Forest Whitaker als Cecil Gaines | |
Oprah Winfrey als Gloria Gaines | |
David Oyelowo als Louis Gaines | |
John Cusack als Richard Nixon | |
Jane Fonda als Nancy Reagan | |
Cuba Gooding Jr. als Carter Wilson | |
Mariah Carey als Hattie Pearl | |
Terrence Howard als Howard | |
Lenny Kravitz als James Holloway | |
Aml Ameen als Cecil Gaines (15) | |
Michael Rainey Jr. als Cecil Gaines (8) | |
James Marsden als John F. Kennedy | |
Alex Pettyfer als Thomas Westfall | |
Vanessa Redgrave als Annabeth Westfall | |
Alan Rickman als Ronald Reagan | |
Liev Schreiber als Lyndon B. Johnson | |
Robin Williams als Dwight Eisenhower | |
Yaya DaCosta als Carol Hammie | |
David Banner als Earl Gaines | |
Colman Domingo als Freddie Fallows | |
Nelsan Ellis als Martin Luther King Jr. | |
Nealla Gordon als Senator Kassebaum | |
Elijah Kelley als Charlie Gaines (15-18) | |
Minka Kelly als Jackie Kennedy | |
Adriane Lenox als Gina | |
Mo McRae als Eldridge Huggins | |
Pernell Walker als Lorraine | |
Jesse Williams als Rev. James Lawson | |
Clarence Williams III als Maynard | |
LaJessie Smith als Abraham | |
John P. Fertitta als Mr. Jenkins | |
Jim Gleason als R.D. Warner | |
Isaac White als Charlie Gaines (10) | |
Joe Chrest als White Usher | |
Tyson Ford als Elroy | |
James DuMont als Sherman Adams | |
Robert Aberdeen als Herbert Brownell | |
Olivia Washington als Olivia | |
Margaret M. Owens als Woolworth Diner Patron #1 | |
Eric Ducote als Woolworth Diner Patron #2 | |
Chloe Barach als Caroline Kennedy | |
Danny Strong als Freedom Bus Journalist | |
Clara Hopkins Daniels als Freedom Bus Rider | |
Dana Gourrier als Helen Holloway | |
Shirley Pugh als Malcolm X Goer | |
Bill Newman als Pastor | |
Colin Walker als John Ehrlichman | |
Alex Manette als Bob Haldeman | |
Rusty Robertson als Senator Robertson | |
Stephen Rider als Admiral Rochon | |
Tarra Riggs als Sophie Wilson (uncredited) | |
Xosha Roquemore als Foxy (uncredited) |
Tim Galvin | Production Design |
Rodrigo Leão | Original Music Composer |
Cassian Elwes | Producer |
Laura Ziskin | Producer |
Danny Strong | Writer |
Lee Daniels | Director |
Andrew Dunn | Director of Photography |
Joe Klotz | Editor |
Lee Daniels | Producer |
Buddy Patrick | Producer |
Anne Marie Fox | Still Photographer |
Trey Shaneyfelt | Lighting Technician |
Jeff Galpin | Stunt Coordinator |
Kristopher Weaver | Lighting Technician |
Luis Lopez DeVictoria | Additional Camera |
Elizabeth Himelstein | Dialect Coach |
Annette Farnsworth | Set Costumer |
Grayson Austin | Camera Operator |
Michael Stumpf | Additional Camera |
Jeffery J. Tufano | Camera Operator |
Ben Schor | Music Editor |
Billy Hopkins | Casting |
Ruth E. Carter | Costume Design |
Leah Daniels Butler | Casting |
Wendy Talley | Costume Supervisor |
Jason Baldwin Stewart | Art Direction |
Beverly Jo Pryor | Makeup Department Head |
Deanna Simmons | Set Decoration Buyer |
Dana Kay Hart | Costume Supervisor |
Kimberly Murphy | Set Decoration Buyer |
Debra Denson | Makeup Department Head |
Lori Agostino | Art Direction |
Erik Polczwartek | Art Direction |
Diane Lederman | Set Decoration |
Robert L. Stevenson | Hairstylist |
Victoria Wood | Wigmaker |
Jen Wall | Production Supervisor |
Ted Markovic | Visual Effects Producer |
