Paul Walker als Joey Gazelle | |
Cameron Bright als Oleg Yugorsky | |
Vera Farmiga als Teresa Gazelle | |
Chazz Palminteri als Detective Rydell | |
Karel Roden als Anzor Yugorsky | |
Johnny Messner als Tommy 'Tombs' Perello | |
Ivana Miličević als Mila Yugorsky | |
Alex Neuberger als Nicky Gazelle | |
Michael Cudlitz als Sal "Gummy Bear" Franzone | |
Bruce Altman als Dez | |
Elizabeth Mitchell als Edele | |
Arthur J. Nascarella als Frankie Perello | |
John Noble als Ivan Yugorsky | |
Idalis DeLeon als Divina | |
David Warshofsky als Lester the Pimp | |
Evangeline als Waitress (uncredited) | |
Jim Tooey als Tony | |
Thomas Rosales Jr. als Julio | |
Morgan Johnson als Jamaican | |
Jamba Mulimbwe als Jamaican | |
Maurice Lee als Jamaican | |
Viktor Cervenka als Ski Mask | |
Oakley Lehman als Ski Mask | |
Jan Kohout als Pops Gazelle | |
Jeffrey Smith als Paramedic | |
Karen Joy Cifarelli als Police Officer 1 | |
Brian Caspe als Police Officer 2 | |
Ryan James als Orderly | |
Ellen Savaria als Operating Room Nurse | |
Jiří Šimberský als Yugorsky Gorilla | |
Petr Horáček als Yugorsky Gorilla | |
Miroslav Lhotka als Yugorsky Gorilla | |
William Byrd Wilkins als Crack Dealer | |
Ephraim Goldin als Crack Dealer | |
Matthew Blood-Smyth als Wino | |
Julian Littman als Pharmacist | |
Kateřina Novotná als Pole Cats Waitress | |
Clara Perez als Conchita | |
Louise De Stexhe als Simone | |
James Lambert als Police Officer 3 | |
Howard Lotker als Police Officer 4 | |
David Monteiro als Manny Perez | |
Jeff Caster als Chef | |
Todd Kramer als Police Officer 5 | |
Andrew Jopson als Eric | |
Eddie Otero als Card Player | |
Jan Vosmik als Russian Skater | |
Roman Kracík als Russian Skater | |
Václav Bednář als Russian Skater | |
Glenn Wrage als Special Agent in Charge | |
Andrea Vybiralova als Lester's Hooker | |
Monika Podzimkova als Lester's Hooker |
Arthur Coburn | Editor |
Michael A. Pierce | Producer |
Matt Luber | Executive Producer |
Mark Isham | Original Music Composer |
Sammy Lee | Producer |
Andrew Pfeffer | Executive Producer |
Andreas Grosch | Executive Producer |
Brett Ratner | Producer |
James Whitaker | Director of Photography |
Wayne Kramer | Director |
Wayne Kramer | Writer |
Stewart Hall | Executive Producer |
Toby Corbett | Production Design |
Andreas Schmid | Executive Producer |
Kevan Van Thompson | Co-Producer |
Jeff G. Waxman | Line Producer |
Tony Grazia | Line Producer |
Anne McCarthy | Casting |
Jay Scully | Casting |
Katerina Kopicová | Art Direction |
Susan Kaufman | Set Decoration |
Pavel Tomek | Set Decoration |
Kristin M. Burke | Costume Design |
Sian Richards | Hair Designer |
Filip Tomasek | Hairstylist |
Nicki Ledermann | Key Makeup Artist |
Pavel Typolt | Unit Manager |
Roy Bryson | Key Hair Stylist |
Jana Dopitová | Makeup Artist |
Dan Paikin | Boom Operator |
Stephen Krause | Scoring Mixer |
Scott A. Hecker | Supervising Sound Editor |
Michael Toji | Post Production Supervisor |
Pavel Šolc | Production Manager |
Arie Bohrer | Production Supervisor |
Kevan Van Thompson | Unit Production Manager |
Petr Kadeřábek | First Assistant Director |
