LaKeith Stanfield als Clarence / Thomas | |
Omar Sy als Barabbas | |
RJ Cyler als Elijah | |
David Oyelowo als John the Baptist | |
Alfre Woodard als Mother Mary | |
Teyana Taylor als Mary Magdalene | |
Caleb McLaughlin als Zeke | |
James McAvoy als Pontius Pilate | |
Benedict Cumberbatch als Benjamin | |
Anna Diop als Varinia | |
Marianne Jean-Baptiste als Clarence's Mother | |
Babs Olusanmokun als Asher the Torturer | |
Eric Kofi Abrefa als Jedediah the Terrible | |
Nicholas Pinnock als Jesus of Nazareth | |
Micheal Ward als Judas | |
Chase W. Dillon als Cabbage | |
Tom Glynn-Carney als Decimus | |
Tom Vaughan-Lawlor als Antoninus | |
Chidi Ajufo als Goliath |
Jeymes Samuel | Director |
Jeymes Samuel | Writer |
Jay-Z | Producer |
James Lassiter | Producer |
Tendo Nagenda | Producer |
Jeymes Samuel | Producer |
Rob Hardy | Director of Photography |
Peter Walpole | Production Design |
Tom Eagles | Editor |
Antoinette Messam | Costume Design |
Garrett Grant | Executive Producer |
Adam Azmy | Visual Effects Supervisor |
Stefano Corridori | Special Effects Supervisor |
Jeymes Samuel | Original Music Composer |
Dixie Chassay | Casting |
Francesco Scandale | Art Direction |
Alessandra Querzola | Set Decoration |
Barry O'Sullivan | Production Sound Mixer |
Gabriele Ragusa | Stunt Coordinator |
Jeymes Samuel | Songs |
Jay-Z | Songs |
Victoria Thomas | Casting |
Roberto Caruso | Supervising Art Director |
Corrado Battorti | On Set Dresser |
Diego Avolio | Makeup Artist |
Laura Borselli | Makeup Department Head |
Federico Carretti | Makeup Artist |
Lauren Landry Chemin | Key Makeup Artist |
Leila Benbarka | Key Makeup Artist |
Susan Howard | Makeup Artist |
Donald McInnes | Makeup Artist |
Yolanda Mercadel | Hair Department Head |
Wayne Jolla Jr. | Hair Department Head |
Sian Richards | Makeup Designer |
Sian Richards | Hair Designer |
Elena Salvagiani | Makeup Artist |
Martina Tamburri | Makeup Artist |
Nakoya Yancey | Hair Department Head |
Daniele Abeille | Unit Production Manager |
Khalid Ameskane | Production Manager |
Claudia Blasi | Assistant Unit Manager |
Siobhan Boyes | Post Production Supervisor |
Ferdinando Cocco | Unit Manager |
Garrett Grant | Unit Production Manager |
Giovanni Labadessa | Assistant Unit Manager |
Matteo Leurini | Production Manager |
Bardo Tarantelli | Assistant Unit Manager |
Edoardo Tozzi | Assistant Unit Manager |
Roberta Ugenti | Unit Manager |
Gilles Cannatella | First Assistant Director |
Giacomo De Bello | Second Assistant Director |
Laura Garetti | Second Second Assistant Director |
Monika Hristova | Second Assistant Director |
Paolo Giacomo Marino | Second Unit First Assistant Director |
Nicholas Mastandrea | First Assistant Director |
Francesca Romana Petrecca | Third Assistant Director |
Tanya Rosen | Second Assistant Director |
Nathalie Baldascini | Art Department Coordinator |
Daniele Bignami | Property Master |
Giulia Bonomelli | Concept Artist |
Giorgia Di Pietrantonio | Assistant Property Master |
Mattia Lorusso | Set Dresser |
Chantal Rivera | Assistant Art Director |
Dwayne Turner | Storyboard Artist |
Arnold Antony | Sound Mix Technician |
Thibault Arnold | ADR Mixer |
James Bishop | ADR Recordist |
Malcolm Carbonetti | Sound |
Joe Fletcher | Sound Effects Editor |
Paolo Giuliani | Sound Mixer |
Tavish Grade | Foley Mixer |
Gilbert Lake | Sound Re-Recording Mixer |
Giuliano Marcaccini | Boom Operator |
Paul Massey | Sound Re-Recording Mixer |
Dan O'Connell | Foley Artist |
