Arnold Schwarzenegger als Ben Richards | |
Richard Dawson als Damon Killian | |
María Conchita Alonso als Amber Mendez | |
Yaphet Kotto als William Laughlin | |
Jim Brown als Fireball | |
Jesse Ventura als Captain Freedom | |
Erland van Lidth als Dynamo | |
Marvin J. McIntyre als Harold Weiss | |
Gus Rethwisch als Buzzsaw | |
Professor Toru Tanaka als Subzero | |
Mick Fleetwood als Mic | |
Dweezil Zappa als Stevie | |
Karen Leigh Hopkins als Brenda | |
Sven-Ole Thorsen als Sven | |
Edward Bunker als Lenny | |
Bryan Kestner als Med Tech | |
Anthony Pena als Valdez | |
Kurt Fuller als Tony | |
Ken Lerner als Agent | |
Dey Young als Amy | |
Rodger Bumpass als Phil Hilton | |
Dona Hardy als Mrs. McArdle | |
Lynne Marie Stewart als Edith Wiggins | |
Bill Margolin als Leon | |
Tony Brubaker als Soldier #1 | |
Joel Kramer als Soldier #2 | |
Billy D. Lucas als Soldier #3 | |
George P. Wilbur als Lieutenant Saunders | |
Thomas Rosales Jr. als Chico | |
Sondra Holt als Suzie Checkpoint | |
Daniel Celario als Barrio Foreman #1 | |
Mario Celario als Barrio Foreman #2 | |
Sidney Chankin als Custodian | |
Kim Pawlik als Newscaster | |
Roger Kern als Travel Pass Guard | |
Barbara Lux als Elderly Lady | |
Franco Columbu als 911 Security Officer #2 | |
Lin Shaye als Propaganda Officer | |
Boyd Kestner als Yuppie Yeller | |
Wayne Grace als 911 Security Officer #1 | |
Charlie Phillips als Teenage Punk | |
Greg Lewis als Manager Locker Room | |
John William James als Barrio Betto | |
Jon Cutler als Underground Tech | |
Kerry Wall als Dancer | |
Paula Brown als Dancer | |
Megan Gallivan als Dancer | |
Suzie Hardy als Dancer | |
Debby Harris als Dancer | |
Melissa Hurley als Dancer | |
Marlene Lange als Dancer | |
Morgan Lawley als Dancer | |
Cindy Millican als Dancer | |
Andrea Moen als Dancer | |
Mary Ann Hermansen als Dancer | |
Karen Owens als Dancer | |
Sharon Owens als Dancer | |
Pamela Rossi als Dancer | |
Mia Togo als Dancer | |
Sheree Ali als Sports Patron (uncredited) | |
Kadrolsha Ona Carole als Woman in Airport (uncredited) | |
Maureen Flaherty als Game Show Hostess (uncredited) | |
Sandy Holt als Woman in Airport (uncredited) | |
Jeff Jensen als (uncredited) | |
Jon McBride als Locker Room Viewer (uncredited) | |
Mel Scott-Thomas als (uncredited) |
Paul Michael Glaser | Director |
George Linder | Producer |
Tim Zinnemann | Producer |
Harold Faltermeyer | Original Music Composer |
Thomas Del Ruth | Director of Photography |
Mark Warner | Editor |
John Wright | Editor |
Jack T. Collis | Production Design |
Keith Barish | Executive Producer |
Rob Cohen | Executive Producer |
Edward A. Warschilka | Editor |
Jackie Burch | Casting |
Robert Blackman | Costume Design |
James Cavarretta | Sound Recordist |
Jack Keller | Sound Recordist |
Steven E. de Souza | Screenplay |
Stephen King | Novel |
Larry Singer | Supervising ADR Editor |
Alan L. Nineberg | Supervising ADR Editor |
Bobbe Kurtz | ADR Editor |
Andrew Torres | ADR Editor |
Rick Kline | Sound Re-Recording Mixer |
Kevin O'Connell | Sound Re-Recording Mixer |
Donald O. Mitchell | Sound Re-Recording Mixer |
Richard Bryce Goodman | Production Sound Mixer |
Richard C. Franklin | Supervising Sound Editor |
Lawrence J. Cavanaugh | Special Effects Coordinator |
