John Malkovich als F. W. Murnau | |
Willem Dafoe als Max Schreck | |
Udo Kier als Albin Grau | |
Cary Elwes als Fritz Arno Wagner | |
Catherine McCormack als Greta Schröder | |
Eddie Izzard als Gustav von Wangenhein | |
Aden Gillett als Henrik Galeen | |
Nicholas Elliott als Paul | |
Ronan Vibert als Wolfgang Müller | |
Sophie Langevin als Elke | |
Myriam Muller als Maria | |
Miloš Hlaváč als Innkeeper | |
Marja-Leena Junker als Innkeeper's Wife | |
Derek Kueter als Reporter 1 | |
Norman Golightly als Reporter 2 | |
Sascha Ley als Drunken Woman | |
Marie-Paule von Roesgen als Old Woman | |
Orian Williams als Murnau's Crew | |
Ingeborga Dapkūnaitė als Micheline (uncredited) | |
Radica Jovicic als Murnau's Crew (uncredited) |
E. Elias Merhige | Director |
Steven Katz | Screenplay |
Dan Jones | Original Music Composer |
Chris Wyatt | Editor |
Nicolas Cage | Producer |
Jeff Levine | Producer |
Lou Bogue | Director of Photography |
Jean-Claude Schlim | Line Producer |
Carl Proctor | Casting |
Assheton Gorton | Production Design |
Chris Bradley | Art Direction |
Caroline de Vivaise | Costume Design |
Ann Buchanan | Hair Designer |
Ann Buchanan | Makeup Designer |
Pauline Fowler | Prosthetic Designer |
Julian Murray | Prosthetic Designer |
Katja Reinert-Alexis | Makeup Artist |
Katja Reinert-Alexis | Hairstylist |
Amber Sibley | Prosthetic Makeup Artist |
Leendert van Nimwegen | Hairstylist |
Leendert van Nimwegen | Makeup Artist |
Stephen Barker | Post Production Supervisor |
Jean-Claude Schlim | Production Manager |
Edward Brett | First Assistant Director |
Paul Biwer | Propmaker |
Caryne Portevin | Construction Coordinator |
Michael A. Carter | Sound Re-Recording Mixer |
Anthony Cleal | Sound Re-Recording Mixer |
James Feltham | ADR & Dubbing |
Arthur Graley | Foley Editor |
Nigel Heath | Supervising Sound Editor |
Julian Slater | Sound Effects Editor |
Olivier Struye | Boom Operator |
Carlo Thoss | Sound Recordist |
Rick Wiessenhaan | Special Effects Coordinator |
Rick Wiessenhaan | Stunt Coordinator |
Bernard Brégier | Key Grip |
Emmanuel Frideritzi | Best Boy Electric |
Jean-Paul Kieffer | Still Photographer |
Glen Parsons | Gaffer |
Mark Stibbs | Best Boy Electric |
Christopher Prins | Tailor |
Claude Ludovicy | Location Manager |
Francoise Van Den Bruck | Choreographer |
Mike Fox | Camera Operator |
Richard Johns | Co-Producer |
Jamie Christopher | Second Assistant Director |