Joe O'Halloran | Foley Editor |
Bea O'Sullivan | Production Sound Mixer |
Rob Prynne | Sound Effects Editor |
Alyn Sclosa | Sound Designer |
Barnaby Smyth | Foley Supervisor |
Mike Tehrani | ADR Mixer |
Nikola Zivojinovic | Sound Mix Technician |
Vladislav Lazov | Special Effects |
Sava Stoian | Special Effects |
Esme Coleman | Digital Compositor |
Adrianna Nielle Davies | Visual Effects Production Manager |
Hermione Francis | Visual Effects Production Manager |
Tim Keene | Visual Effects Producer |
Izzy King | Visual Effects Assistant Editor |
Charlotte Larive | Digital Compositor |
Alessandro Melillo | Digital Compositor |
Kamila Ostra | Visual Effects Producer |
Virág Pázmány | Digital Compositor |
Ruxandra Cristoiu | Digital Compositor |
Ashlee Sutherland | Visual Effects Producer |
Eloise Tomlinson | Digital Compositor |
Chee Yen Wang | Visual Effects Producer |
Danilo Capuzi | Stunts |
Kevin Cetout | Stunts |
Jordan Dumaurier | Stunts |
Moussa Fomba | Stunt Double |
Grégory Nolbas | Stunt Double |
Gabriele Scilla | Stunts |
Ferdinando Stazzone | Stunts |
Matteo Attolini | Best Boy Electrician |
Lucas Berisso | Rigging Grip |
Eric Biglietto | Additional Photography |
Francesco Carlucci | Video Assist Operator |
Irene Chiappa | Second Assistant Camera |
Loris Coniglio | Drone Pilot |
Maria Camilla Cuccaro | Video Assist Operator |
Valerio De Angelis | Camera Trainee |
Laura De Benedittis | Camera Trainee |
Hanoi De La Paz | Gaffer |
Alias Gallione | First Assistant "B" Camera |
Cristiano Galzerano | Dolly Grip |
Mattia Gelain | Second Assistant Camera |
Zachary Greenwood | Camera Operator |
Rafael Jeneral | First Assistant "A" Camera |
Paolo Majolo | Drone Operator |
Elia Mangili | Drone Pilot |
Marco Mastrofrancesco | Grip |
Sara Menoni | Second Assistant "B" Camera |
Jonathan Ozan | Digital Imaging Technician |
Carola Rodriguez Sanchez | Second Assistant "A" Camera |
Sacha Rossi | Additional First Assistant Camera |
Daniele Ruju | Electrician |
Nicola Saponaro | Electrician |
Nicola Saponaro | Lighting Programmer |
Paolo Sartori | Rigging Gaffer |
Alberto Viscardi | "B" Camera Operator |
Ashley Albans | Casting Assistant |
Davide Caltabiano | Extras Casting Assistant |
Nancy Case | Casting Assistant |
Cinzia Clemente | Extras Casting Assistant |
Geo Coretti | Extras Casting Assistant |
Maurizio Cusano | Extras Casting Coordinator |
Bonnie Grisan | Casting Associate |
Romani Nadia | Extras Casting Assistant |
Verity Naughton | Casting Associate |
Paola Paladino | Extras Casting Assistant |
Lia Trivisani | Extras Casting Assistant |
Imola Bagi | Dresser |
Edoardo Rossi Caiati | Costumer |
Damiano Di Giacomo | Costumer |
Gábor Homonnay | Costume Supervisor |
Laura Milan | Wardrobe Assistant |
Jessica Pierobon | Assistant Costume Designer |
Vittoria Savarino | Costumer |
Silvia Segoloni | Assistant Costume Designer |
Anna Storti | Costume Coordinator |
Elise Anderson | Associate Editor |
Anton Novoselov | Assistant Editor |
Rebecca Orton | Assistant Editor |
Paola Cavarzerani | Location Coordinator |
Antonella Stasi | Assistant Location Manager |
Peter Afterman | Music Supervisor |
Jane Berry | Music Coordinator |
Jessica Lichtner | Script Supervisor |
Silvio Giannini | Transportation Captain |
Anna Aliprandi | Production Assistant |
Anna Bellini | Production Assistant |
Julieta Blázquez | Production Office Coordinator |
Margherita Di Tullio | Production Office Coordinator |
Matt Curtis | Title Designer |