Brendan Fraser als Adam | |
Alicia Silverstone als Eve | |
Christopher Walken als Calvin | |
Sissy Spacek als Helen | |
Dave Foley als Troy | |
Joey Slotnick als Soda Jerk | |
Rex Linn als Dave | |
Deborah Kellner als Miss Sweet | |
Nathan Fillion als Cliff | |
Jenifer Lewis als Dr. Aron | |
Cynthia Mace als Betty | |
Don Yesso als Jerry | |
Carmen More als Sophie | |
Dale Raoul als Mom | |
Hayden Tank als Adam age 3 1/2 | |
Ryan Sparks als Adam age 8 | |
Douglas Smith als Adam age 11 | |
Scott Thomson als Young Psycho | |
Ted Kairys als Navy Pilot | |
Harry S. Murphy als Bob | |
Wendel Meldrum als Ruth | |
Richard Gilbert-Hill als Guest | |
Steve Bean als Harold | |
Ann Ryerson als Woman Guest #1 | |
Donovan Scott als Ron | |
Hugh Wilson als Levy | |
John Roselius als Atkinson | |
Bill Gratton als Boss | |
William Duffy als Workman #1 | |
Bill Stevenson als Workman #2 | |
J. Bruce Eckert als Realtor | |
Karen Geraghty als Woman Buyer | |
Christopher Holloway als Man Buyer | |
Harrison Young als Bum | |
Jazzmun als Streetwalker | |
Hannah Kozak als Drunken Hag | |
Dori Mizrahi als Pakistani | |
Fred Pierce als Bystander #1 | |
Annie O'Donnell als Woman | |
Caroline Wilson als Child | |
Julie Zelman als Mother | |
Monty Ash als Old Jewish Man | |
Sheila Shaw als Bakery Clerk | |
Michael Hagiwara als Hotel Registration Clerk | |
Todd Susman als Butcher | |
Rosalee Mayeux als Hotel Registration Clerk | |
Danny Zorn als Bellboy | |
Rod Britt als Hotel Desk Clerk | |
Robb Skyler als Marine Manager | |
Todd Robert Anderson als Jason | |
Michael Gallagher als Jonathan | |
Mary Ann Hermansen als Heather | |
Jonathan Stockwell Baker als Broker | |
Brian Blondell als Mr. Brown | |
Sonya Eddy als Postal Worker | |
Mary Portser als Woman Guest #2 | |
Hubert Hodgin als Bystander #2 | |
Gary Cruz als Low Rider | |
Robert Sacchi als Bogart DJ | |
RayVeness als 1940's Dancer (uncredited) |
Hugh Wilson | Director |
Hugh Wilson | Screenplay |
Hugh Wilson | Producer |
Renny Harlin | Producer |
Sunil Perkash | Executive Producer |
Claire Rudnick Polstein | Executive Producer |
Amanda Stern | Executive Producer |
José Luis Alcaine | Director of Photography |
Don Brochu | Editor |
Steve Dorff | Original Music Composer |
Bill Kelly | Screenplay |
Denise Chamian | Casting |
Mark Bridges | Costume Design |
Tammy Kusian | Hairstylist |
Ben Nye Jr. | Makeup Department Head |
Heidi Seeholzer | Makeup Artist |
Ronnie Specter | Makeup Artist |
Bob Ziembicki | Production Design |
Trudy Ramirez | Script Supervisor |
James Brown | Transportation Co-Captain |
Jennifer Bell | Second Assistant "B" Camera |
Randy Glass | Gaffer |
Steve Tyrell | Music Supervisor |
Mary Kane | Co-Producer |
Mary Kane | Unit Production Manager |
Louis D'Esposito | First Assistant Director |
Michael Viglietta | Second Assistant Director |
A.J. Nay | Stunt Coordinator |
Brad Bovee | Utility Stunts |
Patricia M. Peters | Utility Stunts |
Joey Preston | Utility Stunts |
Adam Shankman | Choreographer |
Erik Holmberg | Production Executive |
Jody Levin | Executive In Charge Of Post Production |
Claire O'Brien | Post Production Supervisor |
Anthony Gaudioz | "A" Camera Operator |
Jay Levy | First Assistant "A" Camera |
Glenn Kaplan | Second Assistant "A" Camera |
