Keira Knightley als Domino Harvey | |
Mickey Rourke als Ed Mosbey | |
Edgar Ramírez als Choco | |
Delroy Lindo als Claremont Williams | |
Mo'Nique als Lateesha Rodriguez | |
Christopher Walken als Mark Heiss | |
Lucy Liu als Taryn Miles | |
Mena Suvari als Kimmie | |
Brian Austin Green als Self | |
Ian Ziering als Self | |
Macy Gray als Lashandra Davis | |
Shondrella Avery als Lashindra Davis | |
Riz Abbasi als Alf | |
Dabney Coleman als Drake Bishop | |
Joe Nuñez als Raul Chavez | |
Peter Jacobson als Burke Beckett | |
Kel O'Neill als Francis | |
Jacqueline Bisset als Sophie Wynn | |
Dale Dickey als Edna Fender | |
Lew Temple als Locus Fender | |
Liza Lapira als Chinegro Woman | |
Tom Waits als Wanderer | |
Jerry Springer als Self | |
Tabitha Brownstone als Young Domino | |
Domino Harvey als Girl Walking from Exploding Car | |
Charles Paraventi als Howie Stein | |
Donna W. Scott als Agent Dina Wilson | |
Michael Papajohn als Cigliutti Goon (uncredited) | |
Vic Manni als Bishop Goon #1 | |
T.K. Carter als Lester Kincaid | |
Frederick Koehler als Chuckie | |
Stanley Kamel als Anthony Cigliutti | |
Chad Parker als Underwater Mobster | |
Cheryl Francis Harrington als Outraged Woman | |
Ashley Monique Clark als Kee Kee Rodriguez | |
Patrick Kerr als DMV Manager | |
Adam Clark als Agent Eric Cosgrove | |
Michael Andolini als Mobster | |
Janet Gonzalez als Louise Maldonado | |
Mike G. als Hector Maldonado | |
Eddie Hernandez als Larenz 'Creep' Dexter | |
Mark Newsom als Dr. Waldman | |
Jack McGee als Detective Chris Cudlitz | |
Rolando Molina als Security Manager | |
Morgan Nagler als Stacee Stevens | |
Ginger Kinison als Ariana Bower | |
Andy Milder als FBI Agent #1 | |
Neal Matarazzo als FBI Agent #2 | |
Michelle Fabiano als Mrs. Cigliutti | |
Phillip Darlington als Zendejas | |
Celesta Hodge als Runway Model | |
Julian Berlin als Sorority Girl | |
Jackson Bolt als Bounty Hunter (uncredited) | |
Heidi Hawking als Entertainer (uncredited) |
Tony Scott | Director |
Skip Chaisson | Executive Producer |
Victor Hadida | Executive Producer |
Tony Scott | Producer |
Samuel Hadida | Producer |
Lisa Ellzey | Executive Producer |
Harry Gregson-Williams | Original Music Composer |
Barry H. Waldman | Executive Producer |
Denise Chamian | Casting |
William Goldenberg | Editor |
Drew Boughton | Art Direction |
Zach Schiff-Abrams | Executive Producer |
Keith Neely | Art Direction |
Nancy Nye | Set Decoration |
Dan Mindel | Director of Photography |
Christian Wagner | Editor |
Chris Seagers | Production Design |
Toby Emmerich | Executive Producer |
B. Åkerlund | Costume Design |
Martin Samuel | Hairstylist |
Lucia Mace | Hairstylist |
Fiona Connon | Makeup Department Head |
Karin Anderson | Script Coordinator |
Julie Pitkanen | Script Supervisor |
Dan Bell | Stunts |
David Hadida | Co-Producer |
Peter Toumasis | Co-Producer |
Martin Samuel | Hair Department Head |
Anthony Miner | Hairstylist |
Luisa Abel | Key Makeup Artist |
Amanda Fernald Jones | Art Department Assistant |
Nithya Shrinivasan | Assistant Art Director |
Dennis Richardson | Carpenter |
David Harris | Greensman |
Roderick Nunnally | Standby Painter |
Mark Alfrey | Sculptor |
Nancy Deren | Set Designer |
Billy Campbell | Set Dresser |
Chris Ingram | Assistant Sound Editor |
Timothy P. Salmon | Boom Operator |
