Matthew Broderick als David Lightman | |
Dabney Coleman als McKittrick | |
John Wood als Stephen Falken | |
Ally Sheedy als Jennifer | |
Barry Corbin als General Beringer | |
Juanin Clay als Pat Healy | |
Kent Williams als Cabot | |
Dennis Lipscomb als Watson | |
Joe Dorsey als Conley | |
Irving Metzman als Richter | |
Michael Ensign als Beringer's Aide | |
William Bogert als Mr. Lightman | |
Susan Davis als Mrs. Lightman | |
James Tolkan als Wigan | |
David Clover als Stockman | |
Drew Snyder als Ayers | |
John Garber als Corporal in the Infirmary | |
Duncan Wilmore als Major Lem | |
Billy Ray Sharkey als Radar Analyst | |
John Spencer als Jerry | |
Michael Madsen als Steve | |
James Lemp als Commander | |
Gary Bisig als Deputy | |
Gary Sexton als Technician | |
Jason Bernard als Captain Knewt | |
Frankie Hill als Airman Fields | |
Jesse D. Goins als Sergeant | |
Alan Blumenfeld als Mr. Liggett | |
Len Lawson als Boys Vice Principal | |
Maury Chaykin als Jim Sting | |
Eddie Deezen als Malvin | |
Stephen Lee als Sgt. Schneider | |
Lucinda Crosby als Nurse in Infirmary | |
Stack Pierce als Airman | |
Art LaFleur als Guard | |
Brad David als Flight Pilot Leader | |
Martha Shaw als Vice Principal's Secretary | |
Howie Allen als Boy in Arcade | |
Michael Adams als Travis | |
James Ackerman als Joshua | |
Jim Harriott als Newscaster | |
Tom Lawrence als Sgt. Sims | |
Frances E. Nealy als Visitor | |
Charles Akins als Major Ford | |
Glenn Standifer als Major Wenstin | |
Edward Jahnke als NORAD Officer | |
Paul V. Picerni Jr. als Technician | |
William H. Macy als NORAD Officer (uncredited) |
John Badham | Director |
Lawrence Lasker | Screenplay |
Walter F. Parkes | Screenplay |
Leonard Goldberg | Executive Producer |
Richard Hashimoto | Producer |
Harold Schneider | Producer |
Arthur B. Rubinstein | Original Music Composer |
William A. Fraker | Director of Photography |
Tom Rolf | Editor |
Wallis Nicita | Casting |
Angelo P. Graham | Production Design |
James J. Murakami | Art Direction |
Jerry Wunderlich | Set Decoration |
Barry Francis Delaney | Costume Design |
Robert J. Doherty | Assistant Director |
Michael Germain | Makeup Artist |
Lynda Gurasich | Hairstylist |
Brenda Todd | Makeup Artist |
Newt Arnold | First Assistant Director |
Gregg H. Bilson | Property Master |
Robert Scaife | Construction Coordinator |
John M. Schenk | Assistant Property Master |
Milton C. Burrow | Supervising Sound Effects Editor |
Willie D. Burton | Sound Mixer |
Carlos Delarios | Sound Re-Recording Mixer |
Michael J. Kohut | Sound Re-Recording Mixer |
William L. Manger | Supervising Sound Effects Editor |
Aaron Rochin | Sound Re-Recording Mixer |
Michael L. Fink | Visual Effects Supervisor |
Tom Elliott | Stunts |
Marguerite Happy | Stunts |
Al Jones | Stunts |
Michael Adams | Stunt Coordinator |
Rick Avery | Stunts |
Marguerite Happy | Stunt Double |
Gerald Boatright | Assistant Chief Lighting Technician |
David E. Diano | Assistant Camera |
Gary R. Dodd | Key Grip |
Ralph Nelson Jr. | Still Photographer |
Doug Pentek | Chief Lighting Technician |
Steve Yaconelli | Camera Operator |
Ray Summers | Wardrobe Supervisor |
Ray Martin | Color Timer |
Liz Randol | Assistant Editor |
Robert Eggenweiler | Location Manager |
Robert C. Decker | Location Manager |
Joe Tuley | Music Editor |
Mark Hoder | Orchestrator |
Harold Michelson | Continuity |
Joy Anzarouth | Production Coordinator |
Lyla Foggia | Unit Publicist |
John Garber | Dialogue Coach |