Dwayne Johnson als Beck | |
Seann William Scott als Travis | |
Rosario Dawson als Mariana | |
Christopher Walken als Hatcher | |
Ewen Bremner als Declan | |
Jon Gries als Harvey | |
William Lucking als Walker | |
Ernie Reyes Jr. als Manito | |
Stuart F. Wilson als Swenson | |
Dennis Keiffer als Naylor | |
Garrett Warren als Henshaw | |
Toby Holguin als Head Indian Tracker | |
Paul S. Power als Martin | |
Stephen Bishop als Knappmiller | |
Chuck Norman als Mullaire | |
Jamal Duff als Jamal | |
John Duff als Coggeshall | |
Jeff Chase als Kambui | |
Price Jackson als Rudy | |
Anthony Diaz-Perez als Paymaster | |
Todd Stashwick als Quadrant Manager | |
Marcio Moraes als Guard | |
Tony Lima als Whipped Miner | |
James K. Miranda als Supply Unimog Passenger | |
David Prak als Rebel | |
Ron Cummings als Quadrant Captain | |
Bruno Serrano als Kontiki Rebel | |
Donald R. Jankiewicz als Goon | |
Pat Jankiewicz als Goon | |
Filipe Teixeira als Kontiki Rebel | |
Alberto Teixeira als Kontiki Rebel | |
Adriano Paulo als Kontiki Rebel | |
Reginaldo Santana als Kontiki Rebel | |
Mary Joy als Professor | |
Arnold Schwarzenegger als Bar Patron (uncredited) | |
Brandon Molale als Goon (uncredited) | |
Nina Kaczorowski als Girlfriend (uncredited) | |
Sven-Ole Thorsen als Goon (uncredited) |
Marc Abraham | Producer |
James Vanderbilt | Screenplay |
Peter Berg | Director |
Richard Pearson | Editor |
R.J. Stewart | Writer |
Kevin Misher | Producer |
Tobias A. Schliessler | Director of Photography |
Bill Corless | Producer |
Harry Gregson-Williams | Original Music Composer |
Karen Glasser | Producer |
R.J. Stewart | Screenplay |
Karen Iboshi Preiser | Makeup Artist |
Carey Robertson | Makeup Artist |
Gerald T. Olson | Unit Production Manager |
Shelly Kidney | Production Manager |
Sean T. Stratton | Post Production Supervisor |
James MacKinnon | Makeup Artist |
Alan Beattie | Executive Producer |
Tom Duffield | Production Design |
Gary Fettis | Set Decoration |
Mimi Palazon | Makeup Effects |
Ric Kidney | Executive Producer |
Peter Oillataguerre | Executive In Charge Of Production |
Chantal Boom'la | Hairstylist |
Vince McMahon | Executive Producer |
John Corry | Executive Producer |
Patrick M. Sullivan | Art Direction |
Marco Rubeo | Art Direction |
Louise Mingenbach | Costume Design |
Lynn Kressel | Casting |
Ruth Haney | Makeup Artist |
Tonie Keyton | Makeup Artist |
Chris Chesser | Executive Producer |
Peter Tothpal | Hair Designer |
James Logan | Stunts |
Amanda Scheer-Demme | Music Supervisor |
Ric Kidney | Unit Production Manager |
Eric Heffron | First Assistant Director |
Michael J. Moore | Second Assistant Director |
Andy Cheng | Stunt Coordinator |
Eric Heffron | Associate Producer |
Shelly Kidney | Production Supervisor |
Les Hunter | Visual Effects Producer |
Tracey Wilson | Storyboard Artist |
Paul S. Power | Storyboard Artist |
Reginald Hendrix | Storyboard Artist |
Gary Damian Thomas | Storyboard Artist |
Patrick Janicke | Production Illustrator |
Colin Anderson | "A" Camera Operator |
Chris Moseley | "B" Camera Operator |
John Skotchdopole | "C" Camera Operator |
Mark Weingarten | Production Sound Mixer |
Colby Parker Jr. | Additional Editor |
Douglas Fox | Property Master |
Burt Dalton | Special Effects Coordinator |
John Hoskins | Construction Coordinator |
Aaron Skalka | Transportation Coordinator |
Jim Shelton | Key Grip |
Bruce McCleery | Gaffer |
Bob Roath | Production Accountant |
Sherry Gallarneau | Script Supervisor |
Bac DeLorme | Second Second Assistant Director |
Myles Aronowitz | Still Photographer |
Carol McConnaughey | Unit Publicist |
Kenneth J. Creber | Set Designer |
Kevin Cross | Set Designer |
A. Todd Holland | Set Designer |
Gregory S. Hooper | Set Designer |
James J. Murakami | Set Designer |
Heather Elwell | Art Department Coordinator |
Tony Nagy | First Assistant "A" Camera |
Rodney Sandoval | Second Assistant "A" Camera |
Don Steinberg | First Assistant "B" Camera |
Nick Shuster | Second Assistant "B" Camera |
David Presley | Video Assist Operator |
Gregory J. Schmidt | Libra Head Technician |
Lawrence L. Commans | Boom Operator |
Mark Fay | Utility Sound |
Greg Sanger | Leadman |
Nicholas Rymond | Leadman |
Robert Gray | Set Dresser |
Amie McCarthy Winn | Set Dresser |
Joe Pfaltzgraf | Set Dresser |
Benton E. Tedlie | Set Dresser |
Michele Short | Casting Associate |
Kathleen Gore-Misko | Costume Supervisor |
Cathy Crandall | Assistant Costume Designer |
Keith D. Fisher | Transportation Captain |
Gregory King | Supervising Sound Editor |
Yann Delpuech | Dialogue Editor |
Ai-Ling Lee | Sound Effects Editor |
Darren King | ADR Supervisor |
Dan Yale | Foley Supervisor |
Meg Taylor | First Assistant Sound Editor |
Andy Malcolm | Foley Artist |
Goro Koyama | Foley Artist |
Ron Mellegers | Foley Mixer |
Don White | Foley Mixer |
Caitlin McKenna | ADR Voice Casting |
Paul Massey | Sound Re-Recording Mixer |
Doug Hemphill | Sound Re-Recording Mixer |
Tim Gomillion | Sound Recordist |
Dennis Rogers | Sound Recordist |
Matt Patterson | Sound Recordist |
Charleen Richards-Steeves | ADR Mixer |
David Lucarelli | ADR Recordist |
Mark Jan Wlodarkiewicz | Music Editor |
Greg Baxter | Visual Effects Coordinator |
Gary Burritt | Negative Cutter |
Steven J. Scott | Digital Color Timer |
Patrick J. Statham | Stunts |
Al Goto | Stunts |
Anita Hart | Stunt Double |
Erik Rondell | Stunts |
Troy Robinson | Stunts |
Cole S. McKay | Stunts |
Luke LaFontaine | Stunts |
Anita Hart | Stunts |
J.J. Perry | Stunts |
Gregory J. Barnett | Stunt Double |
Steve M. Davison | Stunt Coordinator |
Jeff Dawn | Makeup Department Head |
Tanoai Reed | Stunt Double |
Steve Kelso | Stunts |
Norman Howell | Stunts |