Tom Hanks als Dr. Henry Goose / Hotel Manager / Isaac Sachs / Dermot Hoggins / Cavendish Look-a-Like Actor / Zachry | |
Halle Berry als Native Woman / Jocasta Ayrs / Luisa Rey / Indian Party Guest / Ovid / Meronym | |
Jim Broadbent als Captain Molyneux / Vyvyan Ayrs / Timothy Cavendish / Korean Musician / Prescient 2 | |
Hugo Weaving als Haskell Moore / Tadeusz Kesselring / Bill Smoke / Nurse Noakes / Boardman Mephi / Old Georgie | |
Jim Sturgess als Adam Ewing / Poor Hotel Guest / Megan's Dad / Highlander / Hae-Joo Chang / Adam / Zachry Brother-in-Law | |
Bae Doona als Tilda / Megan's Mom / Mexican Woman / Sonmi-451 / Sonmi-351 / Sonmi Prostitute | |
Ben Whishaw als Cabin Boy / Robert Frobisher / Store Clerk / Georgette / Tribesman | |
James D'Arcy als Young Rufus Sixsmith / Old Rufus Sixsmith / Nurse James / Archivist | |
Zhou Xun als Talbot / Hotel Manager / Yoona-939 / Rose | |
Keith David als Kupaka / Joe Napier / An-kor Apis / Prescient | |
Susan Sarandon als Madame Horrox / Older Ursula / Yusouf Suleiman / Abbess | |
Hugh Grant als Rev. Giles Horrox / Hotel Heavy / Lloyd Hooks / Denholme Cavendish / Seer Rhee / Kona Chief | |
David Gyasi als Autua / Lester Rey / Duophsyte | |
Robert Fyfe als Old Salty Dog / Mr. Meeks / Prescient 1 | |
Martin Wuttke als Mr. Boerhaave / Guard / Leary the Healer | |
Robin Morrissey als Young Cavendish | |
Brody Nicholas Lee als Javier Gomez / Jonas / Zachry's Older Nephew | |
Ian van Temperley als Enforcer | |
Amanda Walker als Veronica | |
Ralph Riach als Ernie | |
Andrew Havill als Mr. Hotchkiss | |
Tanja de Wendt als Mrs. Hotchkiss | |
Raevan Lee Hanan als Little Girl with Orison at Papa Song's / Catkin / Zachry Relative | |
Götz Otto als Groundsman Withers | |
Niall Greig Fulton als Haskell Moore's Dinner Guest / Mozza Hoggins | |
Louis Dempsey als Haskell Moore's Dinner Guest / Jarvis Hoggins | |
Martin Docherty als Haskell Moore's Dinner Guest / Eddie Hoggins | |
Alistair Petrie als Haskell Moore's Dinner Guest / Musician / Felix Finch / Lascivious Businessman | |
Zhu Zhu als Megan Sixsmith / 12th Star Clone | |
Sylvestra Le Touzel als Haskell Moore's Dinner Guest / Nurse Judd / Aide in Slaughtership | |
Jojo Schöning als Papa Song Punk | |
Laura Vietzen als Young Ursula | |
Thomas Kügel als Vater | |
Marie Rönnebeck als Ursula's Daughter | |
Ruby Kastner als Young Girl | |
Emma Werz als Ursula's Granddaughter | |
Mya-Lecia Naylor als Miro | |
Korbyn Hawk Hanan als Adam Grandson | |
Katy Karrenbauer als Axwoman | |
Dulcie Smart als Ursula's Mother / Herbalist | |
Anna Holmes als Scientist / Executive | |
Shaun Lawton als Secretary | |
Moritz Berg als Porter | |
Gigi Lee als Zachry Relative | |
Genevien Lee als Zachry Relative | |
Cody Benjamin Lee als Zachry Relative | |
Heike Hanold-Lynch als Ms. Judd Look-a-like | |
Victor Solé als Mr. Roderick | |
Kristoffer Fuss als Lead Enforcer | |
Marco Albrecht als Scan Enforcer | |
Gary McCormack als Crane Operator | |
David Mitchell als Union Spy |
Lucinda Syson | Casting |
Natalie Portman | Thanks |
Philip Lee | Executive Producer |
Tom Tykwer | Screenplay |
Tom Tykwer | Director |
Tom Tykwer | Producer |
Tom Tykwer | Music |
Stefan Arndt | Producer |
Johnny Klimek | Original Music Composer |
Reinhold Heil | Original Music Composer |
Frank Griebe | Director of Photography |
