Nikki Reed als Jessie Campbell | |
Keith David als Det. Jim Crenshaw | |
Michael Bailey Smith als Chain Man | |
Brad Dourif als Mr. Smirker | |
Betsy Russell als Sergeant Hamill | |
Cherilyn Wilson als Rachael Conners | |
Bai Ling als Jai Pham | |
Matt Cohen als Johnny Jones | |
Noah Segan als Dante | |
Madison Bauer als Jane Campbell | |
Cody Kasch als Neil Conners | |
Michael J. Pagan als Michael Grant | |
Terrence Evans als Mr. Bradford | |
Brian Tee als Brian Yee | |
Deborah Geffner als Irene Cristof | |
Johann Sebastian als Burt |
Deon Taylor | Director |
Diana Erwin | Writer |
Michael J. Pagan | Writer |
Deon Taylor | Producer |
Michael J. Pagan | Producer |
Corbin Bronson | Casting |
Peter Wise | Casting |
Vincent Gillioz | Music |
Chasia Kwame | Costume Design |
James Coblentz | Editor |
Joseph Takats | Editor |
George Goodridge | Production Design |
Sean Veale | Art Direction |
Danelle Vierkant | Sculptor |
J.D. Nielsen | Special Effects |
John Grant | Location Manager |
Denise Collins | Location Manager |
Samson Kellman | Assistant Art Director |
Chad J. Hughes | Supervising Sound Editor |
Joshua Adeniji | Sound Effects Editor |
Steven Iba | Sound Effects Editor |
Richard Kitting | Sound Re-Recording Mixer |
Carl Ciarfalio | Stunt Coordinator |
Emily Chiu | First Assistant Editor |
Gene Alford | Transportation Coordinator |
Christina Hall | Script Supervisor |
Marcella Bremond | Script Supervisor |
Philip Lee | Director of Photography |
Lisa Marinaccio | Art Direction |
Desmond 'Dez' Wooden | Assistant Hairstylist |
Jessica Bondi | Assistant Makeup Artist |
Melissa Smith | Assistant Makeup Artist |
Karicean Karen Dick | Key Hair Stylist |
Rachel Whitehurst | Key Makeup Artist |
Tom Devlin | Special Effects Makeup Artist |
Rolf Peter Hausen | Special Effects Makeup Artist |
Michael Ross | Special Effects Makeup Artist |
Robert Maverick | Special Effects Makeup Artist |
Starr Jones | Special Effects Makeup Artist |
Paula Barkley | Tattooist |
Corky Cronin | First Assistant Director |
Stephanie Tull | Second Assistant Director |
Ryan Page | Second Assistant Director |
Sean P. Galvin | Second Second Assistant Director |
Abigail Severance | Second Unit Director |
Samson Kellman | Construction Coordinator |
Scot Francis | Carpenter |
Edward S. Owens | Carpenter |
Carlos S. Reyes | Carpenter |
Bo Smith | Carpenter |
Seth Williams | Property Master |
Eddie Kingery | Scenic Artist |
Rodrigo Cabral | Set Dresser |
Carlos S. Carmona | Set Dresser |
Greg Brezovec | Best Boy Electric |
Steve Redondo | Best Boy Grip |
Brett Carleton | Best Boy Grip |
Richard W. Davis | Camera Operator |
Richard W. Davis | Steadicam Operator |
Christian Sebaldt | Second Unit Director of Photography |
Jay Guffey | Dolly Grip |
Adam Duffy | Electrician |
Chris Horton | Electrician |
Ryan Norris | Electrician |
R. Dustin Sanchez | Electrician |
Edwin Schenderlein | Electrician |
Michael Sherman | Electrician |
Paul Janossy | First Assistant "A" Camera |
Scott Boettle | First Assistant "B" Camera |
Coby Garfield | First Assistant "B" Camera |
Matthew Pearce | First Assistant Camera |
Curtis Sherman | Gaffer |
Brian Evans | Gaffer |
Gary C. Beaird | Key Grip |
Eduardo Barraza | Key Grip |
Dan Taylor | Second Assistant "A" Camera |
Jonathan Goldfisher | Second Assistant "B" Camera |
James Schlittenhart | Second Assistant Camera |
Angela Hemingway | ADR Editor |
Corey J. Grasso | ADR Mixer |
Andrew Brown | Assistant Sound Editor |
Thomas Staunton | Boom Operator |
Bryan Arenas | Dolby Consultant |
Vicki O'Reilly Vandegrift | Foley Artist |
Bobby Martinez | Foley Editor |
Jonathan Pendergrass | Foley Editor |
Zach Michaelis | Foley Mixer |
Jonathan Wales | Sound Mixer |
Jason Gaya | Sound Mixer |
Richard Kitting | Sound Mixer |
Thomas Pinney | Sound Mixer |
Samuel Carmona | Costume Assistant |
Ray Davis | Costume Assistant |
Julie Suronen | Costume Assistant |
Solomon Fobb | Key Costumer |
Glenda Maddox | Wardrobe Supervisor |
Terri L. Burns | Production Coordinator |
James R. Bilz | Special Effects Coordinator |
Rocky Gehr | Pyrotechnician |
Keith Roddy | Colorist |
Gareth Cook | Digital Intermediate Colorist |
Kelly Andrea Rubin | Co-Producer |
Stu Brumbaugh | Best Boy Electric |
Kelly Bellini | Stunts |
Zack Duhame | Stunts |
Brennan Dyson | Stunts |
Eugene Collier | Stunts |
Rick Sawaya | Stunts |
Mandy Kowalski | Stunts |
Anthony Molinari | Stunts |
Gary Kasper | Stunts |
Tim Sitarz | Stunts |