David Luckenbach | "B" Camera Operator |
Dominic Napolitano | First Assistant "B" Camera |
Cash Cockerill | Camera Loader |
Ted Berner | Art Direction |
Shepherd Frankel | Assistant Art Director |
Michael Taylor | Set Decoration |
Boyd Wilson | Location Manager |
Larry Ring | Assistant Location Manager |
Jim Small | Assistant Location Manager |
Kara Katsoulis | Casting Associate |
Rachel E. Prentiss | Production Accountant |
Elizabeth Ervin | Production Supervisor |
Diana Zock | Production Coordinator |
Joe Binford Jr. | First Assistant Editor |
Erin Michelle Hopkins | First Assistant Editor |
Aimee Rousey | Art Department Coordinator |
Paul Ford | Leadman |
Kinney Booker | Set Dresser |
Philip Calhoun | Set Dresser |
Chris Fielding | Set Dresser |
Colin De Rouin | Set Designer |
P.K. MacCarthy | Storyboard Artist |
Mark Goerner | Production Illustrator |
Kevin Hughes | Property Master |
Kimberly Adams | Assistant Costume Designer |
Bob Morgan | Costume Supervisor |
Karla Stevens Flanigan | Costumer |
Beatrice De Alba | Hairstylist |
Jill Crosby | Hairstylist |
Mark Hopkins McNabb | Sound Mixer |
Randy McDonald | Utility Sound |
Rick Wilhoit | Best Boy Electric |
Kevin Massey | Electrician |
Gordon Hayes | Rigging Gaffer |
Bobby Huber | Key Grip |
Scott Hillman | Best Boy Grip |
John W. Murphy | Dolly Grip |
Alex Klabukov | Grip |
Coleman L. Hart | Grip |
Ray Garcia | Grip |
Armen Gharagozian | Grip |
Frank A. Montesanto | Grip |
David Waine | Special Effects Supervisor |
David Waine | Special Effects Coordinator |
Paul Prokop | Production Controller |
Cody Zwieg | Production Secretary |
Eileen Peterson | Unit Publicist |
Peter Sorel | Still Photographer |
Bruce Stambler | Supervising Sound Editor |
Glenn Hoskinson | Sound Effects Editor |
Kim Secrist | Sound Effects Editor |
Jay Nierenberg | Sound Effects Editor |
Richard E. Yawn | Sound Effects Editor |
Lance Brown | Sound Designer |
Becky Sullivan | Supervising ADR Editor |
Donald L. Warner Jr. | Dialogue Editor |
Bruce Fortune | Dialogue Editor |
Bernard Weiser | Dialogue Editor |
Robert Troy | Dialogue Editor |
Michael Dressel | Foley Supervisor |
Steve Mann | Foley Editor |
Paul Aulicino | First Assistant Sound Editor |
Matthew C. May | Assistant Sound Editor |
David Jobe | Foley Mixer |
Christopher Moriana | Foley Artist |
Michael J. Broomberg | Foley Artist |
Jeffrey J. Haboush | Sound Re-Recording Mixer |
Kevin E. Carpenter | Sound Re-Recording Mixer |
Michael Herbick | Sound Re-Recording Mixer |
Gary Ritchie | Sound Recordist |
Kathy McCart | Sound Recordist |
Bill Holmquist | Construction Coordinator |
Mark Balda | Construction Foreman |
David Peck | Construction Foreman |
Don Tardino | Transportation Coordinator |
Timothy P. Ryan | Transportation Co-Captain |
Rob McCabe | Stand In |
Courtney Pakiz | Stand In |
John Starr | Craft Service |
Michael T. Carter | Studio Teacher |
Bob McMillian | Color Timer |
Gary Burritt | Negative Cutter |
Ariel Velasco-Shaw | Visual Effects Supervisor |
David Taritero | Visual Effects Producer |
Jennifer Law-Stump | Digital Effects Supervisor |
Chris Ledesma | Music Editor |
Carla Fry | Executive In Charge Of Production |
Steve Nelson | Sound Effects Editor |
James Lennox | Location Scout |