Dan Aykroyd als Chris Magruder | |
Helen Hunt als Betty Ann Fitzgerald | |
Woody Allen als CW Briggs | |
Charlize Theron als Laura Kensington | |
David Ogden Stiers als Voltan | |
Brian Markinson als Al | |
John Tormey als Sam | |
John Schuck als Mize | |
Elizabeth Berkley als Jill | |
Kaili Vernoff als Rosie | |
Maurice Sonnenberg als Office Worker | |
Peter Gerety als Ned | |
Kevin Cahoon als Lunch Delivery Man | |
Wallace Shawn als George Bond | |
Vince Giordano als Rainbow Room All Star | |
Kenneth Edelson als Voltan's Participant | |
Brian McConnachie als Voltan's Participant | |
Judy Gold als Voltan's Participant | |
Ira Wheeler als Kensington Guest | |
Tina Sloan als Kensington Guest | |
Ramsey Faragallah als Fingerprint Detective | |
Arthur J. Nascarella als Tom | |
Irwin Corey als Charlie | |
Michael Mulheren als Herb Coopersmith | |
Peter Linari als Joe Coopersmith | |
Dan Moran als Street Contact | |
Ray Garvey als Police Station Cop | |
John Doumanian als Office Worker | |
Philip Levy als Rocky's Waiter | |
Howard Alden als Rainbow Room All Star | |
Ted Sommer als Rainbow Room All Star | |
Randy Sandke als Rainbow Room All Star | |
Peter Ecklund als Rainbow Room All Star | |
Joel Helleny als Rainbow Room All Star | |
Chuck Wilson als Rainbow Room All Star | |
Raymond Beckenstein als Rainbow Room All Star | |
Lawrence Feldman als Rainbow Room All Star | |
Ken Peplowski als Rainbow Room All Star | |
Carole Bayeux als Voltan's Assistant | |
Herb Lovelle als Night Guard | |
Carmen als Rose Kensington | |
Patrick Horgan als Kensington Guest | |
Howard Erskine als Kensington Guest | |
Bob Dorian als Mike | |
Trude Klein als Kensington Maid | |
Bruce Brown als Radio Announcer | |
Dick Hyman als Band Leader | |
Bob Greenberg als Office Schmuck |
Alisa Lepselter | Editor |
Suzanne McCabe | Costume Design |
Juliet Taylor | Casting |
Letty Aronson | Producer |
Woody Allen | Director |
Woody Allen | Screenplay |
Stephen Tenenbaum | Executive Producer |
Laura Rosenthal | Casting |
Santo Loquasto | Production Design |
Zhao Fei | Director of Photography |
Datty Ruth | Co-Executive Producer |
Jack Rollins | Co-Executive Producer |
Charles H. Joffe | Co-Executive Producer |
Helen Robin | Co-Producer |
Helen Robin | Unit Production Manager |
Sam Hoffman | First Assistant Director |
Joan G. Bostwick | Second Assistant Director |
Janice Williams | Production Supervisor |
Tom Yeager | Location Manager |
Pietro Lorino, Jr. | Production Accountant |
Kay Chapin | Script Supervisor |
Patricia Kerrigan DiCerto | Casting Associate |
Christie Mullen | Assistant Location Manager |
Steven Weisberg | Location Scout |
Currie Person | Location Scout |
Robert Cavalluzzo | Location Scout |
Abby Bailey | Assistant Accountant |
Steve Guilbaud | Payroll Accountant |
Diane Sunderlin | Assistant Production Coordinator |
Tom Warren | Art Direction |
Mark Bachman | Assistant Art Director |
W. Steven Graham | Assistant Art Director |
Hinju Kim | Assistant Art Director |
Jeffrey D. McDonald | Assistant Art Director |
Jessica Lanier | Set Decoration |
Regina Graves | Assistant Set Decoration |
Daniel K. Grosso | Leadman |
Glenn Lloyd | Art Department Coordinator |
Michael Green | Camera Operator |
David E. Baron | First Assistant Camera |
Ray Collins | Second Assistant Camera |
David Flanigan | Camera Loader |
John Clifford | Still Photographer |
Jerry Yuen | Cableman |
Gary Alper | Production Sound Mixer |
Frank Graziadei | Boom Operator |
Michael Barry | Sound Re-Recording Mixer |
Peter Gelfman | Property Master |
Eric Cheripka | Assistant Property Master |
Robin McAllister | Assistant Property Master |
Ron Ottesen | Special Effects Coordinator |
John Ottesen | Special Effects Coordinator |
James Pollard | Key Grip |
Rory Walsh | Best Boy Grip |
Michael Proscia Jr. | Gaffer |
Chris Hammond | Best Boy Electric |
Ron Petagna | Construction Coordinator |
Frank Didio | Head Carpenter |
Paul Brush Jr. | Standby Carpenter |
Margot Therre | Scenic Artist |
Chinyere Ryan | Scenic Artist |
James Hammer | Assistant Costume Designer |
Susan Carrano | Assistant Costume Designer |
Melissa Stanton | Wardrobe Supervisor |
Michael Adkins | Wardrobe Supervisor |
Rosemary Zurlo | Makeup Artist |
Eva Polywka | Makeup Artist |
Werner Sherer | Hairstylist |
Milton Buras | Hairstylist |
Sara Corrigan | First Assistant Editor |
Jennifer Lilly | Assistant Editor |
Carl Turnquest | Projection |
Bradford L. Hohle | Dolby Consultant |
Robert Hein | Supervising Sound Editor |
Sylvia Menno | Dialogue Editor |
Glenfield Payne | Sound Effects Editor |
David Wahnon | Assistant Sound Editor |
Mick Gormaley | Assistant Sound Editor |
Ryan Collison | Foley Recording Engineer |
Todd Milner | Foley Editor |
Brian Vancho | Foley Artist |
Peter Tavis | Transportation Captain |
John Mulligan | Transportation Co-Captain |
Karen E. Etcoff | Extras Casting |
Dedra Mack | Craft Service |
Vincent Guarriello | Key Construction Grip |
James Sorice | Key Scenic Artist |