Billie Piper als Jenny | |
Luke Mably als Tom | |
Sam Troughton als Nick | |
Emma Catherwood als Adele | |
Chiké Okonkwo als Edmund Joseph | |
Robert Goodman als Tramp | |
Alsu als Tina | |
Oxana Moravec als College Secretary | |
Gillian Scotney als College Student | |
Miruna Biranu Chetu als Jenny's Mother | |
Mari Mihara als Street Person 2 | |
Naomi Mihara als Street Person 3 | |
Darren Gilcrest als Street Person 1 | |
Colin Dent als Cabbie | |
J.D. Kelleher als Demolition Man 1 | |
Jimmy Roussounis als Demolition Man 2 | |
Ovidiu Matesan als Zack | |
Kitt Smith als Sam | |
Ion Stroe als Victorian Gang Member | |
Ciucarel Marinel als Victorian Gang Member | |
Valentin Codrescu als Victorian Gang Member | |
Adrian Donea als Victorian Gang Member | |
Dan Iscu als Victorian Gang Member | |
Meg Douglas als Hand Artist |
David Smith | Director |
Sorin Predescu | Transportation Coordinator |
Edmund Broad | Production Assistant |
Valentina Coccia | Production Coordinator |
Sara Curran | Legal Services |
Alina David | Production Executive |
Jacqueline Fowler | Prosthetics |
Erin Graham | Production Accountant |
Cristina Grigoras | Production Secretary |
Paul Hyett | Prosthetic Designer |
Clara Jacobs | Production Assistant |
Clara Jacobs | Script Supervisor |
Cathy Lord | Production Consultant |
Lavinia Mercea | Production Accountant |
Teodor Mercea | Other |
Andreea Mititiuc | Production Secretary |
Alina Moldoveanu | Production Secretary |
Christopher Nundy | Production Assistant |
Lucy O'Driscoll | Legal Services |
Ruxandra Popescu | Accountant |
Oana Topliceanu | Production Coordinator |
Piers Fletcher | Script Editor |
Kathy Hughes | Script Supervisor |
Warren Zielinski | Musician |
Bruce White | Musician |
Rachel Bolt | Musician |
Alison Wright | Music Supervisor |
Everton Nelson | Musician |
Alastair King | Orchestrator |
Tony Clarke | Musician |
Denis Ingoldsby | Music Supervisor |
Rupert Coulson | Score Engineer |
Jethro Ensor | Location Manager |
Joe Stabb | Assistant Editor |
Jason Pelham | First Assistant Editor |
Ilinca Nanoveanu | Assistant Editor |
Lee McComish | Negative Cutter |
Dan Farrell | Associate Editor |
Georgeta Isvoranu | Assistant Costume Designer |
Sue Clewett | Assistant Costume Designer |
Ioana Albaiu | Wardrobe Supervisor |
Florenta Pauna | Set Costumer |
Tamara Notcutt | Casting Assistant |
Guy Fletcher | Original Music Composer |
Rick Woollard | Key Grip |
Jo Vermaercke | Steadicam Operator |
George Stan | Electrician |
Viorel Radu | Electrician |
Gabi Postascu | Key Grip |
Cornel Popescu | Video Assist Operator |
Sandu Polu | Best Boy Grip |
Marcu Ion | Best Boy Electric |
Catalin Grigoras | Electrician |
Postasu Gain | Dolly Grip |
Russell Farr | Gaffer |
Ion Cofaru | Genetator Operator |
Catalin Ciobanu | Electrician |
Calin Catalin | Gaffer |
Toni Cartu | Camera Operator |
Ian Barwick | Rigging Gaffer |
Roxana Andronescu | Stunt Double |
Daniel Pasleaga | Stunts |
Adrian Pavlovschi | Stunt Coordinator |
Stuart St. Paul | Stunt Coordinator |
Vasilescu Valentin | Stunt Coordinator |
Robin Beard | Title Designer |
Robin Beard | Digital Effects Producer |
Simon Carr | Visual Effects Designer |
Isaac Layish | VFX Artist |
Victoria McDowell | Visual Effects Producer |
Tom Pegg | VFX Artist |
Clive R. Kay | Contact Lens Designer |
Luke Marcel | Special Effects Technician |
Lucian Iordache | Special Effects Supervisor |
Mark Taylor | Sound Re-Recording Mixer |
Ruth Sullivan | Foley Artist |
Colin Miller | Supervising Sound Editor |
Liviu Lupsa | Boom Operator |
Steve Little | Dialogue Editor |
Jacques Leroide | Foley Editor |
Nicolas Le Messurier | Sound Re-Recording Mixer |
Ashok Kumar Kumar | Sound Mixer |
Jamie Gambell | Boom Operator |
Marius Emil Stanescu | Boom Operator |
Ed Colyer | Sound Mixer |
Sandy Buchanan | ADR Mixer |
Stuart Rose | Art Direction |
Șerban Porupcă | Art Direction |
Oana Marinescu | Painter |
Eugen Marinescu | Property Master |
Cristina Adriana Lurascu | Storyboard Artist |
Adi Handac | Props |
Costin Dragan | Property Buyer |
Ghinea Diana | Draughtsman |
Adrian Curelea | Assistant Art Director |
George Costache | Assistant Property Master |
alexandru Constantinescu | Construction Foreman |
Crina Cartos | Construction Coordinator |
Gina Calin | Set Dresser |
Stuart St. Paul | Second Unit Director |
Tudor Cotovelea | Third Assistant Director |
Fotea Alex | First Assistant Director |
Stuart MacLeod | Second Unit Director |
Cristina Iliescu | Second Assistant Director |
Mircea Hategan | First Assistant Director |
Hattie Harper | Third Assistant Director |
Peter Freeman | First Assistant Director |
Guy de Glanville | Second Assistant Director |
Simona Dascalu | Second Assistant Director |
Elena Valeanu | Assistant Unit Manager |
Ovidiu Stoia | Unit Production Manager |
Peter Freeman | Unit Production Manager |
Cristian Bostanescu | Executive In Charge Of Production |
Tessa Beazley | Production Manager |
Ionel Popa | Special Effects Makeup Artist |
Viorel Militaru | Special Effects Makeup Artist |
Magi Vaughan | Makeup Designer |
Allison Sing | Assistant Makeup Artist |
Liz Jones | Assistant Hairstylist |
Letitia Ghenea | Assistant Hairstylist |
Jacqueline Fowler | Special Effects Makeup Artist |
Ioana Angelescu | Assistant Makeup Artist |
Sarah Burns | Costume Design |
Caroline Greville-Morris | Production Design |
Floriela Grapini | Casting |
Carrie Hilton | Casting |
Simon Cozens | Editor |
Nick Sawyer | Director of Photography |
Susie Brooks-Smith | Producer |
David Higginson | Line Producer |
James Reggel | Co-Producer |
Vlad Păunescu | Executive Producer |
Andrew Nicholson | Executive Producer |
Denis Ingoldsby | Executive Producer |
Steve McGuire | Executive Producer |
Phil O'Shea | Associate Producer |
Pippa Mitchell | Associate Producer |
Phil O'Shea | Writer |
Paul Finch | Additional Writing |
Rohan Candappa | Additional Writing |