Alexander Berner | Editor |
John Toll | Director of Photography |
Lora Kennedy | Casting |
Kym Barrett | Costume Design |
Andrea Kessler | Props |
Daniele Massaccesi | Camera Operator |
Daniele Massaccesi | Steadicam Operator |
Grant Hill | Producer |
Lilly Wachowski | Screenplay |
Lilly Wachowski | Director |
Lilly Wachowski | Producer |
Lana Wachowski | Screenplay |
Lana Wachowski | Director |
Lana Wachowski | Producer |
Hugh Bateup | Production Design |
Charlie Revai | Supervising Art Director |
Ivan Sharrock | Production Sound Mixer |
Peter Walpole | Set Decoration |
Terry Needham | First Assistant Director |
Stephen Bream | Set Designer |
Simon-Julien Boucherie | Property Master |
Albrecht Silberberger | Gaffer |
Roland Patzelt | Best Boy Electric |
Axel Scholz | Electrician |
Dietmar Haupt | Rigging Gaffer |
Christian Scheibe | Dolly Grip |
Dietke Brandt | Set Costumer |
Jeremy Woodhead | Makeup Designer |
Jeremy Woodhead | Prosthetic Designer |
Damian Anderson | Production Coordinator |
Anja Wedell | Casting Coordinator |
Kathrin Krückeberg | Visual Effects Coordinator |
Sebastian Neitsch | Production Manager |
Miki Emmrich | Production Manager |
Uli Hanisch | Production Design |
Matthias Lempert | Sound Re-Recording Mixer |
Carsten Richter | Foley Artist |
Pierre-Yves Gayraud | Costume Design |
Roland Winke | Production Sound Mixer |
Barbara Jäger | Assistant Costume Designer |
Claus Wehlisch | Editor |
Barbara Schramm | Wardrobe Assistant |
Lesley Smith | Makeup & Hair |
Andy Williams | Special Effects Supervisor |
Heike Merker | Hair Supervisor |
Heike Merker | Makeup Supervisor |
Rainer Stock | Concept Artist |
Alexander Buck | Sound Editor |
Cathleen Hoffmann | Set Decorating Coordinator |
Frank Kruse | Sound Designer |
Kuen-Il Song | Foley Editor |
Lars Ginzel | Sound Re-Recording Mixer |
Uwe Schott | Executive Producer |
Daniela Skala | Makeup Artist |
Daniela Skala | Hairstylist |
Deborah Ricketts | Researcher |
Markus Stemler | Sound Designer |
Marco Albrecht | Stunts |
Hanse Warns | Foley Mixer |
Kai Koch | Supervising Art Director |
Ed Natividad | Conceptual Design |
Jacqui Mallett | Makeup Artist |
Valeska Schitthelm | Makeup & Hair |
David Scheunemann | Art Direction |
Sabine Engelberg | Art Direction |
Rebecca Alleway | Set Decoration |
Steve Summersgill | Art Direction |
Aleksander Rodnyansky | Producer |
Nicki McCallum | Art Direction |
David Mitchell | Novel |
Karen Kelly | Visual Effects Coordinator |
Nick Deeg | First Assistant Camera |
Carly Reddin | Set Designer |
Michael Fechner | Property Master |
Brett Dowler | Visual Effects Producer |
Matthew T. Wilson | Compositor |
Daniel Chour | Art Direction |
Stephen O. Gessler | Supervising Art Director |
Thomas Kalbér | Sound Re-Recording Assistant |
Simon Weisse | Propmaker |
Christian Almesberger | Camera Operator |
Christian Almesberger | First Assistant "A" Camera |
Dagmar Wessel | Set Dresser |
Kurt Van Der Basch | Storyboard Artist |
Stephane Ceretti | Visual Effects Supervisor |
Daniel Aguilarte | Sculptor |
Robert Blasi | Art Department Coordinator |
Holger Delfs | Propmaker |
Jim Elliott | Property Master |
Alex Friedrich | Propmaker |
Patrick Herzberg | Set Designer |
Peter Mühlenkamp | Prop Maker |
Tarnia Nicol | Set Designer |
Cindy Schnitter | Prop Maker |
