Michael Keaton als Artie Lewis | |
Rene Russo als Rita Lewis | |
Anthony LaPaglia als Stevie Diroma | |
Kevin Conway als Lt. Danny Quinn | |
Rachel Ticotin als Grace | |
Tony Plana als Beniamino | |
Benjamin Bratt als Felix | |
Charlayne Woodard als Cheryl Clark | |
Grace Johnston als Marian Diroma | |
Rhea Silver-Smith als Barbara Diroma | |
Blair Swanson als Carol Diroma | |
Victor Rivers als Oreste | |
David Barry Gray als Mickey Garrett | |
Lisa Arrindell als Raisa | |
Rick Aiello als Knudson | |
Mike Hagerty als Walsh | |
J.E. Freeman als Captain Schreiber | |
Kevin Corrigan als Clifford | |
Penny Santon als Mrs. Cristofaro | |
Doug Barron als Dr. Gelb | |
Vondie Curtis-Hall als Father Wills | |
Vivien Straus als Mrs. Frazier | |
Brigitte Bako als Mrs. Garrett | |
Danny Kramer als Arthur Garrett | |
Tommy Kramer als Henry Garrett | |
Thomas A. Carlin als Farrell | |
Barbara Townsend als Nun | |
Frank DiElsi als Technician | |
Ed Deacy als Captain with Megaphone | |
Alicia Brandt als Robin | |
Maria Tirabassi als Bride-to-Be | |
Irene Brafstein als Older Shopper | |
Patricia Gould als Mother at Carnival | |
Benita Andre als Martha | |
Kristina Loggia als Irene | |
Marco DeLuca als Eddie the Bartender | |
Keri Johnson als Teen in Projects | |
Ross Leon als Young Man in Elevator | |
DeForest Covan als Older Man | |
Cora Lee Day als Older Woman | |
George Cheung als Waiter | |
Frank Ferrara als Burly Prisoner | |
Ralph Nieves als Beniamino Scout | |
Gary C. Smith als Robbery Victim | |
Joey Banks als Beniamino Associate #1 | |
Thomas Rosales Jr. als Beniamino Associate #3 | |
Chad Randall als Clifford Associate #1 | |
Myke Schwartz als Clifford Associate #2 | |
Tierre Turner als First Hood | |
Robby Robinson als Second Hood | |
Henry Kingi Jr. als Third Hood |
Heywood Gould | Director |
Heywood Gould | Writer |
Risa Bramon Garcia | Casting |
Billy Hopkins | Casting |
Heidi Levitt | Casting |
David Foster | Music |
William Ross | Music |
Betsy Heimann | Costume Design |
Richard Marks | Editor |
Sandy Veneziano | Production Design |
Ralf D. Bode | Director of Photography |
Harry Colomby | Executive Producer |
Laurence Mark | Producer |
Joan Bradshaw | Associate Producer |
Daniel Maltese | Art Direction |
John H. Anderson | Set Decoration |
Fern Buchner | Makeup Artist |
Joseph Coscia | Hairstylist |
Carolyn Elias | Hairstylist |
Romaine Greene | Hairstylist |
Barbara Lorenz | Hairstylist |
Michael Lorenz | Makeup Artist |
James Lee McCoy | Makeup Artist |
Bob Mills | Makeup Artist |