David Gallagher als Richie Rich | |
Eugene Levy als Professor Keenbean | |
Keene Curtis als Herbert Cadbury | |
Jake Richardson als Reggie Van Dough | |
Martin Mull als Richard Rich | |
Lesley Ann Warren als Regina Rich | |
Richard Fancy als Mr. Van Dough | |
Marla Maples als Mrs. Van Dough | |
Michelle Trachtenberg als Gloria | |
Blake Jeremy Collins als Freckles | |
Austin Stout als Pee Wee | |
Kathleen Freeman als Miss Peabody | |
Richard Riehle als Sgt. Mooney | |
Don McLeod als Irona/Evil Irona | |
Rex Smith als Rudy | |
Christopher Boyer als Hudson | |
Michael McDonald als Montgomery | |
Robert Peters als Hungry Officer | |
Candi Brough als Verva Twin #1 | |
Randi Brough als Verva Twin #2 | |
Billy Burnette als Nigel | |
Jim Jackman als Shorty | |
Janet Wood als Bank Teller | |
Claire Andrew als Baby Ritchie Rich | |
John Crane als Slim | |
Robert Hart als Mick | |
Lacey Taylor Robbins als Caitlin | |
Lex Robbins als Alex | |
Alfred Atienza als Cappy | |
Cody Weselis als Billy | |
Steven Cragg als Jeeves | |
Amy Kidd als Cynthia | |
Julianna Lavin als Sitcom Mom | |
Michael Bonnabel als Sitcom Dad | |
Sue Ellen Enright als TV Reporter | |
Ken Hanes als Anchorman | |
Tawny Fere als Neighbor | |
Jennifer Joyce als Servant | |
Rick Dean als Smark Bystander | |
Ken Odom als Angry Bystander | |
Preston Ahearn als Dismayed Bystander | |
Sharon Meyers als Pretty Bystander | |
Manny Fernandez als Salvation Army Guy | |
Manny Fernandez als Fast Shopper | |
Jennifer Shami als Slow Shopper | |
Larry Robbins als Jolly Santa | |
Patricia Elliott als Hazel | |
Tommy Woods als Smart Kid | |
Jotona Deason als Happy Kid | |
Nezben Deason als Good Looking Kid | |
Dan Fisher als Chief Officer | |
Joe Torrenueva als Prison Guard | |
Chrystina Myers als Driver | |
Shorty als Dollar | |
Rachel Duhame als Kid Near Car Hit (uncredited) | |
Phil Hawn als Neighbor (uncredited) | |
Carlton Preston als Bulter (uncredited) | |
Mary Ann Schmidt als Lab Scientist (uncredited) |
John Murlowski | Director |
Rob Kerchner | Writer |
Jason Feffer | Writer |
Mark Furey | Writer |
Deddy Tzur | Music |
Mike Elliott | Producer |
Joseph P. Genier | Line Producer |
Amy Goldberg | Co-Producer |
Rob Kerchner | Co-Producer |
Jeffrey A. Montgomery | Executive Producer |
Lance H. Robbins | Executive Producer |
Nathan Rotmensz | Associate Producer |
Haim Saban | Executive Producer |
Mike Upton | Line Producer |
John Gilbert | Editor |
Julie Ashton | Casting |
Nava | Production Design |
Roger Baer | Art Direction |
John Jacob Earl | Set Decoration |
Ryck Schmidt | Costume Design |
Yolanda Halston | Key Makeup Artist |
Brad Hardin | Creature Effects Technical Director |
Joseph P. Genier | Unit Production Manager |
Tim Andrew | First Assistant Director |
Matt Blitz | Second Assistant Director |
Craig Borden | Second Second Assistant Director |
Alfie Kiernan | First Assistant Director |
Casey Mako | Additional Second Assistant Director |
Will Alovis | Property Master |
Deno Antonini | On Set Dresser |
Walsh Carvalho | Assistant Property Master |
David Mocsary | Property Master |
Gregory Neuhaus | Scenic Artist |
Bob Renna | Petty Cash Buyer |
Patrick Russo | Set Dresser |
Keith Tucker | Storyboard Artist |
Melissa McNees | Set Dresser |
Josh Bower | Boom Operator |
Dave Chertock | Dialogue Editor |