Jacob von Dohnanyi | Propmaker |
Nadin Meyer | Construction Coordinator |
George Hull | Conceptual Design |
Emmanuel Shiu | Conceptual Design |
Michael Brink | Visual Effects Producer |
Earle Stuart Callender | Visual Effects Producer |
Catherine Duncan | Visual Effects Producer |
Andy Foster | Visual Effects Producer |
Kerstin Kensy | Visual Effects Producer |
Nina Knott | Visual Effects Producer |
Marc Kolbe | Visual Effects Producer |
Meike Schlegel | Costume Supervisor |
Russell D. Equi | Transportation Captain |
Nils Konrad | Transportation Co-Captain |
Melele Sánchez | Transportation Captain |
Florian Haeger | Transportation Captain |
Rubén Gómez | Transportation Coordinator |
Pete Murphy | Transportation Coordinator |
Alberto Poveda Rey | Transportation Coordinator |
Knuth Sorgers | Transportation Coordinator |
Theresa Anna Luther | Set Costumer |
Helen McGovern | Sound Assistant |
Florian Gellinger | Visual Effects Supervisor |
Jonathan Weber | Compositing Lead |
Florian Emmerich | Camera Operator |
Tom Debenham | Visual Effects Supervisor |
Dominic Parker | Visual Effects Supervisor |
Tom Ehrhardt | Picture Car Coordinator |
Angela Barson | Visual Effects Supervisor |
Jonas De Ro | Concept Artist |
Tom Harrison | Boom Operator |
Simon Price | Dialogue Editor |
Alessandro Cioffi | Visual Effects Supervisor |
Matt Dessero | Visual Effects Supervisor |
Russell Earl | Visual Effects Supervisor |
Stephane Naze | Visual Effects Supervisor |
Clark Parkhurst | Visual Effects Supervisor |
Timo Rolle | Visual Effects Editor |
Olcun Tan | Visual Effects Supervisor |
Dominik Trimborn | Visual Effects Supervisor |
Armand Wade | Visual Effects Editor |
Sam Willing | Visual Effects Editor |
Rainer Zöttl | Visual Effects Supervisor |
Reiner Bajo | Still Photographer |
Helmut Prein | Gaffer |
Marcus Pohlus | Steadicam Operator |
Jay Maidment | Still Photographer |
Julie Brown | Script Supervisor |
Caroline Veyssière | Script Supervisor |
Mark Van Ee | Visual Effects Coordinator |
Allison Paul | Visual Effects Coordinator |
Jessica Newhouse-Smith | Visual Effects Coordinator |
Jeremy Braben | Aerial Director of Photography |
Cindy Thomson | Location Manager |
Alex Rouse | Wigmaker |
Mihaela Chifor | Visual Effects Producer |
Wolfgang Wrede | Standby Painter |
Moira Houlihan | Unit Publicist |
Ingeborg Heinemann | Assistant Set Decoration |
Lubo Hristov | Visual Effects Designer |
Douglas Bloom | CG Supervisor |
Steve Little | Dialogue Editor |
Steve Little | ADR Editor |
Paula Price | Makeup Artist |
Paula Price | Hairstylist |
Sian Richards | Makeup Artist |
Susan Howard | Special Effects Makeup Artist |
Nik Williams | Special Effects Makeup Artist |
Rickie-Lee Roberts | Assistant Director |
Julie Heskin | Assistant Director |
Mieke Casal | Scenic Artist |
Zoe Wight | Assistant Art Director |
Stefan Speth | Assistant Art Director |
Stephanie Rass | Assistant Art Director |
Constantin Brodt | Visual Effects Editor |
Falk Büttner | VFX Supervisor |
Olivier Dumont | Visual Effects Art Director |
Blake Sweeney | CG Supervisor |
Blair Tennessy | CG Supervisor |
Ian Ward | CG Supervisor |
Sönke Hansen | Camera Operator |
Steven Desbrow | Aerial Director of Photography |
Isabelle Arnold | Additional Camera |
Aaron Schultz | Animation |
