Alanna Ubach als Sarah | |
Alan Blumenfeld als Mayor | |
Carmine Caridi als Frankie C. | |
Margaret Cho als Rental Car Agent | |
Mike Connors als "Joe Mannix" | |
Robert Englund als Jack Sampson | |
Charles Esten als Conner Fulton | |
Pat Finn als Robber #2 | |
Janeane Garofalo als Patty | |
Kristen Johnston als Miranda | |
Richard Kind als Real Estate Agent | |
Ed Lauter als Gun Expert | |
Michael Lerner als Uncle Lou | |
Joe Liss als Savant | |
Virginia Madsen als Prison Lawyer | |
Tim Meadows als Cashier | |
Joel Murray als Robber #1 | |
Lou Myers als Blue Smoke Jones | |
Mike Myers als "Eye" Witness | |
David Pasquesi als Jimmy | |
Mary Kay Place als Ms. Mc Clintock | |
Wayne Rogers als Gun Schnook | |
Mitch Rouse als Virus | |
Robin Ruzan als "Eye" Witness #2 | |
Scott Thompson als Mechanic | |
Fred Willard als Mr. Mc Clintock | |
Richard Zavaglia als Phil Phillips | |
Linda Black als Usherette #2 | |
Peter Cohen als Peach Protestor #3 | |
Stephen Colbert als TV Newsman | |
Paul Dooley als Warden | |
Murphy Dunne als Psychiatrist | |
Melissa Green als Young Miranda | |
Archie Hahn als Youth Leader | |
Larry Hankin als Blind Man | |
Sebastian Hitzig als Sarah's Cameraman | |
Bill Kirchenbauer als Jimmy's Father | |
Jay Leggett als Prison Guard | |
Adam Miller als Young Jimmy | |
Vladimir Nemirovsky als Film Teacher | |
Dominique Pinassi als Phil's Receptionist | |
Harvey Poole als Peach Protestor #1 | |
Susan Poole als Peach Protestor #2 | |
Laura Rogers als C-Store Customer | |
Cynthia Szigeti als Jimmy's Mother | |
Sophie Ward als Claire Howard | |
Holly Beavon als Receptionist (voice) |
David Pasquesi | Writer |
William Tannen | Director |
Peter Cohen | Editor |
Irek Hartowicz | Director of Photography |
Michael Chambliss | Editor |
John Birmingham | Set Decoration |
Wayne Rogers | Executive Producer |
Brad Korzen | Executive Producer |
Darren Goldberg | Executive Producer |
Jed Golden | Co-Executive Producer |
Eric Louzil | Co-Executive Producer |
Mike Nessim | Co-Executive Producer |
Dale Poniewaz | Co-Executive Producer |
Andy Roth | Co-Executive Producer |
Holly Beavon | Associate Producer |
John Golden | Associate Producer |
Geoff Jarvis | Associate Producer |
Gloria Morrison | Associate Producer |
Amy Danger | Production Designer |
Antuan Ba Tran | Original Music Composer |
DJ Motiv8 | Original Music Composer |
Jamie Beardsley | Line Producer |
Amy Rogers | Producer |
William Tannen | Executive Producer |
Jamie Beardsley | Unit Production Manager |
Lu Cien Hioe | Production Coordinator |
Linda Francis | Casting Director |
Dale Dreher | First Assistant Director |
Robert Crawford Jr. | Second Assistant Director |
Jennifer Helmuth | Script Supervisor |
Steuart Pearce | Sound Mixer |
Nicholas Ralbovski | Art Direction |
Suzanne Rodier | Key Makeup Artist |
Ricki Rodier | Key Hair Stylist |
Nicole A. Dmitrieff | Assistant Makeup Artist |
Nikki Siegenberg | Costume Designer |
Candice Jun | Wardrobe Assistant |
Juli Faller | Wardrobe Assistant |
Patricia Foulkrod | Co-Producer |
David M. Dunlap | Second Unit Director of Photography |
Mark Little | Second Unit First Assistant Director |
Victoria Irwin | Additional Editor |