Dennis Quaid als Lt. Tuck Pendleton | |
Martin Short als Jack Putter | |
Meg Ryan als Lydia Maxwell | |
Kevin McCarthy als Victor Eugene Scrimshaw | |
Fiona Lewis als Dr. Margaret Canker | |
Vernon Wells als Mr. Igoe | |
Robert Picardo als The Cowboy | |
Dick Miller als Cab Driver | |
Wendy Schaal als Wendy | |
Harold Sylvester als Pete Blanchard | |
William Schallert als Dr. Greenbush | |
Henry Gibson als Mr. Wormwood | |
John Hora als Ozzie Wexler | |
Mark L. Taylor als Dr. Niles | |
Orson Bean als Lydia's Editor | |
Kevin Hooks als Duane | |
Kathleen Freeman als Dream Lady | |
Archie Hahn als Messenger | |
Kenneth Tobey als Man in Restroom | |
Joe Flaherty als Waiting Room Patient | |
Andrea Martin als Waiting Room Patient | |
Jason Laskay als Scrimshaw's Henchman | |
Frank Miller als Scrimshaw's Henchman | |
Christine Avila als Lab Technician | |
Alexandra Borrie als Lab Technician | |
Jenny Gago als Lab Technician | |
Robert Gounley als Lab Technician | |
Grainger Hines als Rusty | |
Mike Garibaldi als Cop | |
Richard McGonagle als Cop | |
Terence McGovern als Travel Agent | |
Robert Neches als Lab Guard | |
Rance Howard als Supermarket Customer | |
Chuck Jones als Supermarket Customer | |
Laura Waterbury als Supermarket Customer | |
Kurt Braunreiter als Lab Assault Henchman | |
Brewster Sears als Lab Assault Henchman | |
Alan Blumenfeld als Man with Camera | |
Jeffrey Boam als Lydia's Interviewee | |
Sydne Squire als Stewardess | |
Paul Barselou als Man on Plane | |
John Miranda als Man in Elevator | |
Jordan Benjamin als Little Kid in Mall | |
Roberto Ramirez als Chef | |
Virginia Boyle als Shopping Lady | |
Herb Mitchell als Camera Store Clerk | |
Neil Ross als Pod Computer (voice) | |
Robert Gray als Lab Assault Henchman | |
Shawn Nelson als Wendell | |
Joe Dante als Vectorscope Employee (uncredited) |
Jeffrey Boam | Screenplay |
Chip Proser | Screenplay |
Pete Kozachik | Special Effects |
Joe Dante | Director |
Jerry Goldsmith | Original Music Composer |
Michael Wood | Special Effects Supervisor |
Dennis Muren | Visual Effects Supervisor |
Andrew Laszlo | Director of Photography |
Mike Fenton | Casting |
Jane Feinberg | Casting |
Judy Taylor | Casting |
Chip Proser | Co-Producer |
Kent Beyda | Editor |
James H. Spencer | Production Design |
Frank Marshall | Co-Executive Producer |
Kathleen Kennedy | Co-Executive Producer |
Jon Peters | Executive Producer |
Steven Spielberg | Executive Producer |
Peter Guber | Executive Producer |
Chip Proser | Story |
Michael Finnell | Producer |
John C. Broderick | Unit Production Manager |
Pat Kehoe | First Assistant Director |
Carol Green | Second Assistant Director |
Mark A. Mangini | Supervising Sound Editor |
William F. Matthews | Art Direction |
Richard C. Goddard | Set Decoration |
Rosanna Norton | Costume Design |
Anne Warner | Script Supervisor |
Mark Goldblatt | Additional Editor |
Kenneth Hall | Music Editor |
Warren Hamilton Jr. | Sound Editor |
James Matheny | Sound Editor |
Teresa Eckton | Sound Editor |
Wayne Allwine | Sound Editor |
John Pospisil | Sound Editor |
Ken King | Production Sound Mixer |
Douglas Vaughan | Boom Operator |
Robert J. Litt | Sound Re-Recording Mixer |
Steve Maslow | Sound Re-Recording Mixer |
Elliot Tyson | Sound Re-Recording Mixer |
James Plannette | Gaffer |
Ray Kinzer | Key Grip |
Glenn Randall Jr. | Stunt Coordinator |
Michael Muscarella | Construction Coordinator |
Craig Raiche | Property Master |
Judy Cammer | Set Designer |
Gene Nollman | Set Designer |
Stephen Abrums | Makeup Artist |
John Rizzo | Makeup Artist |
Joy Zapata | Hairstylist |
Barbara Lorenz | Hairstylist |
Terry Hager | Color Timer |
Wayne Fitzgerald | Title Designer |
David Oliver Pfeil | Title Designer |
Mike Johnson | Stunts |
Rob Bottin | Makeup Effects Designer |
Cindy Wills | Stunts |
Simone Boisseree | Stunts |
Steven Lambert | Stunt Double |
Corey Michael Eubanks | Stunts |
Al Wyatt Sr. | Stunts |
Dick Warlock | Stunts |
Rod Stewart | Songs |