Toska Hartmann | First Assistant Editor |
Maria Torrellas Paris | Location Manager |
Judith Jennings | Studio Teachers |
Klaus Große Darrelmann | Location Manager |
Hendrik Griesner | Location Manager |
Marco Giacalone | Location Manager |
Carlos Ruiz Boceta | Location Manager |
Pablo Azorín | Location Manager |
Christian Pundschus | Digital Compositor |
Travis Baumann | Compositing Supervisor |
Arne Hastedt | Digital Intermediate |
Daniel Parker | Hair Designer |
Daniel Parker | Makeup Designer |
Daniel Parker | Prosthetic Designer |
Pauline Fowler | Prosthetics Sculptor |
Erin Ferguson | Visual Effects Production Manager |
Dierk Grahlow | Construction Manager |
Jan Glöckner | Compositing Artist |
Daniel Matley | Visual Effects Coordinator |
Dieter Bähr | Key Grip |
Grant McPhee | Digital Imaging Technician |
Stuart Bullen | 2D Supervisor |
Sebastian Mayer | Grip |
Kate Ringsell | Casting Associate |
Jan Kempkens-Odemski | Makeup Artist |
Deborah Jarvis | Makeup Artist |
Olivier Pron | Concept Artist |
Gustav Törnroth | VFX Artist |
Scott Benza | Animation Supervisor |
Arlene Kiyabu | Casting Associate |
Derrick Peters | First Assistant Camera |
Michael Miller | ADR Mixer |
Brett Rothfeld | ADR Recordist |
Adam Horley | ADR Recordist |
Dan Glass | Visual Effects |
Liam Byrne | Armorer |
Iain Eyre | Supervising ADR Editor |
Iain Eyre | Supervising Dialogue Editor |
Vanessa Wieduwilt | Stunt Double |
Guillem Huertas | Aerial Camera |
Jan Guilfoyle | Visual Effects Coordinator |
Johnny Feurer | First Assistant "A" Camera |
Matthias Prange | Standby Carpenter |
Uli Nefzer | Special Effects Supervisor |
Maria Cork | Prosthetics |
Antje Dahm | Makeup & Hair |
Simone Kraus Townsend | Animation Supervisor |
Rolf Muetze | Compositing Lead |
Mak Knighton | VFX Artist |
Jens Gaube | Set Dresser |
Franz Brandstaetter | Compositing Artist |
Niklas Schmidt | Art Department Assistant |
Jan Hinrich Hoffmann | Underwater Camera |
Lisa Spengler | Costumer |
David Salamon | CG Artist |
Valter Casotto | Prosthetic Makeup Artist |
Mark Wilkening | ADR Recordist |
Kariem Saleh | CG Artist |
Johanna Ragwitz | Extras Casting |
Serena Fiumi | Assistant Costume Designer |
Phong Giang | Stunts |
Thomas Hacikoglu | Stunts |
Juliana Stenzel | Costume Coordinator |
Adrian Corsei | 3D Artist |
Dominik Zimmerle | Compositing Lead |
Luise Brinkmann | Digital Intermediate Assistant |
Alex Zeihn | Electrician |
Bjoern Wortmann | Compositing Artist |
Kyle D. Krajewski | ADR Recordist |
Christoph Baumstieger | Standby Carpenter |
Gero Neumann | Second Assistant "A" Camera |
Uwe Zegnotat | Camera Loader |
Ilko Petkow | Dolly Grip |
Alexander Schumann | CG Artist |
Margarita Rasbasch | Assistant Makeup Artist |
Heiko Tippelt | Digital Compositor |
Paul McNamara | Dressing Prop |
William Bowling | Production Consultant |
Malin Leuchovius | Visual Effects Coordinator |
Louis Elman | ADR Voice Casting |
Susanne Stroh | Costume Coordinator |
Glenn König | Key Grip |
Abigail Scollay | Sequence Lead |
Friederike Roolf | Costumer |
Bat Gankhuyag | Grip |
Jan Grunwald | Second Assistant "B" Camera |
Won-suk Park | Second Assistant "A" Camera |
Trevor Wyatt | Visual Effects Coordinator |
Alwara Thaler | Set Decoration Buyer |
Christian Kastner | Greensman |
Walid Mouawad | 3D Artist |