Gloria D'Alessandro | Dialogue Editor |
Andy Potvin | Dolby Consultant |
Matthew Harrison | Foley Editor |
Jeff Jingle | Animatronics Designer |
David Dresher | Post Production Supervisor |
Trevor Waterson | Production Supervisor |
Barry H. Waldman | Unit Production Manager |
Joe Pancake | Special Effects Coordinator |
John Frazier | Special Effects Supervisor |
Sean Andrew Faden | CG Supervisor |
John Wildermuth | First Assistant Director |
Mark Alan Loso | Compositor |
Emma McGuinness | Executive Visual Effects Producer |
Chuck Picerni Jr. | Stunt Coordinator |
Christina Fong | Utility Stunts |
Mark Meyers | Additional Camera |
Richard Brooks Burton | Aerial Camera |
David B. Nowell | Aerial Director of Photography |
Christopher Prampin | Best Boy Electric |
Stephanie Higgins Frey | Art Department Coordinator |
Andy Bertelson | Grip |
Chris Weigand | Lighting Technician |
John R. Manocchia | Rigging Gaffer |
Alan Downs | Rigging Grip |
Maryellen Aviano | Extras Casting |
Scout Masterson | Casting Associate |
Jimmy Jay | Ager/Dyer |
Matthew Goldman | Assistant Costume Designer |
Dale DeStefani | Construction Coordinator |
Joe Hathaway | Digital Color Timer |
Claudius Neal | Digital Intermediate |
Emile Hanton | Post Production Assistant |
Lori A. Balton | Location Scout |
Kim Carroll | Musician |
Gil Amaral | Driver |
Ron Kunecke | Transportation Captain |
R. Scott Doran | Leadman |
Michael Papac | Armorer |
Elona Tsou | Production Coordinator |
Mike Blaze | Property Master |
Michael Aronson | Propmaker |
T. Scott Elliott | Props |
Jim Smith | Craft Service |
Michael Barnes | Legal Services |
Monica Rust | Set Medic |
Cyril O'Neil | Picture Car Coordinator |
Julie Hansen | Post Production Accountant |
Donna Glasser-Hancock | Production Accountant |
Michael Cosmano | Production Office Assistant |
Katie Pruitt | Set Production Assistant |
Randle Akerson | Sound Effects Editor |
Art Rochester | Sound Mixer |
Craig Mann | Sound Recordist |
Casey Lowe | Stand In |
Judith M. Brown | Studio Teacher |
F. Hudson Miller | Supervising Sound Editor |
Gabriela Gutentag | Unit Publicist |
Sam Rockwell | Thanks |
Michael Off | Gaffer |
J. Michael Popovich | Key Grip |
David Lai | Music Supervisor |
Brandon M. Cox | Loader |
Nathan McGuinness | Visual Effects Supervisor |
Brian Berdan | Additional Editor |
Ryan Meredith | Visual Effects Coordinator |
Kosta Saric | Visual Effects Editor |
Kirk Bennett | Orchestrator |
Maya Evans Judd | Costumer |
Annie Hill | Key Costumer |
Kathy Chasen-Hay | Visual Effects Producer |
Tom Callinicos | On Set Dresser |
Eric Glasser | Additional Second Assistant Director |
Christina Fong | Second Assistant Director |
Marisa Ferrey | Second Second Assistant Director |
Andres L. Porras | Camera Operator |
Greg Etheredge | Electrician |
Rick Chavez | Assistant Property Master |
John T. Connor | First Assistant Camera |
Wendy Drapanas | Graphic Designer |
Frank Masi | Still Photographer |
Melissa Pergola | Set Decorating Coordinator |
Andrea Horta | ADR Editor |
Colin Cooper | ADR Mixer |
Rick Canelli | ADR Recordist |
Bob Morgan | Costume Supervisor |
David Dietch | Set Costumer |
Dan O'Connell | Foley Artist |
James Ashwill | Foley Mixer |
Juno J. Ellis | Supervising ADR Editor |
Lucy Coldsnow-Smith | Supervising Dialogue Editor |
Cindy Braga | Special Effects Technician |