Debby VanPoucke | Sound Designer |
Daniel Cohen | Visual Effects Producer |
John Lindsay | Greensman |
Michael Barry | Sound Re-Recording Mixer |
Gus Coto | Leadman |
Robert Hein | Sound Re-Recording Mixer |
Randall S. Coe | Construction Coordinator |
Ulysses Guidotti | First Assistant Editor |
Kat Spiess | First Assistant Editor |
Mickey Lambert | Location Manager |
Michael Arena | Greensman |
Charlotta Forssman | Visual Effects Editor |
Virginia McCollam | Location Manager |
Ray McIntyre Jr. | Visual Effects Supervisor |
Amy Sanderson | Script Supervisor |
Michelle C. Harmon | Set Designer |
Sarah Forrest | Set Designer |
Brian A. Waits | Set Designer |
Robert Hein | Supervising Sound Editor |
Steve Martemucci | Construction Foreman |
Robin Simmerly | Art Department Coordinator |
Aniela Sidorska | Visual Effects Producer |
Luke DiTommaso | Visual Effects Supervisor |
David Keith Broome | Greensman |
Harvey Weinstein | Executive Producer |
Len Blavatnik | Executive Producer |
Lisa C. Satriano | First Assistant Director |
David Wahnon | Dialogue Editor |
Branka Mrkic | Supervising Dialogue Editor |
Peter Dress | Second Assistant Director |
Kevin Ladson | Property Master |
Ruth Hernandez | ADR Editor |
Heather Gross | Foley Editor |
Ari Daniel Pinchot | Producer |
Bob Weinstein | Executive Producer |
Marcos Gonzales | Additional Hairstylist |
Daina Daigle | Assistant Hairstylist |
Candace Neal | Hair Department Head |
Dana Boisseau | Hairstylist |
Sherri Hamilton | Hairstylist |
Yolanda Sheridan | Key Makeup Artist |
LeDiedra Richard-Baldwin | Makeup Artist |
Kellie Robinson | Makeup Artist |
Debra Denson | Makeup Designer |
Matthew W. Mungle | Prosthetic Designer |
Clinton Wayne | Prosthetic Designer |
Courtney Lether | Prosthetic Makeup Artist |
Jonah Levy | Special Effects Makeup Artist |
Bradley Martin | Additional Lighting Technician |
Zach Smithers | Additional Lighting Technician |
Jordan Whaley | Additional Lighting Technician |
Hans Bjerno | Aerial Director of Photography |
Hilton Garrett | Best Boy Grip |
Grayson Austin | Steadicam Operator |
Francis James | Second Unit Director of Photography |
Len Levine | Chief Lighting Technician |
Damon Meledones | Digital Imaging Technician |
Jeremy Webre | Dolly Grip |
Robert D Morrison Jr. | Dolly Grip |
Justin LeBlanc | Electrician |
Justin Wright | Electrician |
Richard Lacy | First Assistant Camera |
Michael Charbonnet | First Assistant Camera |
Tom Hutchinson | First Assistant Camera |
Jason Prowell | Generator Operator |
Dacoda Bartles | Grip |
Kevin Fannon | Grip |
Tyler Garrett | Grip |
Jerone A. Ordon Sr. | Grip |
Jeremy Wren | Grip |
Andy Young | Grip |
Sidney Brisco | Lighting Technician |
Pete Chiaramonte | Lighting Technician |
Carter Lee Garrett | Lighting Technician |
Gerald Autin | Rigging Grip |
Raúl J. Marín | Rigging Grip |
Shawn Stone | Rigging Grip |
Creig Symons | Rigging Grip |
John Vinson | Rigging Grip |
Ben Wachsmann | Rigging Grip |
King Lanaux | Key Rigging Grip |
Jonathan Robinson | Second Assistant Camera |
Aeron McKeough | Second Assistant Camera |
Josh Crouchet | Art Department Assistant |
David Warburton | Assistant Property Master |
Nicholas Ellerbee | Carpenter |
Charlie Mann | Carpenter |