Nuria Pascual-Andújar | Assistant Costume Designer |
Bryce Nielsen | Visual Effects Production Manager |
Hinrich Peters | Lighting Technician |
Anita Anderson | Makeup & Hair |
Enzo Enzel | Standby Painter |
Alessandro Fiorito | Production Accountant |
Valentina Visintin | Prosthetic Makeup Artist |
Zafar Janjua | Visual Effects Coordinator |
Sebastian Fahr-Brix | First Assistant Director |
Tim Critchell | Grip |
Samuel John Joseph Walsh | 3D Artist |
Matthias Wäsch | Digital Compositor |
Katharina Hofmann | Casting Director |
Tom Sperling | Lighting Technician |
Peter Brückelmayer | Boom Operator |
Erik Lehmann | CG Artist |
Caireen Todd | Draughtsman |
Prasanna Siddharthan | Compositing Lead |
Ben O'Brien | Compositing Supervisor |
Tanja Jesek | Costumer |
Johannes Vogl | 3D Artist |
Magnus Olsson | VFX Artist |
Susanne Fischer | Production Coordinator |
Daniel Nielsen | VFX Artist |
John Harper | Focus Puller |
Miles Friedman | Visual Effects Coordinator |
Richard Glass | Contact Lens Technician |
Piero Jamieson | Dressing Prop |
Wyatt Bartlett | Costumer |
Cristina Patterson | Contact Lens Designer |
Cristina Patterson | Contact Lens Painter |
Campbell Mitchell | Dressing Prop |
Ale Melendez | Visual Effects Coordinator |
Mario Spanna | Libra Head Technician |
Andrea Krupp | Compositing Artist |
Paul Poetsch | Compositing Supervisor |
Courteney Smith | Visual Effects Production Assistant |
Delia Letham | Hairstylist |
Jake Drummond | Carpenter |
Natalie Meffert | Digital Compositor |
Linus Lindbalk | VFX Artist |
Elin Kothe | VFX Artist |
Nicholas Kim | Compositor |
Carlos Morales | Compositor |
Nabil Schiantarelli | Compositor |
Kaya Thomas | Title Designer |
Henning Brehm | Graphic Designer |
David Harter | Compositing Artist |
Teni Noravian | Compositing Artist |
Jeff Winkle | Visual Effects Coordinator |
Sean Danischevsky | 2D Supervisor |
Daniel Weis | ADR Recordist |
Michael Rudnik | Special Effects Technician |
Monty Ploch | Special Effects Technician |
Swen Luppino | Special Effects Technician |
Lee Gren | Tattoo Designer |
Tiberius Viris | Matte Painter |
Andreas Nehls | Modelling Supervisor |
Andy Mower | Compositor |
Danny Sumsion | Construction Manager |
Franz Rabl | Color Timer |
Dennis Becker | Extras Casting |
Mark Durdant Hollamby | Grip |
Robert Freitag | 3D Artist |
Stefan Hähnlein | 3D Artist |
Gloria Shih | Concept Artist |
Jeremy Burns | Compositor |
Veronica J. Valentini | ADR Recordist |
Andrea Pirchner | Wigmaker |
Adam Kuczek | Concept Artist |
Tom Kan | Concept Artist |
Jason Dunn | Matte Painter |
Natasha Nikolic-Dunlop | Makeup & Hair |
Kim Whittaker | Second Assistant Director |
Karsten Piel | Production Accountant |
Monica Manganelli | Concept Artist |
Christina Wagner | Makeup Artist |
Michael Dohne | Digital Compositor |
Alice Wolfbauer | Assistant Costume Designer |
Tim West | ADR Mixer |
Laura Mateos | Production Accountant |
Florian Speidel | Set Dresser |
Sergej Eichmann | CG Artist |
Daniel Goertz | Pipeline Technical Director |
Laura Bach | Set Designer |
Felix Laser | Compositing Artist |
Alan C. McLaughlin | Additional Director of Photography |
Peter Hart | Matchmove Supervisor |
Emanuel Strixner | CG Artist |
Brendan Byrd | Visual Effects Production Assistant |
Andreas Krieg | CG Artist |
Moritz Eiche | Compositing Supervisor |