Paul Luna | 2D Artist |
Lisa Hoyle | Stunt Double |
Janice Polley | Location Manager |
Ed McDermott II | Stunt Driver |
Richard Whitfield | Music Editor |
Mariana Sánchez de Antuñano | Assistant Camera |
Ray D. Chase | Best Boy Grip |
Bryce Guy Williams | Transportation Coordinator |
Hector Gutierrez | Dolly Grip |
Steve Wolfe | Second Assistant "A" Camera |
Michael T. Coruzzi | Second Assistant Camera |
Angela Demo | Casting Assistant |
dB Bracamontes | Additional Editing |
Robert Berman | Assistant Editor |
Gerald Ragland | Digital Intermediate Assistant |
David Feldman | Digital Intermediate Producer |
Skip Chaisson | Editorial Consultant |
Betty Burkhart | Post Production Coordinator |
Julie Hannum | Assistant Location Manager |
Justin Duncan | Location Assistant |
David Paris | Aerial Coordinator |
Merrilee Dale | First Assistant Accountant |
Dan Tipton | Assistant Production Coordinator |
Andrea Paige Wilson | Choreographer |
Tom Moran | Executive Assistant |
Kari Mills | Extras Casting Assistant |
Eric Glasser | Key Set Production Assistant |
Joshua D. Thatcher | Lighting Programmer |
Timothy Clark | Matte Painter |
Brigitte Pauli | Payroll Accountant |
David Calvert-Jones | Pilot |
Braden Friedman | Production Assistant |
Jason Salzman | Production Secretary |
Corinne Fixmer | Second Assistant Accountant |
René Brar | Story Editor |
Gilda 'Granny' Granadino | Technical Advisor |
Samuel Hadida | Presenter |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Richard Kelly | Screenplay |
Steve Barancik | Story |
Richard Kelly | Story |
Anita Hart | Stunts |
Rob Hinderstein | Makeup Effects Designer |
Joel Harlow | Makeup Effects Designer |
Hunter Baxley | Stunts |
Christopher 'Critter' Antonucci | Stunts |
Freddy Bouciegues | Stunts |
William H. Burton Jr. | Stunts |
Jacob Chambers | Stunts |
Cindy Daniels | Stunts |
Norm Compton | Stunts |
Preston Corbell | Stunts |
Tim A. Davison | Stunts |
Max Daniels | Stunts |
Steve M. Davison | Stunts |
Annie Ellis | Stunts |
Richard Epper | Stunts |
Jeff Evans | Stunts |
Michael Endoso | Stunts |
Brent Fletcher | Stunts |
Frankie 'G' Garbutt | Stunts |
Mitch Gould | Stunts |
Troy Gilbert | Stunts |
Tim Gilbert | Stunts |
Tad Griffith | Stunts |
Jeff Imada | Stunts |
David LeBell | Stunts |
James M. Halty | Stunts |
Sammy Maloof | Stunts |
Bof Matteo | Stunts |
Randolph LeRoi | Stunts |
Jeffrey McDancer | Stunts |
Dan McCann | Stunts |
Dustin Meier | Stunts |
John C. Meier | Stunts |
Don Charles McGovern | Stunts |
Bennie Moore | Stunts |
Marty Murray | Stunts |
Julie Michaels | Stunts |
Larry Nicholas | Stunts |
Casey O'Neill | Stunts |
Michael Owen | Stunts |
Alan Oliney | Stunts |
Vladimir Orlov | Stunts |
J.J. Perry | Stunts |
Chad Parker | Stunts |
Michael Papajohn | Stunts |
Steve Picerni | Stunts |
William Rocha | Stunts |
Jimmy N. Roberts | Stunts |
Scotty Richards | Stunt Driver |
Erik Rondell | Stunt Double |
Pat Romano | Stunts |
Danny Rogers | Stunts |
Madison Saager | Stunt Double |
Matthew Rugetti | Stunts |
Lee Smith | Stunt Double |
Paul Sklar | Stunts |
Brian Simpson | Stunts |
Justin Sundquist | Stunts |
Buddy Sosthand | Stunts |
Scott Wilder | Stunts |
Marcus Young | Stunts |
Garrett Warren | Stunt Double |
Rex Reddick | Stunts |
DJ Stefanich | Stunts |
Philip Romano | Stunts |
Eric Frazier | Special Effects |