Julia Roberts als Claire Stenwick | |
Clive Owen als Ray Koval | |
Tom Wilkinson als Howard Tully | |
Paul Giamatti als Richard Garsik | |
Tom McCarthy als Jeff Bauer | |
Denis O'Hare als Duke Monahan | |
Kathleen Chalfant als Pam Frailes | |
Wayne Duvall als Ned Guston | |
Carrie Preston als Barbara Bofferd | |
Oleg Shtefanko als Boris Fetyov | |
Rick Worthy als Dale Raimes | |
Khan Baykal als Dinesh Patel | |
Ulrich Thomsen als Big Swiss Suit | |
Christopher Denham als Ronny Partiz | |
Dan Daily als Garsik's Aide | |
Lisa Roberts Gillan als Tully's Assistant | |
David Shumbris als Turtleneck | |
Fabrizio Brienza als Hotel Manager | |
Lucia Grillo als Italian Chambermaid | |
Conan McCarty als Bartender | |
Kirby Mitchell als Realtor | |
Christopher Mann als Mr. Security | |
Seth Kirschner als Counter Sloth | |
Karl Bury als Physec | |
Happy Anderson als Physec | |
James Cronin als San Diego Equikrom | |
Esther Pringle als San Diego Equikrom | |
Mary Anne Prevost als San Diego Equikrom | |
Annabel Seymour als Tully's Makeup Girl | |
Sandy Hamilton als Swiss Chemist | |
Helen Elswit als Swiss Female Executive | |
Samantha Stark als B & R Employee | |
Brandon Slagle als Garsik's Shareholder | |
Michele Melega als Swiss Chemist (uncredited) | |
Noel Elie als Business Woman (uncredited) |
Tony Gilroy | Director |
James Newton Howard | Original Music Composer |
Tony Gilroy | Writer |
Kerry Orent | Producer |
Laura Bickford | Producer |
Jennifer Fox | Producer |
John Gilroy | Editor |
Robert Elswit | Director of Photography |
Ellen Chenoweth | Casting |
Kevin Thompson | Production Design |
Chris Bingham | Key Makeup Artist |
Ralph G. Crowley | Best Boy Electric |
Thomas Stokes | Costume Supervisor |
Al Cerullo | Pilot |
Albert Wolsky | Costume Design |
Gerald DeTitta | Leadman |
Leann Murphy | Art Department Coordinator |
Edward Drohan | Special Effects Coordinator |
Robert T. Striem | Location Manager |
Michael Herlihy | Construction Coordinator |
Brian Ross | Music Supervisor |
Mary Cybulski | Script Supervisor |
Pete Anthony | Orchestrator |
Jeff Brink | Special Effects Coordinator |
Nic Ratner | Music Editor |
Lauren DeTitta | Art Department Coordinator |
Linda Murphy | Boom Operator |
Kerrie Smith | Hair Department Head |
Danielle Cadorette | Tailor |
Mark Ciccone | Pilot |
Dan Korintus | Dialogue Editor |
Bill Sweeney | Foley Editor |
Charlie Grubbs | Rigging Gaffer |
Mary Jo 'MJ' McGrath | Costume Supervisor |
George DeTitta Jr. | Set Decoration |
James J. Sabat Jr. | Sound Recordist |
Charlie Marroquin | Key Grip |
Stephen H. Carter | Art Direction |
Sandy Hamilton | Property Master |
Stuart Stanley | Sound Editor |
Jery Hewitt | Stunt Coordinator |
Michael Curry Jr. | Construction Foreman |
Malcolm Reid | Carpenter |
Paulette Victor-Lifton | ADR Supervisor |
Steve Apicella | First Assistant Director |
Warren Shaw | Supervising Sound Editor |
P. Scott Sakamoto | Steadicam Operator |
Leslie Fuller | Makeup Artist |
Lizz Scalice | Hairstylist |
Andy Day | Gaffer |
James W. Harrison III | First Assistant Editor |
Jeff Kunkle | Dolly Grip |
Christopher Goode | Co-Producer |
John Gilroy | Co-Producer |
Ryan Kavanaugh | Executive Producer |
Christopher Goode | Unit Production Manager |
Michael Pitt | Second Assistant Director |
Alan E. Bell | Visual Effects Supervisor |
Richard Friedlander | Visual Effects Producer |
Glenn Allen | Visual Effects Producer |
Eric J. Robertson | Visual Effects Supervisor |
Michael Barry | Sound Re-Recording Mixer |
Warren Shaw | Sound Re-Recording Mixer |
Michael Bloomberg | Thanks |
Janet Paparazzo | Stunts |
Jennifer Lamb | Stunts |
Stephanie Finochio | Stunts |