Elliott Gould als Miles Cullen | |
Christopher Plummer als Reikle | |
Susannah York als Julie | |
Céline Lomez als Elaine | |
Michael Kirby als Charles Packard | |
Ken Pogue als Detective Willard | |
John Candy als Simonsen | |
Gail Dahms-Bonine als Louise | |
Michael Donaghue als Berg | |
Sean Sullivan als Bank Guard | |
Jack Duffy als Fogelman | |
Nancy Simmonds als Girl in Sauna | |
Nuala Fitzgerald als Safety Deposit Box Woman | |
Guy Sanvido als Locksmith | |
Charlotte Blunt als Mrs. Packard | |
Aino Pirskanen als Mrs. Evanchuk | |
Michele Rosen als Young Woman in Bank | |
Ben Williams als Newsboy | |
Sandy Crawley als Detective #2 | |
Jan Campbell als Little Boy's Mother | |
Jimmy Davidson als Little Boy | |
Eva Norman als Girl at Party | |
John Kerr als Detective #3 | |
Sue Lumsden als TV Newswoman | |
Harry Amey als Minister | |
Candace O'Connor als Bank Assistant | |
Stephen Young als Freddie |
Daryl Duke | Director |
Curtis Hanson | Screenplay |
Anders Bodelsen | Novel |
Joel B. Michaels | Producer |
Oscar Peterson | Original Music Composer |
Billy Williams | Director of Photography |
Trevor Williams | Production Design |
Curtis Hanson | Associate Producer |
George Appleby | Editor |
Karen Hazzard | Casting |
Dave Deyell | Set Decoration |
Gerry Holmes | Set Decoration |
Ken Brooke | Makeup Artist |
Adrian Hoffman | Hairdresser |
Bill Wood | Special Effects |
Hannah Hempstead | Associate Producer |
Kenneth Wannberg | Music Arranger |
Stephen Young | Producer |
Marilyn Stonehouse | Production Manager |
Liz Butterfield | Production Manager |
Alan Simmonds | First Assistant Director |
David Harcourt | Camera Operator |
Stephen M. Katz | Second Unit Director of Photography |
David Lee | Sound Recordist |
Bruce Nyznik | Sound Editor |
Peter Thillaye | Sound Editor |
Gary C. Bourgeois | Sound Re-Recording Mixer |
David Appleby | Sound Re-Recording Mixer |
Glen Gauthier | Sound Re-Recording Mixer |
Jack Breeze | Gaffer |
Ron Gillham | Key Grip |
Steve Shewchuk | Property Master |
Deborah Weldon | Wardrobe Supervisor |
László Szilvássy | Still Photographer |
Natalie Drache | Script Supervisor |
Mario Kassar | Presenter |
Andrew G. Vajna | Presenter |
Rossie Grose | Second Assistant Director |
Rudy Wrench | Third Assistant Director |
Andres Bartels | Assistant Art Director |
Michael Dandy | Assistant Sound Editor |
Joachim Martin | Second Assistant Camera |
Anthony R. Palmieri | First Assistant Camera |
Albert Woodbury | Orchestrator |
Alice Ferrier | Production Coordinator |
Heather McIntosh | Production Accountant |
Linda Shapiro | Unit Publicist |
Garth H. Drabinsky | Producer |
Kenneth Wannberg | Conductor |
Garth H. Drabinsky | Executive Producer |
Nancy Simmonds | Songs |
Brian French | Assistant Sound Editor |
John Russ | Grip |