Leslie Nielsen als Lt. Frank Drebin | |
Priscilla Presley als Jane Spencer | |
George Kennedy als Ed Hocken | |
O.J. Simpson als Nordberg | |
Fred Ward als Rocco | |
Kathleen Freeman als Muriel | |
Anna Nicole Smith als Tanya | |
Ellen Greene als Louise | |
Ed Williams als Ted Olsen | |
Raye Birk als Papshmir | |
Matt Roe als Clayton | |
Wylie Small als Defense Attorney | |
Sharon Cornell als Stenographer | |
Earl Boen als Dr. Eisendrath | |
Jeff Wright als Store Manager | |
Lorali Hart als Melon Lady | |
Mallory Sandler als Grocery Mother | |
K.L. Segal als Purse Woman | |
Brad Lockerman als Jason | |
Rosalind Allen als Bobbi | |
Charlotte Zucker als Nurse | |
Lois de Banzie als Dr. Kohlzak | |
Doris Belack als Dr. Roberts | |
Nigel Gibbs als Carjacker | |
Andre Rosey Brown als Corridor Guard | |
Randall "Tex" Cobb als Big Hairy Con | |
Ann B. Davis als Ann B. Davis | |
Alex Zimmerman als Mess Hall Convict | |
Marc Alaimo als Trucker | |
Tom Finnegan als Priest | |
Hammam Shafie als Cabbie | |
Jeffrey Anderson-Gunter als Cabbie | |
Danny Daniels als Cabbie | |
Joe Grifasi als Director | |
Vanna White als Vanna White | |
'Weird Al' Yankovic als 'Weird Al' Yankovic | |
Rick Scarry als Security Guard | |
Mary Lou Retton als Mary Lou Retton | |
James R. Scribner als Phil Donahue's Make-Up Man | |
Lou Felder als Presenter | |
Chrissy Bocchino als Mother Theresa | |
Pia Zadora als Pia Zadora | |
Joe D'Angerio als Security Guard | |
Gary Cooper als Cop | |
Christopher J. Keene als Cop | |
Joe Flood als Cop | |
Scott Evers als Umpire | |
Paul A. Hutton als Doctor | |
Burton Zucker als Clinic Patient | |
Susan Breslau als Train Lady #1 | |
Erin MacArthur als Train Lady #2 | |
Marcy Goldman als Train Lady #3 | |
David Zucker als Teleprompter Guy | |
Robert K. Weiss als Tuba Player | |
Peter Segal als Producer of 'Sawdust & Mildew' | |
Robert LoCash als Producer of 'Sawdust & Mildew' | |
William Kerr als Producer of 'Sawdust & Mildew' | |
Jolie Chain als Producer's Wife | |
Wendy Hogan als Producer's Wife | |
Jeri Caldwell als Producer's Wife | |
Michael Ewing als Assistant Director | |
David Malloy als Maalox Boy | |
Vanessa Sandin als Gabriella | |
Julie Strain als Dominatrix | |
Andrew Craig als Bryce Porterhouse Guard | |
David Fresco als Lifetime Award Recipient | |
Bill Erwin als Conductor | |
Adam Hasart als Frank Jr. | |
John Capodice als Mr. Big | |
Glen Chin als Sumo Wrestler | |
Philip Yamaguchi als Sumo Wrestler | |
Florence Henderson als Florence Henderson | |
Tim Bohn als Waldo | |
Timothy Watters als President Clinton | |
Eugene Greytak als Pope | |
Aaron Seville als Cop | |
Blane Savage als Dancer | |
Michael Chambers als Dancer | |
T.C. Diamond als Dancer | |
Brett Heine als Dancer | |
Jerald Vincent als Dancer | |
Wayne 'Crescendo' Ward als Dancer | |
Brian Wightman als Dancer | |
Bryan Anthony als Dancer | |
Paul Feig als Oscar Audience Member | |
Joel Madison als Oscar Audience Member | |
Steve Pepoon als Oscar Audience Member | |
Scott Herriott als Oscar Audience Member | |
Edward Weber als Oscar Audience Member | |
Adrienne Parsons als Mercedes Lady | |
Robert J. Elisberg als Taxi Driver | |
Elisa Gabrielli als Mourner | |
Taran Killam als Boy of Geriatric Park | |
Marianne Davis als Girl of Geriatric Park | |
Bill Zuckert als Old Man | |
Nikki Segal als Screaming Supermarket Baby | |
James Earl Jones als James Earl Jones (uncredited) | |
Raquel Welch als Raquel Welch (uncredited) | |
Shannen Doherty als Shannen Doherty (uncredited) | |
Elliott Gould als Elliott Gould (uncredited) | |
Mariel Hemingway als Mariel Hemingway (uncredited) | |
R. Lee Ermey als Prison Guard (uncredited) | |
Thomas Rosales Jr. als Prisoner #2 (uncredited) | |
Morgan Fairchild als Morgan Fairchild (uncredited) | |
Bruce A. Young als Tyrone (uncredited) | |
Olympia Dukakis als Olympia Dukakis (uncredited) | |
Symba als Oscar Guest in Birdcage Skirt (uncredited) | |
Heather Hewitt als Academy Awards Guest (uncredited) |
David Zucker | Writer |
Gil Netter | Executive Producer |
Peter Segal | Director |
Jim Abrahams | Executive Producer |