Steve Viola | Main Title Designer |
Helen Allingham | Art Department Assistant |
Hasan Ilhan | 3D Artist |
Claudia Knorr | Modeling |
Alexa von Schwichow | Visual Effects Producer |
Pola Kardum | Wardrobe Assistant |
Gillian Wood | Textile Artist |
Konstantin Borchert | Digital Compositor |
Christoph Hasche | Digital Compositor |
Petter Idestroem | Digital Compositor |
Thorsten Scholz | Digital Compositor |
Oliver Hohn | Digital Compositor |
Rayk Schroeder | Compositing Lead |
Alejandro García | First Assistant Camera |
Carly Wilson | Visual Effects Coordinator |
Liliana Lambriev | Graphic Designer |
Robert Bartz | Electrician |
Gene Hammond-Lewis | Compositing Lead |
Stuart Farmer | Rigging Gaffer |
Benjamin Brown | Special Effects Makeup Artist |
Mark Inglis | Second Assistant Director |
Monika Hübert | Assistant Makeup Artist |
Pebbles Robertson | Makeup Artist |
Pepe Mora | Prosthetic Makeup Artist |
Alexander Schönauer | Epk Producer |
Tanja Däberitz | Second Assistant Director |
Mara Fiedler | Second Assistant Director |
Patrick Whitaker | Assistant Costume Designer |
Sarah Amft | Costumer |
Stephanie Elzas | Costumer |
Finlay McLay | Costumer |
Sally Fenaux | Wardrobe Assistant |
Greta Ehrhart | Camera Loader |
Jan Proppe | Camera Trainee |
Teresa Benitez | Clapper Loader |
Juan José Alcaide | Electrician |
Sebastian Behrens | Electrician |
Patrice Renard | Electrician |
Iain Johnstone | Grip |
Philipp Rath | Grip |
Martin Twine | Grip |
Jorge Agero | Steadicam Operator |
Judith Rosskoth | Assistant Set Decoration |
Carrie Garner | Assistant Set Decoration |
Andrew 'Fred' MacMillan | Carpenter |
Stefan Morrell | Concept Artist |
Jan Hülpüsch | Graphic Designer |
Oliver Arndt | Painter |
Julian Steincke | Painter |
Lydia Farrell | Props |
Marie Charlotte Matthaei | Set Dresser |
Steffen Paul | Digital Intermediate Colorist |
Gero Grimm | 3D Artist |
Mirko Hänssgen | 3D Artist |
Björn Lubitz | 3D Artist |
Franzsikus Wittmann | 3D Artist |
Fabrizio Fioretti | 3D Generalist |
Dragan Miokovic | 3D Modeller |
Mitja Müller-Jend | CG Artist |
Lars Krüger | CG Artist |
Dirk Becker | CG Artist |
Jeff Allen | Compositing Supervisor |
Ivan Girard | Matte Painter |
Krista McLean | Matte Painter |
Frida Sahono | Matte Painter |
Greg Stuhl | Modelling Supervisor |
Esdras Prudente | Rotoscoping Artist |
Håkan Lasses | VFX Artist |
Marijn Eken | Compositing Supervisor |
Jona Maluck | Compositing Artist |
Paul Schlie | Compositing Artist |
Gonzalo Moyano Fernandez | Digital Compositor |
Christoffer Hulusjö | Pipeline Technical Director |
Christine Strobel | Visual Effects Coordinator |
Ryan Gaul | Visual Effects Coordinator |
Laura Lynch | Visual Effects Coordinator |
Pamela Austria | Visual Effects Production Assistant |
David Nellen | Special Effects Technician |
Russell L. Smith | Special Effects Technician |
Zoltan Toth | Special Effects Technician |
Reyhan Bekar | Production Assistant |
Aida Gaitero | Production Assistant |
Vera Maria Jung | Production Assistant |
Nico Santavicca | Production Assistant |
Sharon Howat | Production Coordinator |
Milena Bomalick | Production Secretary |
Silke Harbauer | Production Secretary |
Toma Bowen | Compositor |
Ryan Urban | Compositor |
Eric Weinschenk | Compositor |
Thomas Thiele | Special Effects Technician |