Mark Lanza | Supervising Sound Editor |
Marcus Ricaud | Sound Mixer |
Stephen P. Robinson | Sound Designer |
Alan B. Samuels | Sound Mixer |
Russell Lukich | Special Effects Makeup Artist |
Robert Pendergraft | Special Effects Supervisor |
Mark Santora | Modeling |
Daniel R. Casey | Visual Effects Supervisor |
Nancy Fitzgerald | Visual Effects Producer |
Christopher Hartt | Digital Effects Producer |
Steve Preeg | Visual Effects |
Ben Rush | Visual Effects |
John Tissavary | Visual Effects |
Julie Adair | Stunts |
Chris Blackwood | Stunts |
Bob Bragg | Stunts |
Rachel Duhame | Stunts |
Zack Duhame | Stunts |
Tanner Gill | Stunts |
Gary Guercio | Stunts |
Danny Lundin | Stunts |
Preston Lundin | Stunts |
Kent W. Luttrell | Stunt Double |
Cole S. McKay | Stunts |
Cole S. McKay | Stunt Coordinator |
Tom Poster | Stunts |
Robin Tracey Sherwood | Stunts |
Ellen Statham | Stunts |
Patrick J. Statham | Stunt Coordinator |
Nancy Thurston | Stunts |
Tom Vicini | Stunt Double |
Danny Weselis | Stunts |
Todd Barron | Second Unit Director of Photography |
Nathan Berggren | Assistant Camera |
Clint Mac Borden | Grip |
Geraldine Brezca | Video Assist Operator |
Horacio Chacon | Electrician |
Jeff Chassler | Electrician |
Russ L. Conklin | Best Boy Electric |
C.E. Courtney | Gaffer |
Adam Dodds | Electrician |
Greg Dorman | Additional Second Assistant Camera |
Neil Fleischbein | Grip |
Frank Gabusi | Grip |
Zoli Hajdu | Grip |
Chip Hart | Grip |
Jerry Hill | Steadicam Operator |
Andy C. Huber | Rigging Gaffer |
Rick Davidson | Steadicam Operator |
Christopher Kiso | Electrician |
Steven D. Kucharski | Electrician |
Eric Lee | Still Photographer |
Christopher Lucchese | Dolly Grip |
Matt McNary | Assistant Camera |
Donovan Milcoch | Camera Operator |
Dan Ming | First Assistant Camera |
Christopher M. Morlock | Electrician |
Gary Morris | Electrician |
Chrystina Myers | Second Assistant Camera |
Douglas M. Pavone | Key Grip |
Travis Phung | Electrician |
Dan Rossman | Grip |
Ken Sax | Still Photographer |
Paul Saylor | Best Boy Grip |
Jennifer Schoenewald | Electrician |
Robert Stillman | Grip |
Ian Strang | Grip |
Kim Swank | Second Assistant Camera |
Manny Tapia | Rigging Supervisor |
Brad Wallace | Camera Loader |
Romy Stutman | Casting Assistant |
Magdalena Baker | On Set Dresser |
Chad Lurie | Post Production Coordinator |
Eric S. Rollman | Executive In Charge Of Post Production |
Jordan Burwick | Location Manager |
Teri Nelson Carpenter | Music Supervisor |
Udi Harpaz | Music Arranger |
David Ari Leon | Music Supervisor |
Peter J. Clark | Script Supervisor |
Lynn Sisco | Script Supervisor |
Kimberly Lollar | Driver |
Mia Adams | Additional Production Assistant |
Prince L. Board | Key Production Assistant |
Rodd Feingold | Other |
Karen Gorodetzky | Production Coordinator |
Rodger Halston | Actor's Assistant |
Jeff Jenofsky | Production Assistant |
Mark Lovedale | Production Assistant |
Colleen Murphy | Assistant Director |
Erin K. O'Brien | Production Assistant |
Michael Reardon | Legal Services |
Stephan Rothman | Production Accountant |
Paige Wilbanks | Production Assistant |
Alfred Harvey | Characters |
Warren Kremer | Characters |
Neil Tolkin | Development Producer |
Ted Barba | Stunt Driver |
Christian Sebaldt | Director of Photography |
Justin Lundin | Stunts |
Joey Gardner | Stunts |