Patrick Bergin als Dr. Benjamin Trace | |
Matt Frewer als Jobe Smith | |
Austin O'Brien als Peter Parkette | |
Ely Pouget als Dr. Cori Platt | |
Camille Cooper als Jennifer | |
Patrick LaBrecque als Shawn | |
Crystal Celeste Grant als Jade | |
Sean P. Young als Travis | |
Mathew Valencia als Homeless Kid | |
Kevin Conway als Jonathan Walker | |
Trever O'Brien als Young Peter | |
Richard Fancy als Senator Greenspan | |
Ellis E. Williams als Chief of Security | |
Castulo Guerra als Guillermo | |
Molly Shannon als Homeless Lady | |
Ralph Ahn als Doctor | |
David Byrd als Judge | |
Stéphanie Menuez als Female Lawyer | |
Nancy Chen als Cashier | |
Amanda Hillwood als News Anchor | |
Patricia Belcher als Impatient Customer | |
Gregg Daniel als Trace's Lawyer | |
Arthur Mendoza als Technician | |
Dale E. House als Helicopter Pilot | |
John Benjamin Martin als Henry the Guard | |
Ayo Adejugbe als Nigerian Businessman | |
Yoshio Be als Japanese Businessman | |
Carl Carlsson als German Businessman | |
David Gene Gibbs als Male Pilot | |
Pamela West als Female Co-pilot | |
Dan Lipe als Security Guard | |
Kenny Endoso als Train Conductor |
Steven A. Lane | Executive Producer |
Ward Russell | Director of Photography |
Clive Turner | Executive Producer |
Keith Fox | Producer |
Farhad Mann | Director |
Farhad Mann | Screenplay |
Edward Simons | Producer |
Joel Goodman | Editor |
Peter A. McRae | Executive Producer |
Robert Pringle | Executive Producer |
Robert Folk | Original Music Composer |
Avram Butch Kaplan | Executive Producer |
Moises Velez | Production Assistant |
Walter Parry | Set Production Assistant |
Kent Alexander | Rigging Grip |
Jerry Antonetti | Rigging Grip |
Nadine Reimers | Key Costumer |
John Patrick Doyle | Costumer |
Warren Manser | Concept Artist |
Matthew Nelson | Second Assistant Camera |
Ricki Fournier | Costume Supervisor |
Anita Camarata | Music Supervisor |
Sheri Cosentino | Production Assistant |
Jerry Solomon | Gaffer |
Ted Eachus | Rigging Grip |
John Michael Kelly | Art Direction |
Chris Funk | Electrician |
Raymond Perosi | Rigging Grip |
John Marshall | Art Direction |
Jeff Ozimek | Set Designer |
Steve Gero | Electrician |
Frank Mathews | Rigging Gaffer |
Andrea Dopaso | Set Designer |
Erik Bernstein | Electrician |
James Sweet | Key Grip |
Gail De Krassell | Assistant Costume Designer |
Angela Golovchinsky | Assistant Makeup Artist |
Michael Miner | Story |
Helen Pinkston | Script Supervisor |
Sonny Ritscher | Production Accountant |
Julienne La Fleur | Assistant Accountant |
Bill Greenberg | Best Boy Electric |
Dianne O. | Makeup Designer |
Paul Pierson | Prop Maker |
Denny Dugally | Assistant Art Director |
Farhad Mann | Story |
James A. Dennett | Unit Production Manager |
James M. Freitag | First Assistant Director |
Jeffrey M. Ellis | Second Assistant Director |
Carlos M. Torres | Electrician |
Anthony Maccario | Property Master |
Leonardo J. Jimenez | Dolly Grip |
Keith Hollingshead | Rigging Grip |
Richard Schexnayder | Sound Mixer |
Natalie Wood | Key Makeup Artist |
Alexander Carle | Set Decoration |
Fireball Tim Lawrence | Concept Artist |
Gina Fortunato | Production Coordinator |
Daryl 'Dazz' Reynolds | Electrician |
Javier M. Hernández | Boom Operator |
Rebecca Schaefer | Costumer |
Heidi Taylor | Key Hair Stylist |
Patrick Tatopoulos | Concept Artist |
J. Steven Matzinger | Second Assistant Camera |
