Dwayne Johnson als Chris Vaughn | |
Johnny Knoxville als Ray Templeton | |
Neal McDonough als Jay Hamilton | |
Kristen Wilson als Michelle Vaughn | |
Ashley Scott als Deni | |
Khleo Thomas als Pete Vaughn | |
John Beasley als Chris Vaughn Sr. | |
Barbara Tarbuck als Connie Vaughn | |
Michael Bowen als Sheriff Stan Watkins | |
Kevin Durand als Booth | |
Andrew Tarbet als Jimmy | |
Patrick Gallagher als Keith | |
John Stewart als Rusty | |
Eric Breker als Deputy Ralston | |
Ryan Robbins als Travis | |
Michael Adamthwaite als Burke | |
Darcy Laurie als Smittie | |
Fred Keating als Doctor | |
Ben Cardinal als Michele's Partner | |
Birkett Turton als Kenner | |
Terence Kelly als Judge L. Powell | |
Tom Scholte als Merle Crowe | |
Mark Houghton als County Prosecutor | |
James Ashcroft als Bailiff | |
Eric Keenleyside als Dan Stadler | |
Aaron Douglas als Casino Stickman | |
Michael Soltis als Casino Maintenance Worker | |
April Telek als Casino Waitress | |
Sandra Steier als Addict Mother | |
Ben Cotton als Drug Dealer | |
Cobie Smulders als Exotic Beauty | |
Chelsie Amber McEachnie als Lap Dancer | |
Kaja Gjesdal als Lap Dancer | |
Melody Cherpaw als Lap Dancer | |
Alana Drozduke als Casino Trashy Woman | |
Sandra Higueras als Casino Trashy Woman | |
Ty Olsson als Deputy | |
Ana Mirkovic als Blackjack Dealer | |
David Purvis als Ray's AA Sponsor | |
Beverley Elliott als Nurse | |
Rita Edwards als Wet T-Shirt Girl | |
Sarah Smith als Wet T-Shirt Girl | |
Douglas Sheridan als Boxman | |
Katina Robillard als Dollar Bill Girl | |
Jacqueline Stewart als Girl on Platform |
Graeme Revell | Original Music Composer |
Kevin Bray | Director |
David Klass | Screenplay |
Glen MacPherson | Director of Photography |
Brian Koppelman | Screenplay |
George Bowers | Editor |
David Levien | Screenplay |
Robert Ivison | Editor |
Channing Gibson | Screenplay |
Brent Thomas | Production Design |
Roxanne Methot | Art Direction |
Louise Roper | Set Decoration |
Randi Hiller | Casting |
Sarah Halley Finn | Casting |
Marcienne Friesland | Associate Producer |
Vince McMahon | Executive Producer |
Keith Samples | Executive Producer |
Bill Bannerman | Co-Producer |
Bill Bannerman | Unit Production Manager |
Suzanne Lore | Unit Production Manager |
Matthew Iadarola | Sound Re-Recording Mixer |
Gary Gegan | Sound Re-Recording Mixer |
Richard King | Supervising Sound Editor |
Richard King | Sound Designer |
Doug Chapman | Stunts |
Rick Pearce | Stunts |
Gilbert B. Combs | Stunts |
Jeff Habberstad | Stunt Coordinator |
Mike Crestejo | Stunt Coordinator |
David M. Morizot | Stunt Coordinator |
David Soo | Stunt Coordinator |
Mark Aisbett | Stunts |
Carolyn Anderson | Stunts |
Scott J. Ateah | Stunts |
Shawn Beaton | Stunts |
Jason Calder | Stunts |
Sean Cannon | Stunts |
Vince Crestejo | Stunts |
Mike Dopud | Stunts |
Glenn Ennis | Stunts |
Ryan Ennis | Stunts |
Mark Fielding | Stunts |
Yvette Jackson | Stunts |
Neil Jones | Stunts |
Brad Kelly | Stunts |
Ken Kirzinger | Stunts |
Steven McMichael | Stunts |
Rick Moore | Stunts |
Gerald Paetz | Stunts |
John Sampson | Stunts |
Chris Sayour | Stunts |
Darryl Scheelar | Stunts |
Ryan Schroeder | Stunts |
Sharon Simms | Stunts |
Shawn Stewart | Stunts |
Owen Walstrom | Stunts |
John Wardlow | Stunts |
Claire Webb | Stunts |
Gerald Wong | Stunts |
David McLeod | First Assistant Director |
Charles Crossin | Second Assistant Director |
