Paul Gross als Michael Dunne | |
Caroline Dhavernas als Sarah Mann | |
Joe Dinicol als David Mann | |
Meredith Bailey als Cassie Walker | |
Adam J. Harrington als Colonel Ormand | |
Gil Bellows als Royster | |
James Kot als Skinner | |
Jesse Frechette als Peters | |
Robert Nogier als Mr Harper | |
David LeReaney als Colonel McAndrew | |
Jayson Therrien als MP | |
Michael Greyeyes als Highway | |
Landon Liboiron als German Soldier | |
Hugh Probyn als Carmichael | |
Jim Mezon als Dobson-Hughes | |
Brian Dooley als McKinnon | |
Patricia Benedict als Nursing Matron | |
Francis Damberger als Mayor Costello | |
Rainer Kahl als German Gunner | |
David Ley als Dr. Walker | |
Judith Buchan als Mrs. Costello | |
David Brown als Dr. Bernard | |
Chad Nobert als Doctor #2 | |
Lois Holley als Older Woman | |
Stafford Lawrence als Older Man | |
Marty Antonini als Johnny | |
James Defelice als Morton | |
Sean Anthony Olsen als Lt. Maxwell | |
Ryan Cowie als Horne | |
Alex Arsenault als Cahill | |
Justin Michael Carriere als Godin | |
Tom Carey als Witchell | |
Chris Ippolito als Miles | |
Brett Manyluk als Johnson | |
Don Bland als RSM Watchman | |
Brian Jensen als Major Bingham | |
Christopher Myles als Blind Soldier | |
David LeReaney als Dr. McAndrew | |
Jeffrey Watson als Wounded Soldier | |
David Haysom als Gunner Officer | |
Stephen Warner als Soldier #3 | |
Jason Cermak als Lewis Gunner | |
Joseph Allan Sutherland als Rifleman | |
Ross Crockett als German Sergeant | |
C. Adam Leigh als Stretcher Bearer | |
Teresa Hung als Land Lady | |
Mandy Stobo als Widow | |
R.D. Hallett als Senator Lougheed |
Paul Gross | Director |
Francis Damberger | Producer |
Paul Gross | Writer |
Wendy Partridge | Costume Design |
Paul Gross | Producer |
Niv Fichman | Producer |
Rhonda Fisekci | Casting |
Frank Siracusa | Producer |
Roderick Deogrades | Sound Effects Editor |
Carol Spier | Production Design |
James Paradis | Special Effects Coordinator |
Gail Kennedy | Makeup Department Head |
Jane Tattersall | Supervising Sound Editor |
Kirk Jarrett | Stunt Coordinator |
Kimberley Zaharko | Assistant Art Director |
Dale H. Jahraus | Camera Operator |
David Wharnsby | Editor |
Christopher Elke | Visual Effects Producer |
Kevin Banks | Music Editor |
Janice Blackie-Goodine | Set Decoration |
Ralph Maiers | Visual Effects Supervisor |
Chris Large | Still Photographer |
Gregory Middleton | Director of Photography |
Jan A. P. Kaczmarek | Original Music Composer |
Peter Horn | Location Manager |
Christopher Kennedy | Music Editor |
Francis Damberger | Second Unit Director |
Barry Gilmore | Dialogue Editor |
Brent Planiden | ADR Recordist |
Dean Goodine | Property Master |
Jack Heeren | Foley Mixer |
Lou Solakofski | Sound Re-Recording Mixer |
Steve Foster | Sound Re-Recording Mixer |
Andy Malcolm | Foley Artist |
Garrell Clark | Sound Mixer |
Joanne Preece | Assistant Makeup Artist |
Jeanette Stawiarski | Hairstylist |
Linda Rogers-Ambury | Production Manager |
Chris Harrison-Glimsdale | Key Hair Stylist |
Rochelle Pomerleau | Assistant Makeup Artist |
Sharon Toohey | Assistant Makeup Artist |
Angela McIntosh | Assistant Makeup Artist |
Amber Humphries | Assistant Set Decoration |
Sean McGee | Assistant Property Master |
Jordy Wihak | Assistant Property Master |
Tom Johnson | Paint Coordinator |
Jason Webster | Painter |
Amanda Paller | Special Effects Technician |
Jordan Easton | Lighting Technician |
Austin Basile | Digital Compositor |
Grant McPhee | Transportation Coordinator |
Eva MacGregor | Assistant Accountant |
Cameron Chapman | Assistant Production Coordinator |
Gilles Levesque | Pilot |
Emily O'Banion | Set Medic |
Brian Sepanzyk | Set Production Assistant |
Megz Reynolds | Set Dresser |
Chris Van Dyck | Digital Compositor |
Ryan Kuba | Visual Effects Coordinator |
Robin Lindala | First Assistant "A" Camera |
Frank Biasi | Digital Intermediate Editor |
Matt Yeoman | Digital Compositor |
Michael Stewart | Digital Compositor |
Colleen Bryant | Tailor |
Rob Gyorgy | Digital Intermediate Editor |
Chantal Teasdale | Craft Service |
Vicki Silva | Digital Compositor |
Patrick Thompson | Digital Compositor |
Joshua Whitford | Lighting Technician |
Curtis Cripps | Extras Casting Assistant |
Jacey Mah | Production Assistant |
Grizz Salzl | Assistant Camera |
Mike Kolafa | Gaffer |
Christa Holten | Second Assistant Camera |
Greg Cox | Extras Casting Assistant |
Andrew Campbell | Production Assistant |
Jeremy Price | Visual Effects |
Luke Towers | Camera Trainee |
Danny Nowak | Second Unit Director of Photography |
Heather Moore | Costume Set Supervisor |
Caroline Delaney | Costumer |
Candice Husum | Set Dresser |
Tong Zhou | CG Artist |
Erik Nordby | Digital Effects Supervisor |
Dmitry Vinnik | Visual Effects |
Tim Milligan | Dolly Grip |
Larry Portmann | Focus Puller |
Andrew Thom | Generator Operator |
Marcy Dichter | Extras Casting |
David B. Guthrie | Production Assistant |
Nancy Jones | Costume Set Supervisor |
Tracy Murray | Costumer |
Corinna Johnston | Painter |
John Fukushima | Compositing Supervisor |
Derek Wolfe | Visual Effects |
Rob Turko | Lighting Technician |
Clayton Richard-Long | Second Assistant Camera |
Marek Szpakiewicz | Musician |
Romain Bayle | Matte Painter |
Noel Wright | Compositor |
Alex Pauk | Conductor |
Kelly Wills | Props |
Dan Brittain | Digital Compositor |
Maurice Routly | Special Effects Assistant |
Rhett Miller | Grip |
Christine Yanish | Costumer |
Marcel Wassink | Electrician |
Alison J. Stewart | Best Boy Grip |
Matt Eakin | Lighting Technician |
Greg Chown | Storyboard Artist |
Pete Dionne | 3D Supervisor |
Peter Wilke | Camera Operator |
John Lacroix | Production Accountant |
Cynthia Amsden | Unit Publicist |
Julie Lawrence | Associate Producer |
Thom J. Pretak | Line Producer |
Penny McDonald | Associate Producer |
Janina Barrett | Associate Producer |
Austin Wong | Associate Producer |