Simon Scheeline | Best Boy Grip |
John T. Connor | First Assistant Camera |
Al Lieberman | Rigging Grip |
Lisa Marie Rosenberg | Assistant Hairstylist |
Marlene Noble | Assistant Production Coordinator |
Lisa Robertson | Assistant Accountant |
Andrea Netze | Key Set Production Assistant |
Aaron Pazanti | Camera Operator |
Mike Amorelli | Electrician |
James Henderson | Assistant Property Master |
Vincent Raynaud | Art Direction |
Dana Hee | Stunts |
Erik Cord | Stunts |
Jennifer Watson-Johnston | Stunts |
Glenn Daniels | Casting |
Deborah Everton | Costume Designer |
James Mitchell | Editor |
Ernest H. Roth | Production Design |
Masao Takiyama | Associate Producer |
Mark F. Dennett | Lead Set Dresser |
Tim Sparks | Construction Coordinator |
Kenneth E. Fix | Location Manager |
Geno Hart | Transportation Coordinator |
Joe Cosentino | Transportation Captain |
Jay E. Vigil | Transportation Co-Captain |
Ken Plumlee | Transportation Co-Captain |
Sara Getzkin | Casting Assistant |
Spiro Razatos | Second Unit Director |
Sheri Galloway | First Assistant Editor |
Jeff Canavan | First Assistant Editor |
Lisa K. Robertson | Post Production Coordinator |
Bruce Nyznik | Supervising Sound Editor |
Elizabeth Kenton | Dialogue Editor |
Stewart Nelsen | Dialogue Editor |
Dan Luna | Sound Editor |
Patrick O'Sullivan | Sound Editor |
Solange S. Schwalbe | Sound Editor |
Peter Brancaccio | Sound Editor |
Linda Davies | ADR Editor |
Valerie Davidson | ADR Editor |
Andy Malcolm | Foley Artist |
Stephanie Lowry | Assistant Sound Editor |
Angie Luckey | Assistant Sound Editor |
Ruth Bird | Assistant Sound Editor |
Thom Brennan | Assistant Sound Editor |
Christian Boatsman | Assistant Sound Editor |
Jane Boegel | Assistant Sound Editor |
James A. Gore | Assistant Sound Editor |
Dean Drabin | ADR Mixer |
Scott Ganary | Foley Mixer |
Gary C. Bourgeois | Sound Re-Recording Mixer |
Brad Sherman | Sound Re-Recording Mixer |
Jim Fitzpatrick | Sound Re-Recording Mixer |
Robert Folk | Conductor |
Robert Folk | Orchestrator |
Peter Tomashek | Orchestrator |
Jon Kull | Orchestrator |
William T. Stromberg | Orchestrator |
Richard Bronskill | Orchestrator |
Liz Schrek | Music Coordinator |
Cynthia Nakane | Studio Teacher |
Jeanne Bertsch | Craft Service |
Robert Zuckerman | Still Photographer |
Michael Dalling | Publicist |
Raven Arbella | Craft Service |
Chuck Picerni Jr. | Stunts |
Spiro Razatos | Stunt Coordinator |
Andy Gill | Stunts |
Todd Tucker | Special Effects Makeup Artist |
Danny Epper | Stunts |
Dane Farwell | Stunts |
Michael Meinardus | Special Effects Coordinator |
Nick Brett | Utility Stunts |
Doc D. Charbonneau | Stunts |
LaFaye Baker | Stunts |
Kenny Bates | Stunt Coordinator |
Phil Culotta | Stunts |
Shane Dixon | Stunts |
Lori Crowder | Stunts |
Chris Durand | Stunts |
Richard Epper | Stunts |
Christopher Doyle | Stunts |
Christian J. Fletcher | Stunts |
Charles Grisham | Stunts |
John Hateley | Stunts |
Kevin L. Jackson | Stunts |
Marcia Holley | Stunts |
Tony Jefferson | Stunts |
Dean Jeffries | Stunts |
Kay Kimler | Stunts |
Lane Leavitt | Stunts |
Paul M. Lane | Stunts |
Adam Pinkstaff | Stunt Driver |
Pat Romano | Stunts |
Mike Washlake | Stunts |
Michael M. Vendrell | Stunts |
John J. Connor | Second Unit Director of Photography |
Dan Delgado | Gaffer |
Randall Robinson | Aerial Director of Photography |
Donna Willinsky | Still Photographer |