Jennifer Love Hewitt als Julie James | |
Freddie Prinze Jr. als Ray Bronson | |
Brandy Norwood als Karla Wilson | |
Mekhi Phifer als Tyrell | |
Matthew Settle als Will Benson | |
Muse Watson als Ben Willis | |
Jennifer Esposito als Nancy | |
Bill Cobbs als Estes | |
Jeffrey Combs als Mr. Brooks | |
John Hawkes als Dave | |
Ellerine Harding als Olga | |
Benjamin Brown als Darick the Dockhand | |
Red West als Paulsen | |
Michael P. Byrne als Thurston | |
Michael Bryan French als Doctor | |
Dee Anne Helsel als Nurse | |
Johnny Harrington als Todd | |
Mark Boone Junior als Pawn Shop Owner | |
Sylvia Short als Old Woman | |
Jack Black als Titus Telesco (uncredited) | |
Spencer Kayden als Cocktail Guest (uncredited) | |
Summer Moore als Classmate (uncredited) | |
Tanya Raisa als Club Goer (uncredited) |
Danny Cannon | Director |
Trey Callaway | Screenplay |
William S. Beasley | Producer |
Stokely Chaffin | Producer |
Erik Feig | Producer |
Neal H. Moritz | Producer |
John Frizzell | Original Music Composer |
Vernon Layton | Director of Photography |
Peck Prior | Editor |
Jackie Burch | Casting |
Doug Kraner | Production Design |
Jan K. Bergstrom | Set Decoration |
Daniel J. Lester | Costume Design |
Lois Duncan | Characters |
Jose Ludlow | Line Producer |
Sharon Boyle | Music Supervisor |
John Houlihan | Music Supervisor |
Lisa Jaime | Music Editor |
Pamela Alch | Script Supervisor |
Winnie D. Brown | Costume Supervisor |
Tom Cummins | Set Costumer |
Sidney Ray Baldwin | Still Photographer |
George Richmond | Camera Operator |
Donald E. Thorin Jr. | Steadicam Operator |
Alison Savitch | Visual Effects Supervisor |
Freddie Hice | Stunt Coordinator |
Jeffrey Willerth | Visual Effects Coordinator |
Lisa Marie Rosenberg | Key Hair Stylist |
Chas. Butcher | Art Direction |
Scott Ritenour | Art Direction |
Lisa Penaranda | Art Department Assistant |
Adriana Aimo | Art Department Coordinator |
Enrique EcheverrÃa | Assistant Art Director |
Javier Carrillo | Construction Coordinator |
Alejandro Levi | Location Scout |
Thomas W. Lay Jr. | Production Illustrator |
Louisa Bonnie | Set Designer |
Jonathan 'Chunky' Richmond | First Assistant Camera |
Joseph Dianda | Key Grip |
Carl Bailey | Hairstylist |
Tammy Ashmore | Makeup Artist |
Matthew W. Mungle | Prosthetic Makeup Artist |
Juan Manuel de la Fuente | Set Dressing Artist |
Jose Manuel Ballesteros | Craft Service |
Morris Bension | Driver |
Chantal Feghali | Post Production Supervisor |
Steven Hintz | Propmaker |
Steven M. Levine | Property Master |
Lucille M. Michael | Set Medic |
Laurencio Cordero | Special Effects Coordinator |
LaFaye Baker | Stunts |
Dan Marrow | Transportation Captain |
Randy Burke | Transportation Co-Captain |
William S. Beasley | Unit Production Manager |
Claire Raskind | Unit Publicist |
Louis D'Esposito | First Assistant Director |
Mike Mertens | Color Timer |
Sandy S. Solowitz | First Assistant Editor |
Thomas M. Dangcil | Electrician |
Fernando Moreno | Gaffer |
Doug Ednie | Lighting Technician |
Curtis Collins | Location Manager |
Terry Dunn | Production Accountant |
Jamie Lynn Arsenault | Production Coordinator |
Nancy Jane King | Production Supervisor |
Earl Sampson | Boom Operator |
Andrew Bock | Assistant Sound Editor |
Frank Bennett | Orchestrator |
John H. Arrufat | Sound Editor |
Hanson Hsu | Sound Engineer |
David M. Ronne | Sound Mixer |
Eli Jarra | Digital Compositors |
John D. Milinac | Special Effects Supervisor |
Kim Lavery | Visual Effects |
John Morris | Supervising Sound Editor |
Michael Viglietta | Second Assistant Director |
Shari Nicotero | Second Second Assistant Director |
Virginia Capobianco | Assistant Property Master |
Nina Saxon | Title Designer |
David B. Cohn | ADR Editor |
Tricia Linklater | First Assistant Sound Editor |
Gary A. Hecker | Foley Artist |
Nerses Gezalyan | Foley Mixer |
Stan Blackwell | Special Effects Technician |
Thomas Robinson Harper | Stunt Double |
Mitchell Dean | Stunt Driver |
Scott Patten | Best Boy Grip |
Kenny Davis | Dolly Grip |
Jeff Pelton | Second Assistant Camera |
Angela Peabody | Casting Assistant |
Jim Flynn | Assistant Editor |
Mo Henry | Negative Cutter |
S. Todd Christensen | Assistant Location Manager |
Genevive Colvin | Music Coordinator |
Abby Treloggen | Supervising Music Editor |
Jim Dunlap | Assistant Accountant |
Joe Martens | Assistant Chief Lighting Technician |
Nelson Tunon | Assistant Production Coordinator |
James J. Gilson | Chief Lighting Technician |
Roger Kupelian | Matte Painter |
Michael Neal | Payroll Accountant |
Jennifer Blum | Production Assistant |
Bonita DeHaven | Key Makeup Artist |
LaLette Littlejohn | Makeup Artist |
Kimberly Kimble | Hairstylist |
Susan Zietlow-Maust | Hairstylist |
Nancy G. James | Craft Service |
James Ryan | Utility Stunts |
Jophery C. Brown | Stunts |
Jennifer Caputo | Stunts |
Troy Robinson | Stunts |
Troy Brown | Stunts |
Jimmy N. Roberts | Stunts |
Pat Romano | Stunts |
Erin Ricotti | Stunts |
Henry Kingi Jr. | Stunts |
Bob MacDougall | Stunts |
George A. Sack Jr. | Stunts |
April Weeden | Stunts |
James Ryan | Utility Stunts |