Will Eastin | Graphic Designer |
Roger Johnson | Graphic Designer |
Spencer J. Abadie | Painter |
Camile Kelsey | Painter |
Daniel E. Kiker | Painter |
Sonda L. Rowland | Painter |
Sian C. Sanzone | Painter |
Stephen Finders | Props |
Iggie Colomer | Set Dresser |
Michael Dares | Set Dresser |
Stephen P. Durante | Set Dresser |
Owl Martin Dwyer | Set Dresser |
Sam Jacobs | Set Dresser |
Jordan Lightner | Set Dresser |
Tony Ziegler | Set Dresser |
Ed Burcham | Set Dresser |
Krissopher Chevannes | ADR Mixer |
Jonathan Jost | ADR Mixer |
Michael Miller | ADR Mixer |
Tom Ryan | ADR Mixer |
Billy Theriot | ADR Mixer |
Fredrick Cuevas | ADR Recordist |
John Jay Martyn | ADR Recordist |
Reagan Mendoza | ADR Recordist |
Dann Fink | ADR Voice Casting |
Chris Fielder | Assistant Sound Editor |
Alexa Zimmerman | Assistant Sound Editor |
Michael Piotrowski | Boom Operator |
James Eck Rippie | Boom Operator |
Marko Costanzo | Foley Artist |
Cariella Smith | Foley Artist |
Matthew Haasch | Foley Supervisor |
Dan Izen | Production Sound Mixer |
Robert Fernandez | Sound Editor |
Glenfield Payne | Sound Effects Editor |
Avi Laniado | Sound Engineer |
Jay Meagher | Sound Mixer |
Steven Huerstel | Utility Sound |
Mark Scott Friedman | Compositing Supervisor |
Austin Meyers | Compositing Supervisor |
Patrick Paul Mullane | Matte Painter |
Bruce Winant | ADR Voice Casting |
Kacee Devoe | Casting Associate |
Ashley Ingram | Casting Associate |
Christopher Stoudt | Extras Casting |
Robin Batherson | Extras Casting Coordinator |
Lesley D. Wickham | Ager/Dyer |
Josie Works | Costume Assistant |
Carmen Rodrigues Davis | Costume Coordinator |
Chloe Ji Yoon | Costume Illustrator |
Barbara Marko | Costumer |
Misti Moreaux | Costumer |
Mollie Middleditch | Costumer |
Janet Marie Ross | Costumer |
Kasey C. Bazil | Costumer |
Paul A. Simmons Jr. | Key Costumer |
Mustapha Mimis | Key Set Costumer |
Jennifer Kamrath | Principal Costumer |
Laura Faye Sirkin-Brown | Seamstress |
Janet Marie Ross | Set Costumer |
Melissa Reed | Truck Costumer |
Rick Derby | Assistant Editor |
Anne O'Brien | Assistant Editor |
Christi Leftwich | Digital Intermediate Assistant |
Ryan Rolandelli | Digital Intermediate Assistant |
Tim Stipan | Digital Intermediate Colorist |
Kevin Vale | Digital Intermediate Producer |
Eric Horwitz | Digital Intermediate |
Patrick Rossi | Digital Intermediate |
Richie Roefaro | Editorial Staff |
Suzana Peric | Music Editor |
Lynn Fainchtein | Music Supervisor |
Steve Bartek | Music Arranger |
Randall Balsmeyer | Title Designer |
Jason Frannino | Animal Wrangler |
Jeff Galpin | Animal Wrangler |
Edward Joubert | Special Effects Technician |
Jake Whitney | Special Effects Technician |
David K. Nami | Special Effects Coordinator |
Eric Leverenz | Online Editor |
Thom Jones | Dialect Coach |
Ryan Gomez | First Assistant Accountant |
Mike Revell | Production Accountant |
Davida Chanel Smith | Producer's Assistant |
Lauren Von Huene | Production Coordinator |
Carl Lawson | Production Secretary |
Chantel Passantino | Second Assistant Accountant |
Danielle Loosemore | Second Assistant Accountant |
Ashley Renee Saunders | Travel Coordinator |
Sebastián Silva | Second Unit Director |
Danny Epper | Stunts |
Meredith Richardson | Stunts |