Richie Merritt als Ricky Wershe Jr. | |
Matthew McConaughey als Richard Wershe Sr. | |
Jennifer Jason Leigh als Alex Snyder | |
Bel Powley als Dawn Wershe | |
RJ Cyler als Rudell Boo Curry | |
Rory Cochrane als Agent Byrd | |
Eddie Marsan als Art Derrick | |
Bruce Dern als Grandpa Roman Wershe | |
Piper Laurie als Grandma Verna Wershe | |
Brian Tyree Henry als Detective Jackson | |
Taylour Paige als Cathy Volsan | |
Jonathan Majors als Johnny 'Lil Man' Curry | |
Kyanna Simone Simpson als Brenda Moore | |
Lawrence Adimora als Tyler | |
Brad Carter als Bob the Gun Show Dealer | |
Brian "Wolfman Black" Bowman als Hanserd crew | |
Gaynelle W. Sloman als News Reporter | |
Derrick Gilliam als Mayor Young's Bodyguard | |
Yassie Hawkes als Actress | |
Lauren Ashley Berry als Caesar's Ticket Lady | |
Tyler Joseph Campbell als Skater | |
Joe Fishel als Gun Show Patron | |
Danny Brown als 'Black Ed' Hanserd | |
YG als Leo 'Big Man' Curry | |
Meg Rasmussen als Gun Show Annie | |
Brad Carter als Gun Show Dealer Bob | |
Ayriel Strange als Nika | |
Victoria Watkins als Pedestrian | |
Carly Tamborski als Party Guest | |
Kylee Williams Russell als Patron on the Street (uncredited) | |
Anthony Woods als Damian Lucas | |
Ansel Carpenter als Gun show patron (uncredited) | |
Linda D Gaines als Willie Volson's Lady (uncredited) |
Noah Miller | Writer |
Yann Demange | Director |
Andy Weiss | Writer |
Darren Aronofsky | Producer |
Francine Maisler | Casting |
Scott Franklin | Producer |
Logan Miller | Writer |
Tom Poole | Digital Intermediate |
Jeffrey Robinov | Producer |
Julie Yorn | Producer |
Bryan Felty | Art Direction |
Amy Westcott | Costume Design |
Michael Weiss | Executive Producer |
Jon J. Bush | Set Decoration |
John Lesher | Producer |
Matthew W. Krul | Executive Producer |
Audra Avery | Art Direction |
Sean Murphy | Producer |
Sean Murphy | Associate Producer |
Chris Wyatt | Editor |
Stefania Cella | Production Design |
Georgia Kacandes | Executive Producer |
Christopher Mallick | Executive Producer |
Jennifer Venditti | Additional Casting |
Max Richter | Music |
Tat Radcliffe | Director of Photography |
Georgia Kacandes | Unit Production Manager |
Thomas Patrick Smith | First Assistant Director |
Robert E. Kay | Second Assistant Director |
Dan Rodgers | Music Supervisor |
Nathan Kelly | Production Supervisor |
Ele Bardha | Stunt Coordinator |
Scott Peterson | Script Supervisor |
Brian Badie | Hair Department Head |
Brad M. Hazen | Chief Lighting Technician |
Anita Gibson | Makeup Department Head |
Andrea Vieth | Makeup Artist |
Alan Tuskes | Makeup Artist |
Susan R. Prosser | Makeup Artist |
Lydia Kane | Makeup Artist |
Christopher S. Aud | Sound Re-Recording Mixer |
Christopher S. Aud | Supervising Sound Editor |
Aaron Glascock | Sound Designer |
Mitch Osias | Sound Effects Editor |
Pete Sussi | Visual Effects Supervisor |
Brian Houlihan | Visual Effects Producer |
Michael Scott Manne | Assistant Art Director |