Hugh Grant als Will Freeman | |
Nicholas Hoult als Marcus Brewer | |
Toni Collette als Fiona Brewer | |
Rachel Weisz als Rachel | |
Natalia Tena als Ellie | |
Victoria Smurfit als Suzie | |
Augustus Prew als Ali | |
Sharon Small als Christine | |
Madison Cook als Imogen | |
Jordan Cook als Imogen | |
Nicholas Hutchison als John | |
Ryan Speechley als Barney | |
Joseph Speechley als Barney | |
Denise Stephenson als Lindsey | |
Chris Webster als Ellie's Friend | |
Isabel Brook als Angie | |
Orlando Thor Newman als Louie, Angie's Kid | |
Paulette P. Williams als Bitter Ex-Girlfriend | |
Susannah Doyle als Bitter Ex-Girlfriend | |
Fritha Goodey als Bitter Ex-Girlfriend | |
Delma Walsh als Bitter Ex-Girlfriend | |
Peter Roy als Will's Dad | |
Rosalind Knight als Lindsey's Mum | |
Sian Martin als Cute Waitress | |
Joanne Petitt als Hairdresser | |
Cathy Murphy als Nurse | |
Mark Heap als Math Teacher | |
Claire Harman als Skechers Shopgirl | |
Jason Salkey als Amnesty International Worker Tom | |
Annabelle Apsion als Amnesty International Worker | |
Russell Barr als Maitre D' | |
Joyce Henderson als Moira / SPAT | |
Jenny Galloway als Frances / SPAT | |
Janine Duvitski als Caroline / SPAT | |
Alex Kew als Simon Cosgrove | |
Murray Lachlan Young als New Year's Eve Party Guest | |
Matthew James Thomas als Candy Thrower | |
Aaron Keeling als Candy Thrower | |
Sidney Livingstone als Park Keeper | |
Bethany Muir als Child in Supermarket | |
Tessa Vale als Class Teacher |
Paul Weitz | Screenplay |
Jane Rosenthal | Producer |
Priscilla John | Casting |
Peter Hedges | Screenplay |
Paul Weitz | Director |
Badly Drawn Boy | Original Music Composer |
Nick Hornby | Novel |
Robert De Niro | Producer |
Brad Epstein | Producer |
Eric Fellner | Producer |
Remi Adefarasin | Director of Photography |
Chris Weitz | Director |
Jim Clay | Production Design |
Nick Moore | Editor |
Tim Bevan | Producer |
Nick Hornby | Screenplay |
Chris Weitz | Screenplay |
Joanna Johnston | Costume Design |
Graham Johnston | Makeup Designer |
Graham Johnston | Hair Designer |
Nick Angel | Music Supervisor |
Nick Hornby | Executive Producer |
Lynn Harris | Executive Producer |
Nicky Kentish Barnes | Co-Producer |
Debra Hayward | Co-Producer |
Liza Chasin | Co-Producer |
Hardy Justice | Co-Producer |
Bernard Bellew | Production Manager |
Christopher Newman | First Assistant Director |
Peter Robertson | "A" Camera Operator |
Peter Robertson | Steadicam Operator |
Rod McLean | Supervising Art Director |
Tony Dawe | Sound Mixer |
Neil Chaplin | Production Accountant |
Nikki Clapp | Script Supervisor |
Graham Stumpf | Post Production Supervisor |
Ann Lynch | Production Coordinator |
Ben Howarth | Second Assistant Director |
Alex Oakley | Third Assistant Director |
John Arnold | Key Grip |
René Adefarasin | Camera Loader |
Jaya Bishop | Boom Operator |
Tarn Harper | Post Production Accountant |
Steve Hart | Location Manager |
Lucy Williams | Unit Manager |
Laura Dickens | Casting Assistant |
Simon Cozens | First Assistant Editor |
Richard LeGrand Jr. | Supervising Sound Editor |
Gary S. Gerlich | Sound Editor |
William Hooper | Sound Editor |
Patrick O'Sullivan | Sound Editor |
Walter Spencer | Dialogue Editor |
Bob McNabb | ADR Supervisor |
Norval D. Crutcher III | ADR Editor |
Samuel Webb | Assistant Sound Editor |
Lee Gilmore | Apprentice Sound Editor |
Marilyn Graf | Foley Editor |
Charles Martin Inouye | Supervising Music Editor |
Andy Koyama | Sound Re-Recording Mixer |
Chris Carpenter | Sound Re-Recording Mixer |
Lorna McGowan | Makeup Artist |
Carmel Jackson | Makeup Artist |
Guy Speranza | Assistant Costume Designer |
Claire Finlay-Thompson | Costume Supervisor |
Helen Mattocks | Key Set Costumer |
Martin Chitty | Costume Assistant |
Louise Egan | Costume Assistant |
Gary Freeman | Art Direction |
Rosie Hardwick | Assistant Art Director |
John Bush | Set Decoration |
Barry Gibbs | Property Master |
Nick Goodall | Carpenter |
Peter Duffy | Carpenter |
Joseph Alley | Carpenter |
Darryl Carter | Carpenter |
Paul Duff | Standby Carpenter |
David Williamson | Standby Carpenter |
Jeff Sullivan | Painter |
Jamie Mills | Electrician |
Dave Moss | Electrician |
Sara Woodhatch | Actor's Assistant |
Meghan Lyvers | Producer's Assistant |
Jill McCullough | Dialogue Coach |
Grahame Crowther | Stunt Coordinator |
Stacy Mann | Unit Publicist |
Laurie Sparham | Still Photographer |
Bill Meadows | Sound Recordist |
Ted Swanscott | ADR Mixer |
Colin Cooper | ADR Recordist |
Brendan Donnison | ADR Voice Casting |
Vanessa Baker | ADR Voice Casting |
Jim Passon | Color Timer |
Theresa Repola Mohammed | Negative Cutter |
Bryan Pennington | Dolby Consultant |
Stephen McLaughlin | Scoring Mixer |
Bill Hargreaves | Props |