Marinella Setti | Script Supervisor |
Joel Kramer | Stunt Coordinator |
Petr Sekanina | Utility Stunts |
Pavel Kuřák | Second Assistant Camera |
Silvie Michajlova | Art Department Coordinator |
Andrew Casey | Steadicam Operator |
Stephen R. Sheridan | Color Timer |
Danita Slaughter | Digital Intermediate Assistant |
Jesse Ellis | Post Production Assistant |
Peter Maunu | Musician |
John Cenatiempo | Stunt Driver |
James Fanning | Transportation Captain |
Edward Fanning | Transportation Co-Captain |
Jana Veselá | Production Coordinator |
Mark Bakunas | Production Accountant |
Holly Rymon | Production Office Coordinator |
Alisa Buckley | Unit Publicist |
Derek Vanderhorst | Sound Designer |
Amy V. Dewhurst | Set Production Assistant |
Eric A. Norris | Sound Effects Editor |
Jiří Klenka | Sound Mixer |
Toby Emmerich | Thanks |
Michael Berg | Gaffer |
Stephen 'Buster' Cooey | Key Grip |
Brian Ross | Music Supervisor |
Adam Johnson | Camera Loader |
Michael Morreale | Visual Effects Supervisor |
Phillip Palousek | Visual Effects Coordinator |
Michal Chadima | Video Assist Operator |
Ken Kugler | Orchestrator |
Anton Schneider | Costumer |
Svea Uellendahl | Hair Assistant |
Hana Chýlová | Hair Supervisor |
Viera Zvonarova | Key Costumer |
Chris Cenatiempo | Stunts |
Viktor Mara | Second Assistant Director |
Andrew Casey | "B" Camera Operator |
Nikola Mohorita | Third Assistant Director |
Petr Dvořák | Electrician |
John Attwell | First Assistant "B" Camera |
Julio Ferrario | Creative Director |
Larry D. Horricks | Still Photographer |
Kay Michaels | Set Decorating Coordinator |
Adam Sharpe | ADR Mixer |
Philip Rogers | ADR Recordist |
Anthony J. Scarano | Costume Supervisor |
Roy Seeger | First Assistant Sound Editor |
Edward M. Steidele | Foley Artist |
Chris Trent | Foley Mixer |
Roland Fullajtar | Special Effects Technician |
Dylan Bucossi | Stunt Double |
Regina Heyman | Location Manager |
James Whitaker | "A" Camera Operator |
Thomas A. Carlson | Music Editor |
Caleb Walker | Camera Trainee |
Jan Rehanzl | Dolly Grip |
Ashley Bond | First Assistant "A" Camera |
Martin Maryška | Second Assistant "A" Camera |
Jiří Kubík | Second Assistant "B" Camera |
Caitlin McKenna | ADR Voice Casting |
Noelle Trkulja | Casting Assistant |
Markéta Tom | Assistant Editor |
Christopher S. Baird | Associate Editor |
Lisa Tutunjian | Digital Intermediate Editor |
Bob Fernley | Digital Intermediate Producer |
April Taylor | Assistant Location Manager |
Jessica Archer | Location Assistant |
Zuzana Machackova | Assistant Accountant |
Boban Dvorak | Assistant Production Coordinator |
Lance Ranzer | Digital Compositor |
Jirí Hrstka | Extras Casting |
Maryann C. Contrubis | First Assistant Accountant |
Sam Chase | Generator Operator |
Philip Waley | Head of Production |
Dawn Bridgewater | Key Set Production Assistant |
Justin Ambrosino | Production Assistant |
Matthew Waldman | Production Executive |
Petra Kucerova | Production Secretary |
John T. Maye | Researcher |
Jennifer Lamb | Stunt Double |
Monika Podzimkova | Stunt Double |
Kamila Zenkerová | Stunt Double |
Oakley Lehman | Stunt Double |