Coreen Mayrs | Local Casting |
Heike Brandstatter | Local Casting |
Adam Parboosingh | Assistant Art Director |
Julian Chojnacki | "A" Camera Operator |
Julian Chojnacki | Steadicam Operator |
Patrick Stepien | First Assistant "A" Camera |
Justin Bergler | Second Assistant "A" Camera |
Greg Fox | "B" Camera Operator |
Trevor Holbrook | First Assistant "B" Camera |
Garth Longmore | Second Assistant "B" Camera |
Jenny Madsen | Camera Loader |
Bob Akester | Still Photographer |
Jon-Michael Preece | Script Supervisor |
Christina Bulbrook | Production Coordinator |
Megan Basaraba | Third Assistant Director |
Sean Watson | Third Assistant Director |
Paul Millspaugh | First Assistant Editor |
Linda Yeaney | First Assistant Sound Editor |
Andrew Bock | Assistant Sound Editor |
Michael W. Mitchell | Sound Effects Editor |
Hamilton Sterling | Sound Effects Editor |
Linda Folk | ADR Supervisor |
Michele Perrone | ADR Editor |
Michael Magill | Dialogue Editor |
Christopher Flick | Foley Supervisor |
John Roesch | Foley Artist |
Michael A. Morongell | Mixing Engineer |
Alyson Dee Moore | Foley Artist |
Mary Jo Lang | Foley Mixer |
Scott Morgan | Foley Recordist |
Matt Dubin | Sound Recordist |
Eric Gotthelf | ADR Mixer |
Eric Thompson | ADR Mixer |
Carolyn Tapp | ADR Recordist |
Chris Navarro | ADR Recordist |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Lars Ekstrom | Production Sound Mixer |
Mike Gardner | Boom Operator |
Adam Swart | Music Coordinator |
John Katovsich | Music Consultant |
Daryl Berg | Music Consultant |
Tim Scanlin | Music Consultant |
Brent Brooks | Music Editor |
Ashley Revell | Music Editor |
Carolyn Cameron | Assistant Costume Designer |
Tara R. Hinecker | Costumer |
Jeff Dawn | Makeup Department Head |
Pearl Louie | Key Makeup Artist |
Julie McHaffie | Key Hair Stylist |
Tanya Nordhoff | Assistant Set Decoration |
Lindsay Burke | On Set Dresser |
Amrit | Set Designer |
Nicola Irwin | Set Designer |
Len Morganti | Storyboard Artist |
Robert Pratt | Storyboard Artist |
Dean Lockwood | Special Effects Coordinator |
Jodi Reavley | Assistant Production Coordinator |
Rachel Solow | Hairstylist |
Benjamin Easterday | Stand In |
Tanoai Reed | Stunt Double |
Courtney Gross | Casting Associate |
Kendra Shay Clark | Casting Assistant |
Sara LaCava | Casting Assistant |
Errin Lally | Casting Coordinator |
James Forsyth | Extras Casting |
Ashley Bell | Assistant Director Trainee |
Jeff Habberstad | Second Unit Director |
David Franco | Second Unit Director of Photography |
Val Stefoff | Unit Production Manager |
Mick MacKay | Second Unit First Assistant Director |
Warren Hanna | Second Assistant Director |
Daniel Henshaw | First Assistant "A" Camera |
Morgan McLachlan | Second Assistant "A" Camera |
Kevin Hall | "B" Camera Operator |
Paul Mitchnick | "B" Camera Operator |
Dave Roman | First Assistant "B" Camera |
Dwight Durham | Second Assistant "B" Camera |
Ray McIntyre Jr. | Visual Effects Supervisor |
George Macri | Visual Effects Producer |
Joshua D. Comen | Visual Effects Producer |
Michael Adkisson | Digital Compositor |
Fred Masselink | Digital Compositor |
G. Marq Roswell | Music Supervisor |
Gersha Phillips | Costume Designer |
Jim Burke | Producer |
Lucas Foster | Producer |
Paul Schiff | Producer |
Ashok Amritraj | Producer |
David Hoberman | Producer |
Mort Briskin | Original Film Writer |
Krista Bell | Stunts |