Tom Berenger als Thomas Beckett | |
Billy Zane als Richard Miller | |
J.T. Walsh als Beckett's Senior Officer | |
Aden Young als Doug Papich | |
Kenneth Radley als El Cirujano | |
Reynaldo Arenas als Cacique | |
Gary Swanson als NSC Officer in Washington | |
Hank Garrett als Admiral in Washington | |
Frederick Miragliotta als Alvarez | |
Vanessa Steele als Mrs. Alvarez | |
Carlos Álvarez als Raul Ochoa | |
Tyler Coppin als Ripoly | |
Teo Gebert als Ripoly's Friend | |
Edward Wiley als DeSilva | |
William Curtin als Mountain Top Pilot | |
Howard Bosse als Mountain Top Co-Pilot | |
Christos A. Linou als Mountain Top Sniper | |
Christopher Morsley als Soldier At Pool Table | |
Donald Battee als Soldier At Bar | |
Raj Sidhu als Soldier In Barn | |
Roy Edmunds als Cabrera | |
Johnny Raaen als Crew Chief | |
Loury Cortez als Father Ruiz | |
Jorge Bustamante als Rebel Captain At Extraction | |
Rex Linn als Colonel (uncredited) |
Walon Green | Executive Producer |
Luis Llosa | Director |
Mark Johnson | Executive Producer |
Gary Chang | Original Music Composer |
M. Scott Smith | Editor |
Robert L. Rosen | Producer |
Patrick Wachsberger | Executive Producer |
Bill Butler | Director of Photography |
James Flamberg | Music Editor |
Angus Tattle | Set Decoration |
Murray Boyd | Location Manager |
Nicholas McCallum | Art Direction |
P. Scott Bailey | Set Dressing Artist |
Andy Duncan | Boom Operator |
Robert Moxham | Property Master |
Glenn Ruehland | Stunt Coordinator |
Louis DiGiaimo | Casting |
Ray Summers | Costume Design |
Jenny Quigley | Script Supervisor |
Leanne Cornish | Set Decoration |
Derrick Mitchell | Visual Effects Editor |
Danny Batterham | Camera Operator |
Richard Whitfield | Music Editor |
Simon Clayton | Scenic Artist |
David Crone | Camera Operator |
Herbert Pinter | Production Design |
Kerry Thompson | Costume Supervisor |
Geoff Howe | Construction Foreman |
Barney Cabral | Supervising Sound Editor |
James Gorman | Co-Producer |
Crash Leyland | Writer |
Michael Frost Beckner | Writer |
Charles J.D. Schlissel | Co-Producer |
Terry Honore | Assistant Sound Editor |
P. Scott Bailey | Set Dresser |
Kelly Cabral | Sound Editor |
Paul 'Salty' Brincat | Sound Mixer |
David John West | Sound Re-Recording Mixer |
Ray West | Sound Re-Recording Mixer |
Norto Sepulveda | Sound Editor |
John Platt | First Assistant Camera |
Cheryl Williams | Hairstylist |
Allan A. Apone | Special Effects Makeup Artist |
Mark Hollingsworth | Sound Editor |
David Nichols | Key Grip |
Jim Sheldon | Still Photographer |
Ray Martin | Color Timer |
Suzanne Head | Seamstress |
Donlee Jorgensen | Sound Editor |
Doug E. Turner | Sound Re-Recording Mixer |
Beverly Pinnas | Assistant Editor |
Phil Haberman | Sound Editor |
Heather Laurie | Costume Assistant |
Jennifer Mann | Assistant Sound Editor |
Gabrielle Healy | Extras Casting |
Terry Lee | Pilot |
Brian Bansgrove | Chief Lighting Technician |
Stephen Evans | Assistant Editor |
Ralph Thiekötter | ADR Recordist |
Matthew Cassel | Assistant Editor |
Richard Alderete | Associate Editor |
Amanda Nelligan | Associate Producer |
Gregory A. Gale | Associate Producer |
Grant Hill | Associate Producer |
Greg Stuart | Stunts |
Richard Boué | Stunts |
Grant Hill | Unit Production Manager |
Colin Fletcher | First Assistant Director |
Nikki Long | Second Assistant Director |
Ann Robinson | Local Casting |
David Joyce | Assistant Art Director |
Anna Howard | First Assistant Camera |
Leah Ashenhurst | Second Assistant Camera |
David Wallace | Second Assistant Camera |
Michael J. Harker | Post Production Supervisor |
Patrick Cabral | Foley Artist |
Diane Marshall | Foley Artist |
Julie Barton | Costume Assistant |
Brian Cox | Special Effects |
Brian Pearce | Special Effects |
David Hardie | Special Effects |
John Martin | Third Assistant Director |
Jennifer Crowley | Production Coordinator |
Mark Mancina | Additional Music |
Hans Zimmer | Additional Music |