A. Fox als Vernita Green | |
Julie Dreyfus als Sofie Fatale | |
Christopher Allen Nelson als Tommy Plympton | |
Helen Kim als Karen Kim | |
Laura Cayouette als Rocket | |
Jun Kunimura als Boss Tanaka | |
Goro Daimon als Boss Honda | |
Kazuki Kitamura als Boss Koji / Crazy 88 | |
Akaji Maro als Boss Ozawah | |
Shun Sugata als Boss Benta | |
Sachiko Fujii als The 5, 6, 7, 8's | |
Sakichi Sato als Charlie Brown | |
Yoji Tanaka als Crazy 88 | |
Sō Yamanaka als Crazy 88 | |
Chiaki Kuriyama als Gogo | |
Claire Smithies als Clarita | |
Issey Takahashi als Crazy 88 | |
Sid Haig als Bartender | |
Bo Svenson als Reverend Harmony | |
Clark Middleton als Ernie | |
Michael Bowen als Buck | |
Jeannie Epper als Mrs. Harmony | |
Ambrosia Kelley als Nikki | |
Shana Stein als Erica | |
Caitlin Keats als Janeen | |
Jonathan Loughran als Trucker | |
James Parks als Edgar McGraw | |
Kenji Ohba als Bald Guy | |
Yoshiyuki Morishita als Tokyo Businessman | |
Yoshiko Yamaguchi als The 5, 6, 7, 8's | |
Ronnie Yoshiko Fujiyama als The 5, 6, 7, 8's | |
Tetsuro Shimaguchi als Crazy 88 | |
Juri Manase als Crazy 88 | |
Yuki Kazamatsuri als Proprietor | |
Sonny Chiba als Hattori Hanzo | |
Stephanie L. Moore als Joleen | |
Reda Beebe als Lucky | |
Victoria Lucai als Trixie | |
Venessia Valentino als 1st Grade Teacher | |
Thea Rose als Melanie Harrhouse | |
William Paul Clark als Soda Jerk | |
Stevo Polyi als Tim | |
Al Manuel Douglas als Marty Kitrosser | |
Patricia Silva als Hooker #1 | |
Maria Del Rosario Gutierrez als Hooker #2 | |
Sonia Angelica Padilla Curiel als Hooker #3 | |
Veronica Janet Martinez als Hooker #4 | |
Lucia Cruz Marroquin als Hooker #5 | |
Citlati Guadalupe Bojorquez als Hooker #6 | |
Graciela Salazar Mendoza als Hooker #7 | |
Maria de Lourdes Lombera als Hooker #8 | |
Jorge Silva als Bartender / Pimp |
Quentin Tarantino | Screenplay |
Robert Richardson | Director of Photography |
Lawrence Bender | Producer |
Sally Menke | Editor |
RZA | Original Music Composer |
David Wasco | Production Design |
Johanna Ray | Casting |
Yohei Taneda | Production Design |
Robert Rodriguez | Original Music Composer |
Koko Maeda | Casting |
Catherine Marie Thomas | Costume Design |
Kumiko Ogawa | Costume Design |
Mary Saisselin | Set Designer |
Harry Cohen | Supervising Sound Editor |
Scott Martin Gershin | Supervising Sound Editor |
Christopher Tandon | Assistant Art Director |
Derek Raser | Transportation Coordinator |
Daniel Bradford | Art Direction |
Sandy Reynolds-Wasco | Set Decoration |
Dino DiMuro | Sound Designer |
Kanani Wolf | Set Costumer |
Frankie Chung | Visual Effects Supervisor |
Gretchen Engel | Art Department Coordinator |
John Hartigan | Special Effects Coordinator |
Corey Pritchett | Special Effects Coordinator |
Heba Thorisdottir | Makeup Department Head |
Wylie Stateman | Supervising Sound Editor |
Ian Kincaid | Gaffer |
Jay B. Richardson | Music Editor |
Keith Adams | Stunt Coordinator |
Peter Davidson | Set Designer |
Andrew Cooper | Still Photographer |
Daniel Grant North | Costume Supervisor |
Kerry Ann Carmean | Sound Designer |
Larry McConkey | Steadicam Operator |
E. Bennett Walsh | Executive Producer |
Harvey Weinstein | Executive Producer |
Dede Nickerson | Associate Producer |
Koko Maeda | Associate Producer |
Erica Steinberg | Executive Producer |
Bob Weinstein | Executive Producer |
Laurel Pickering | Lead Painter |
Peter Mavromates | Post Production Supervisor |
Jamie Felz | First Assistant Camera |
Emanuel Millar | Key Hair Stylist |
Rome Duval | Propmaker |
Edgar Ambriz Espinoza | Electrician |
Douglas Dresser | Location Manager |
Hector C. Gika | Sound Effects Editor |
Bruce Callahan | Transportation Co-Captain |
Glenn Cannon | Video Assist Operator |
Bob Beher | Sound Editor |
John Bires | Sound Engineer |
Jennifer A. Bolitho | Scenic Artist |
Pete Anthony | Orchestrator |
Jason Gustafson | Special Effects Supervisor |
Tysuela Hill-Scott | Makeup Artist |
Jake Garber | Makeup Effects |
Ariel Oclarino | Systems Administrators & Support |
RZA | Additional Music |
Paul Abraham | Craft Service |
Robert Aaron Brown | Driver |
Jennifer S. Deayton | Production Coordinator |
Steve Borgese | Greensman |
Peter Owen | Wigmaker |
