Oliver Masucci als Hansueli | |
Fanny Ardant als The Marquise | |
John Cleese als Arthur William Dallas III | |
Bronwyn James als Magnolia | |
Joaquim de Almeida als Dr. Lima | |
Luca Barbareschi als Bongo | |
Milan Peschel als Caspar Tell | |
Fortunato Cerlino als Tonino | |
Mickey Rourke als Bill Crush | |
Luisiana Kornuta Steffen als Mrs. Lima | |
Danny Exnar als Vaclav | |
Irina Kastrinidis als Vaclav's Wife | |
Alexander Petrov als Russian Guest | |
Anton Pampushnyy als Russian Guest | |
Ilia Volok als Russian Ambassador | |
Marina Strakhova als Russian Girl | |
Ema Kovac als Russian Girl | |
Michelle Shapa als Russian Girl | |
Stefania Seimur als Russian Girl | |
Olga Kent als Russian Girl | |
Matthew T. Reynolds als Simon Faraday | |
Massiga Diawara als Angry Guest | |
Naike Anna Silipo als Tonino's Assistant | |
Morgane Polanski als Zula | |
Sina Christen als Precy | |
Felix Mayr als Plumber | |
Beatrice Frey als Mrs. Frautschi | |
Davide Gagliardi als Barman | |
Niccolò Senni als Maître d'hotel | |
Teco Celio als Chef Othmar | |
Mokhtar Bouzana als Master Ravi | |
Angelica Barbareschi als Receptionist | |
Philip Hauser als Receptionist | |
Sergey Grab als Russian Bodyguard 1 | |
Ingo Raudkivi als Russian Bodyguard 2 | |
Mike Rey als Russian Bodyguard 3 | |
Dean Colin Mackay als Magnolia Host | |
Sydne Rome als Mrs. Robinson | |
Januaria Piromallo als Alice | |
Francis Chapman als James | |
Annick Christiaens als Amanda | |
Markus Foster als The drunk guy | |
Lukas Jakobski als Lukas Jakobski | |
Kamil Krejčí als Technical worker Penguin 1 | |
Vincent Leittersdorf als Technical Worker | |
Miroslav Marinov als Mercenary | |
Jay Natelle als Secretary Dallas | |
Lara Pictet als Chambermaid Dallas | |
Alfredo Tavares als Zed | |
Michelle Thomas als Dinner Guest | |
Daniel Blumensev als Bellboy & Waiter (uncredited) | |
Christian Dufour als Hotel Guest (uncredited) |
Roman Polanski | Director |
Roman Polanski | Writer |
Jerzy Skolimowski | Writer |
Paweł Edelman | Director of Photography |
Luca Barbareschi | Producer |
Monica Sironi | Set Designer |
Alessandro Novelli | Stunt Coordinator |
Ewa Piaskowska | Writer |
Hervé de Luze | Editor |
Wojciech Gostomczyk | Producer |
Jean-Louis Porchet | Producer |
Tonino Zera | Set Designer |
Carlo Poggioli | Costume Designer |
Hubert Engammare | Assistant Director |
Teresa Razzauti | Casting |
Lucien Balibar | Sound |
Matteo Leurini | General Manager |
Andrea Italia | Creative Producer |
Claudio Gaeta | Production Executive |
Giulio Cestari | Production Executive |
Jerzy Skolimowski | Executive Producer |
Janusz Hetman | Executive Producer |
Dietmar Güntsche | Executive Producer |
Michael Kölmel | Executive Producer |
Carla Milesi di Grésy | Associate Producer |
Marcus Pohlus | Camera Operator |
Vincent Prochoroff | Camera Operator |
Bartosz Kanadys | Digital Intermediate |
Jules Bertier | Sound |
Anna Zenowicz | Script |
Dawid Kulbaka | Administration |
Piotr Bogusz | Line Producer |
Adam Gudell | Co-Producer |
Jarosław Fabiański | Co-Producer |
Beata Radkiewicz | Co-Producer |
Diego Prestopino | Makeup Department Head |
Zbigniew Gustowski | Focus Puller |
Katarzyna Świetlikowska | Focus Puller |
Alexandre Desplat | Original Music Composer |