Robert K. Weiss | Producer |
Robert LoCash | Writer |
Pat Proft | Writer |
Robert M. Stevens | Director of Photography |
Bruce Crone | Art Direction |
Ira Newborn | Original Music Composer |
John Berger | Set Designer |
Jeff Carson | Music Editor |
Richard W. Jones | Greensman |
Anna Baltimore | Set Medic |
Phil Adams | Stunts |
John Hockridge | First Assistant Director |
Phil Hetos | Color Timer |
Kate Brinegar | Casting Associate |
Steve Koch | Sculptor |
Peter McKernan | Aerial Coordinator |
David Emmerichs | Steadicam Operator |
Clark 'Cajun' Davis | Craft Service |
Michael Ewing | Associate Producer |
Lawrence G. Paull | Production Design |
Mary E. Vogt | Costume Design |
Ashley Burnham | Art Department Coordinator |
Brad Kuehn | Digital Effects Supervisor |
Gregory Gontz | First Assistant Editor |
James R. Symons | Editor |
Ron Phillips | Still Photographer |
Tom Randol | Set Dressing Artist |
Richard Anton | Driver |
Burton Lindemoen | Rigging Grip |
Robert L. Anderson | Construction Coordinator |
Kathe Klopp | Set Designer |
Robert LoCash | Co-Producer |
Joseph Musso | Production Illustrator |
Robert Primes | Additional Photography |
Elaina P. Schulman | Hairstylist |
Eric Klosterman | Location Manager |
Pamela Bentkowski | Foley Editor |
David Zucker | Producer |
Pamela Basker | Casting |
Jeff Jarvis | Special Effects Coordinator |
Anne Couk | Assistant Sound Editor |
Hank Garfield | Sound Mixer |
Stephen Abrums | Makeup Artist |
Bob Moore Jr. | Set Costumer |
Robert J. Elisberg | Unit Publicist |
Elton MacPherson | Production Accountant |
Joseph A. Ippolito | Supervising Sound Editor |
Bill MacSems | Property Master |
Alexandra Datig | Stand In |
Raymond A. McLaughlin | Transportation Captain |
Greg Cantrell | Rigging Gaffer |
Michael Tadross | Executive In Charge Of Production |
Gloria D'Alessandro | Sound Editor |
Don Lee | Digital Compositors |
David Kuklish | Visual Effects Supervisor |
Jerry Zucker | Executive Producer |
Marjorie K. Chan | Costume Supervisor |
Miranda Garrison | Choreographer |
Vince del Castillo | Transportation Coordinator |
Renée George | Electrician |
Paul Avery | Lighting Technician |
Gil Gagnon | Production Coordinator |
Mykel Denis | Visual Effects Coordinator |
William C. Gerrity | Co-Producer |
Jeff Case | Grip |
Michael P. Finnegan | Propmaker |
William C. Gerrity | Unit Production Manager |
Robert Fernandez | Scoring Mixer |
Ellis Cohen | Costumer |
Stephen Janisz | ADR Editor |
Alberto S. Ramos | Dolly Grip |
Benny McNulty | Assistant Chief Lighting Technician |
Hubie Kerns Jr. | Stunt Driver |
Steven W. Gage | Second Company Grip |
Doug Netter | Art Department Production Assistant |
Felicidad Contreras | Payroll Accountant |
Theresa Repola Mohammed | Negative Cutter |
Bob Baron | ADR Mixer |
Paul E. Sutton | First Company Grip |
Joseph J. Kontra | Second Assistant Director |
Barbie Block | Casting Assistant |
David B. Miller | Special Props |
Eric Gotthelf | Foley Mixer |
Fred Stafford | Supervising ADR Editor |
Bill Cochran | Special Effects Assistant |
Ira Newborn | Conductor |
Christopher G. Feederle | Assistant Property Master |
Ken Dufva | Foley Artist |
Bruce Paul Barbour | Stunt Double |
Leslie J. Kovacs | Chief Lighting Technician |
Richard Patterson | Digital Supervisor |
Brigette Lester | Assistant Production Coordinator |
Margaret E. Elliott | Extras Makeup Artist |
Michael Cain | Generator Operator |
Violet Cazanjian | Second Second Assistant Director |
Robert K. Weiss | Second Unit Director |
Douy Swofford | Title Designer |
John Cassel | Special Effects Technician |
Jeremy Alter | Production Assistant |
David Thornsberry | Assistant Location Manager |
Patricia Tallman | Stunts |
Mary Peters | Stunts |
Jeff Imada | Stunts |
Gene LeBell | Stunts |
Thomas Rosales Jr. | Stunts |
Chuck Picerni Jr. | Stunts |
Laura Albert | Stunts |
Andy Gill | Stunts |
Jeffrey G. Barnett | Stunts |
Peewee Piemonte | Stunts |
Jimmy N. Roberts | Stunts |
Jeff Wright | Associate Producer |
Simone Boisseree | Stunts |
Paul E. Short | Stunts |
Al Goto | Stunts |
Eugene Collier | Stunts |
Marian Green | Stunts |