R. Bruce Steinheimer | Special Effects Supervisor |
Bennie E. Dobbins | Stunt Coordinator |
Luca Kouimelis | Script Supervisor |
Dave Friedman | Still Photographer |
Jim Duffy | Set Decoration |
Gary Daigler | Unit Production Manager |
Michael Ross | Property Master |
Allan Bromberg | Foley Editor |
Frankie Bergman | Hairstylist |
Bunny Parker | Hairstylist |
Peter Tothpal | Key Hair Stylist |
Jeff Dawn | Key Makeup Artist |
Nina Kent | Makeup Artist |
Steve LaPorte | Makeup Artist |
Richard Snell | Makeup Artist |
James Lee McCoy | Makeup Artist |
Richard Miranda | Makeup Effects |
Whitney Green | Production Manager |
Richard Peter Schroer | First Assistant Director |
Joseph E. Hubbard | Assistant Art Director |
Gene Nollman | Assistant Art Director |
Mike Cunningham | Assistant Property Master |
Joe Olsen | Assistant Property Master |
Dennis DeWaay | Construction Coordinator |
Eric A. Hulett | Leadman |
Frederick Lietzman | Prop Maker |
Frank Leasure | Prop Maker |
Mark Rappaport | Sculptor |
Nick Navarro | Set Designer |
Nancy Patton | Set Designer |
Richard Berger | Set Designer |
Max E. Brehme | Set Dresser |
Hal Walker | Swing |
Robert Grasmere | Visual Effects Supervisor |
Steven C. McGee | Best Boy Electric |
Dave Turpin | Best Boy Grip |
Jamie Anderson | Camera Operator |
Kenneth Zunder | Camera Operator |
Rick Fichter | Director of Photography |
Jan Koshay | Dolly Grip |
Doug Byers | Electrician |
Steve Hastings | Electrician |
Chris Napolitano | Electrician |
Ronald E. High | First Assistant Camera |
Billy Clevenger | First Assistant Camera |
Michael Maley | Gaffer |
Gary Tandrow | Gaffer |
Gary R. Dodd | Key Grip |
William Maley | Key Grip |
Jerry L. Mandley | Lighting Technician |
Kevin J. Lang | Rigging Gaffer |
Douglas E. Beal | Second Assistant Camera |
Walt Fraser | Second Assistant Camera |
Dan Bronson | Costumer |
Frank Perry Rose | Costumer |
Buck Skelton | Costumer |
Betty Jean Slater | Costumer |
Michael J. Long | Key Costumer |
Francine Jamison-Tanchuck | Costume Supervisor |
Margaret Rezaie | Seamstress |
Billy DaMota | Casting Assistant |
Jeff Howell | Extras Casting |
Robert Lansing Parker | Extras Casting |
Destiny Borden | Assistant Editor |
David Jansen | Assistant Editor |
John A. Amicarella | Assistant Editor |
Vaune Kirby Frechette | Assistant Editor |
Bob Noland | Color Timer |
Steven Ramirez | First Assistant Editor |
Donah Bassett | Negative Cutter |
Bob Badami | Music Editor |
Paula Abdul | Choreographer |
Joe Pancake | Craft Service |
Don Speakman | Craft Service |
Margaret Mitchell | Production Accountant |
Ariel Bello | Production Assistant |
Robert Schroer | Production Assistant |
Jim Vatis | Production Assistant |
Alison Howard-Smith | Production Secretary |
Christine Whitney | Production Supervisor |
Marina Simpson | Stand In |
Bennie E. Dobbins | Second Unit Director |
Brian Fong | Trainee Production Coordinator |
Barry K. Thomas | Second Assistant Director |
Robert Grasmere | Second Unit Director |
Robert S. Mills | Second Second Assistant Director |
John Parr | Theme Song Performance |
Erik Cord | Stunts |
Gene LeBell | Stunts |
Larry Holt | Stunts |
Tony Brubaker | Stunts |
Dick Warlock | Stunts |