Corey Feldman als Jessie Davis | |
Larry Linville als Principal McGree | |
Mary Woronov als Doctor Vadar | |
Evan Richards als Mag | |
Liane Curtis als Stella | |
Jason Lively als Donovan | |
Brynn Horrocks als Tabatha | |
Michael Cerveris als Eaglebauer | |
Charles Noland als Roy | |
Michael Monks als Dale | |
Mojo Nixon als Spirit Of Rock ‘n’ Roll | |
Sarah Buxton als Rita Mae | |
Patrick Malone als Jones | |
Steven Ho als Namrok | |
Andrea Paige Wilson als Whitney | |
Ben Cleaveland als Bob | |
Lara Lyon als Margaret | |
Joan-Carol Bensen als Mrs. Grossman | |
Peter Elbling als Biology Teacher | |
Linda Lutz als Mrs. Snotgrass | |
Danny Dayton als Mr. Snotgrass | |
Lewis Arquette als Mr. Cheese | |
Niles Brewster als Mr. Romano | |
Cordis Heard als Ms. Limberger | |
Roberta Bassin als The Witch | |
Mark Governor als Zillion Kisses Leader | |
Glenn Nishida als Zillion Kisses Band Member | |
Lori Duperon als Zillion Kisses Band Member | |
Randy Irwin als Naughty Boy | |
Veronica Blak als Miss Box | |
DeVera Marcus als Cook | |
Cameron Bancroft als Jack | |
Jeff Maynard als Nerd | |
G.E. Miller als Policeman | |
Adam Fisher als Marcaroni Student | |
John Gerard als Laughing Man | |
Cecile Krevoy als Prom Chaperone | |
Richard Blade als Screaming Steve |
Deborah Brock | Director |
Deborah Brock | Writer |
Bruce Stubblefield | Producer |
Jed Horovitz | Story |
Allan Arkush | Characters |
Joe Dante | Characters |
Don Daniel | Associate Producer |
Worth Keeter | Second Unit Director |
Gina Mittelman | Additional Editing |
Pat Lucas | Music Supervisor |
Bob Ivy | Stunt Coordinator |
Fred H. Dresch | Assistant Director |
Molly M. Mayeux | Second Assistant Director |
James La Clair | Second Second Assistant Director |
Carrie Miller | Second Second Assistant Director |
Suzie Pelissier | Second Second Assistant Director |
Diane Friedman | Location Manager |
Cynthia Davis | Assistant Location Manager |
Trish Ronten | Script Supervisor |
David Waelder | Sound Mixer |
Paul Burge | Art Direction |
Michele Munoz | Set Decoration |
Tamara Murphy | Set Dresser |
Melanie Anicet | Assistant Costume Designer |
Isabelle Coulet | Key Costumer |
Desne J. Holland | Key Hairdresser |
Karen Dahl | Key Makeup Artist |
Juan Mas | Second Unit First Assistant Director |
Doyle Smith | Second Unit Director of Photography |
Gunner Walter | Sound Mixer |
Maria Elena Rodriguez | Script Supervisor |
Al Paulson | Set Dresser |
Julie Wood | Makeup & Hair |
Scott Frelick | Makeup & Hair |
Stacey Matthew | Production Coordinator |
Laurel Smith | Casting Associate |
John Andrucci | Assistant Music Supervisor |
Pamela Winn-Barnett | Post Production Supervisor |
Roderick Davis | Post Production Coordinator |
Elizabeth Castro | First Assistant Editor |
David Rennie | Assistant Editor |
Marybeth Bullen | Assistant Editor |
Dennis Patterson | Sound Designer |
Michael Clark | Sound Designer |
Michael Clark | Sound Re-Recording Mixer |
Dennis Patterson | Sound Re-Recording Mixer |
Edmund J. Lachmann | Dialogue Editor |
Christopher B. Reeves | Dialogue Editor |
Shari Novek | Assistant Dialogue Editor |
Michael Clark | Sound Effects Editor |
Joe Earle | Sound Effects Editor |
Jeff Mar | Sound Effects Editor |
Camilla Mauritzson Skjaerbaek | Sound Effects Editor |
Lee Harry | Music Editor |
Robin Monroe | Casting |
Elisa Goodman | Casting |
Beatrix Aruna Pasztor | Costume Designer |
Kevin Tent | Editor |
Virginia Lee | Production Designer |
James Mathers | Director of Photography |
Jed Horovitz | Producer |
Christine Bocchino | Director of Photography |
Kevin McCarthy | Special Effects Supervisor |
Kevin McCarthy | Special Effects |
Monette Holderer | Sound Re-Recording Assistant |