Paul Ganus als Tyson Keen | |
Megan Ward als Arren | |
Ralph Waite als Lathan Hooks | |
Bill Moseley als Quinn | |
Eva LaRue als Parice | |
Jack McGee als Winston Wickett | |
Elizabeth Maclellan als Sandra | |
Katherine Armstrong als Christie | |
John Davis Chandler als Bud | |
Kristopher Logan als Scratch | |
David DeCoteau als ILU Member (uncredited) | |
John Schouweiler als ILU Member (uncredited) | |
Michael Shamus Wiles als Cop (uncredited) |
Charles Band | Director |
J.S. Cardone | Writer |
Charles Band | Executive Producer |
Debra Dion | Executive Producer |
John Schouweiler | Producer |
Michael Catalano | Executive Producer |
David DeCoteau | Producer |
Richard Band | Original Music Composer |
Mac Ahlberg | Director of Photography |
Ted Nicolaou | Editor |
David DeCoteau | Production Manager |
David Allen | Visual Effects |
Kathleen Coates | Production Design |
Kate Pacitti | Set Decoration |
Angela Balogh-Calin | Costume Design |
Michael Deak | Makeup Supervisor |
Palah Sandling | Makeup Artist |
Larry Odien | Special Effects Makeup Artist |
Greg Cannom | Special Effects Makeup Artist |
Mickey Kaiserman | Executive In Charge Of Production |
Lauren Gifford | Set Dresser |
Sarah Brady | ADR Editor |
D. J. Ritchie | Sound Mixer |
Lars Nelson | Sound Effects Editor |
Doug Reed | Foley Artist |
Del Casher | Sound Effects Editor |
Chuck Borden | Stunt Coordinator |
Michael Cardone | Second Unit Director of Photography |
James Lawrence Spencer | Gaffer |
Gretchen G. Wieland | Assistant Editor |
Danny Miller | Assistant Editor |
Jesse Long | Script Supervisor |
Nick Vidar | Music Programmer |
Perry Bullington | Casting |
Robert MacDonald | Casting |
Matt Hinkley | First Assistant Director |
Michael Curtis | Second Assistant Director |
David Allen | Special Effects |
Roger Meilink | Stunts |
Dyanna Lynn | Stunts |
Eddie Paul | Stunts |
Michael R. Thayer | Stunts |
Donna Littleford | Special Effects Coordinator |
Blair Martin | Property Master |
Karin Liebrand | Assistant Art Director |