Kevin Costner als Wyatt Earp | |
Dennis Quaid als Doc Holliday | |
Gene Hackman als Nicholas Earp | |
David Andrews als James Earp | |
Linden Ashby als Morgan Earp | |
Jeff Fahey als Ike Clanton | |
Joanna Going als Josie Marcus | |
Mark Harmon als Sheriff Johnny Behan | |
Michael Madsen als Virgil Earp | |
Catherine O'Hara als Allie Earp | |
Bill Pullman als Ed Masterson | |
Isabella Rossellini als Big Nose Kate | |
Tom Sizemore als Bat Masterson | |
JoBeth Williams als Bessie Earp | |
Mare Winningham als Mattie Blaylock | |
James Gammon als Mr. Sutherland | |
Rex Linn als Frank McLaury | |
Randle Mell als John Clum | |
Adam Baldwin als Tom McLaury | |
Annabeth Gish als Urilla Sutherland | |
Lewis Smith als Curly Bill Brocius | |
Ian Bohen als Young Wyatt | |
Betty Buckley als Virginia Earp | |
Alison Elliott als Lou Earp | |
Todd Allen als Sherm McMasters | |
Mackenzie Astin als Francis O'Rourke | |
Jim Caviezel als Warren Earp | |
Karen Grassle als Mrs. Sutherland | |
John Dennis Johnston als Frank Stillwell | |
Téa Leoni als Sally | |
Martin Kove als Ed Ross | |
Jack Kehler als Bob Hatch | |
Kirk Fox als Pete Spence | |
Norman Howell als Johnny Ringo | |
Boots Southerland als Marshal Fred White | |
James 'Scotty' Augare als Indian Charlie | |
Gabriel Folse als Billy Clanton | |
Kris Kamm als Billy Claiborne | |
John Lawlor als Judge Spicer | |
Michael McGrady als John Shanssey | |
Ben Zeller als Dr. Seger | |
Rockne Tarkington als Stable Hand | |
David Doty als Mayor Wilson | |
Matt O'Toole als Gyp Clements | |
Brett Cullen als Saddle Tramp | |
Owen Roizman als Danny | |
Lawrence Kasdan als Gambler | |
Matt Beck als McGee |
Michael Grillo | Executive Producer |
Colleen Atwood | Costume Design |
Lawrence Kasdan | Director |
Kevin Costner | Producer |
Charles Okun | Executive Producer |
Lawrence Kasdan | Producer |
Lawrence Kasdan | Screenplay |
Dan Gordon | Screenplay |
Jon Slan | Executive Producer |
Owen Roizman | Director of Photography |
Jim Wilson | Producer |
Carol Littleton | Editor |
Gary Wissner | Art Direction |
Cheryl Carasik | Set Decoration |
Ida Random | Production Design |
Jennifer Shull | Casting |
James Newton Howard | Original Music Composer |
Bill Roe | Camera Operator |
Ben Glass | Still Photographer |
Anne Rapp | Script Supervisor |
Lewis Goldstein | Dialogue Editor |
William A. Petrotta | Property Master |
Joe Dorn | ADR Editor |
Alison Fisher | Dialogue Editor |
Kevin O'Connell | Sound Re-Recording Mixer |
David L. Merrill | Dolly Grip |
Joel Shryack | Boom Operator |
Bobby Mackston | Supervising Dialogue Editor |
Michael Mills | Makeup Supervisor |
Stu Bernstein | Supervising Sound Editor |
Phil Poulos | Casting Associate |
Stephen Janisz | ADR Editor |
John Murray | Foley |
Kim Kono | Rigging Gaffer |
James M. George | Key Costumer |
Jessica Gallavan | ADR Supervisor |
Ian Fox | Camera Operator |
Ian Kincaid | Chief Lighting Technician |
Tom Reta | Set Designer |
Ruby K. Manis | Key Costumer |
Elizabeth Shull | Casting Associate |
Robert Stadd | Visual Effects Producer |
Dan O'Connell | Foley |
Barry Chusid | Set Designer |
Dorothy D. Fox | Key Hair Stylist |
Charlie Daboub | Set Designer |
Barry Francis Delaney | Key Costumer |
Greg John Callas | Construction Coordinator |
Elle Elliott | Hairstylist |
Gerald Quist | Key Makeup Artist |
Le Dawson | Costume Supervisor |
Rick Kline | Sound Re-Recording Mixer |
Rusty Geller | Steadicam Operator |
Marlene D. Williams | Hair Supervisor |
Francisco X. Pérez | Makeup Artist |
James Matheny | Dialogue Editor |
Cha Blevins | Costume Supervisor |
Robert Grieve | Supervising Sound Editor |
Richard Bowen | Second Unit Director of Photography |
Tim Ryan | Key Grip |
Jim Weidman | Music Editor |
Paul Hargrave | Location Manager |
Gershon Ginsburg | Assistant Art Director |
Dan Gordon | Executive Producer |
Gary McLarty | Stunts |
Norman Howell | Stunt Coordinator |