Kristina Soderquist | Production Controller |
Geraldine Brezca | Set Production Assistant |
Will Casey | Unit Publicist |
Jasmine Yuen Carrucan | Editorial Production Assistant |
Ian Elias | Sound |
Fang Yingchun | Line Producer |
Jeff Plauster | Construction Foreman |
Elizabeth Norton | Standby Painter |
Archie Hankins | Carpenter |
Don Feeney | Picture Car Coordinator |
Tom Hartig | Boom Operator |
John Stone | Construction Coordinator |
Satya Bellord | Utility Stunts |
Joan Sobel | First Assistant Editor |
Alan Meyerson | Scoring Mixer |
Thomas W. Lay Jr. | Production Illustrator |
Cornelia Ryan | Production Manager |
Mary Ramos | Music Supervisor |
Michael Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Ilona Herman | Hairstylist |
Jessica Vogl | Casting Associate |
Ricardo Del Río | Production Supervisor |
Uma Thurman | Characters |
Kyra Panchenko | Hair Designer |
Elida Cerda | Set Medic |
Arturo del Río | Unit Production Manager |
Mark Ulano | Production Sound Mixer |
Víctor Solorio | Unit Manager |
Brett C. Smith | Leadman |
David James | Sculptor |
Hally Grounds | Stand In |
Carlos Ponce de León | Transportation Captain |
Lee Wimer | Color Timer |
John R. Manocchia | Rigging Gaffer |
Vincent Joseph Flaherty | Armorer |
Jeff Brinker | Rigging Grip |
Quentin Tarantino | Characters |
Manuel Barrera Oliver | Painter |
Khan Griffith | Lighting Technician |
Christopher Haydostian | Digital Compositors |
Herb Ault | Key Grip |
Mike Hurst | Assistant Sound Editor |
Hugh Waddell | ADR Supervisor |
David Ladish | Set Dresser |
Julie Helton | Camera Loader |
Kevin Connolly | Musician |
Aaron Denenberg | Negative Cutter |
Antonio V. Garrido | Dolly Grip |
Matthew J. Barden | Grip |
Dawn Massaro | Second Assistant Director |
Edward J. Borasch Jr | Assistant Property Master |
Michele Flynn | Ager/Dyer |
Sonny Chiba | Fight Choreographer |
Rachael Lin Gallaghan | Assistant Production Coordinator |
Frederick H. Stahly | Dialogue Editor |
Nerses Gezalyan | Foley Mixer |
Steve Joyner | Property Master |
Michael Hertlein | Dialogue Editor |
James Moriana | Foley Artist |
Jeffrey Wilhoit | Foley Artist |
Dan Duffy | Generator Operator |
Perry Strong | Art Department Assistant |
Sue Smith | Production Secretary |
Norberto Nava | Security Coordinator |
Stephanie A. Fowler | Assistant Makeup Artist |
Chris Cullen | Graphic Designer |
Cheryl Bermeo | Stunt Driver |
Peggy Eghbalian | Assistant Editor |
Sean Carville | Second Assistant Accountant |
Andrew Blau | Travel Coordinator |
Rich King | Extras Casting |
Heather I. Denton | Second Second Assistant Director |
Jack Jennings | Special Effects Technician |
Jessica Miglio | Camera Production Assistant |
Ernesto Cairo | Extras Casting Coordinator |
Jessica James | Production Assistant |
Jasmine Yuen Carrucan | Second Assistant Camera |
Pete Anthony | Conductor |
William Paul Clark | Assistant Director |
Phill Zagajewski | Creative Director |
Jaime Norman | Visual Effects Production Manager |
Douglas S. McClintock II | Assistant Location Manager |
Edward Poveda | Payroll Accountant |
Eddie Bydalek | Sound Mix Technician |
Alan Schwartz | Assistant Craft Service |
Ellen C. Troy | Construction Buyer |
Stephanie Ito | Digital Intermediate Producer |
Beverly Jusi | First Assistant Accountant |
Keith O. Wilson | Special Effects Assistant |
Zoë Bell | Stunt Double |
Jerry Carville | Assistant Accountant |
David Greenbaum | Executive Assistant |
Janet Kusnick | Storyboard Artist |
Liuba Esperon Otero | Location Assistant |
Greg Steele | ADR Mixer |
Amy Lin | Wardrobe Assistant |
Ted Gidlow | Post Production Coordinator |
Greg Fausak | Best Boy Grip |
Ron Barr | Digital Intermediate Editor |
Wendi Morris | Music Coordinator |
Gerardo Rene Arellano | Extras Casting Assistant |
Carl Thiel | Music Producer |
Marcus Epps | Swing |
Rob Moses | Fight Choreographer |
Arturo Saldivar | Production Driver |
Quentin Tarantino | Director |
Quentin Tarantino | Writer |
Cao Juiping | Production Design |
Jim Hansen | Costumer |
Jeannie Epper | Utility Stunts |
Monica Staggs | Stunt Double |
Chris O'Hara | Stunt Double |
Michiko Nishiwaki | Stunt Double |
Shauna Duggins | Utility Stunts |
Eli Roth | Thanks |
Yuen Woo-Ping | Stunt Coordinator |