Jean-Claude Van Damme als Chance Boudreaux | |
Arnold Vosloo als Pik van Cleef | |
Lance Henriksen als Emil Fouchon | |
Yancy Butler als Natasha Binder | |
Sven-Ole Thorsen als Stephan | |
Wilford Brimley als Uncle Douvee | |
Ted Raimi als Man on the Street | |
Kasi Lemmons als Det. Marie Mitchell | |
Willie C. Carpenter als Elijah Roper | |
Eliott Keener als Randal Poe | |
Chuck Pfarrer als Douglas Binder | |
Robert Apisa als Mr. Lopacki | |
Douglas Forsythe Rye als Frick | |
Mike Leinert als Frack | |
Lenore Banks als Marie | |
Barbara Tasker als Waitress | |
Randy Cheramie als Shop Steward | |
Robert Pavlovich als Detective | |
Marco St. John als Dr. Morton | |
Joe Warfield als Ismal Zenan | |
Jeanette Kontomitras als Madam | |
Tom Lupo als Jerome | |
Jules Sylvester als Peterson | |
David Efron als Billy Bob | |
Codie Scott als Reporter | |
Klmberly Roper als Prostitute (uncredited) | |
Pete Antico als Thug in Bar (uncredited) | |
Stephen R. Alfred als Police Officer on Strike (uncredited) |
John Woo | Director |
Chuck Pfarrer | Screenplay |
Sean Daniel | Producer |
James Jacks | Producer |
Russell Carpenter | Director of Photography |
Bob Murawski | Editor |
Phil Dagort | Production Design |
Philip Messina | Art Direction |
Michele Poulik | Set Designer |
Karyn Wagner | Costume Design |
Steven Scaffidi | Camera Operator |
Valerie McCaffrey | Casting |
Nancy Nayor | Casting |
Donna Spahn | Hairstylist |
Marisa Aboitiz | Costume Supervisor |
Faith Conroy | Script Supervisor |
Monroe Kelly | Assistant Art Director |
Dave Kelsey | Scenic Artist |
Kevin Bartnof | Foley |
Ellen Heuer | Foley |
James Bolt | Sound Re-Recording Mixer |
Michael C. Casper | Sound Re-Recording Mixer |
John Pospisil | Supervising Sound Effects Editor |
George Simpson | Supervising Sound Editor |
John Dunn | Supervising Sound Editor |
Dale L. Martin | Special Effects Coordinator |
William H. Burton Jr. | Stunt Coordinator |
Philip Lee | Camera Operator |
Randy Walsh | Camera Operator |
Frank M. Holgate | Helicopter Camera |
Randy Nolen | Steadicam Operator |
Jeff Mart | Steadicam Operator |
Dick Bernstein | Music Editor |
Patricia Serafina Madiedo | Production Supervisor |
Graeme Revell | Original Music Composer |
Tim Simonec | Original Music Composer |
Sam Raimi | Executive Producer |
Glynn Rubin | Stunts |
David A. Whittaker | Dialogue Editor |
Curt Schulkey | Dialogue Editor |
Steven Melton | Property Master |
Billy Bragg | Second Unit Director of Photography |
Robert Tapert | Executive Producer |
Daryl Kass | Unit Production Manager |
Dennis Maguire | First Assistant Director |
John Gallagher | Second Assistant Director |
Michael St. Hilaire | Camera Operator |
Peter Krause | Camera Operator |
Michael Gfelner | First Assistant Camera |
Marc Margulies | First Assistant Camera |
Todd Dos Reis | First Assistant Camera |
Kirk Bloomberg | Second Assistant Camera |
Frank M. Holgate | Aerial Director of Photography |
Melissa Moseley | Still Photographer |
Vojislav Mikulic | Gaffer |
Carlo Papica | Best Boy Electrician |
Andrew Rawson | Electrician |
Christian Martinez | Electrician |
Chris McGuire | Electrician |
Cougar Easley | Electrician |
Mike 'Chewie' Pappas | Electrician |
Glenn E. Moran | Electrician |
Jordy Valenti | Electrician |
Adam Santelli | Electrician |
Chris Milani | Electrician |
Lloyd Moriarity | Key Grip |
Eugene B. Kerry | Best Boy Grip |
Doug Chartier | Dolly Grip |
Al Rizzo | Sound Mixer |
Kenny Delbert | Sound Mixer |
Gerrit V. Folsom | Location Manager |
Skip Godwin | Boom Operator |
Michael Faba | Boom Operator |
John P. Scott | Boom Operator |
Eugene Van Varenberg | Associate Producer |
Nancy Blewer | Second Second Assistant Director |
Michelle Schluter-Ford | Production Coordinator |
Jennifer Birchfield-Eick | Assistant Production Coordinator |
Don Orlando | Accountant |
David Chute | Unit Publicist |
Robert Easton | Dialogue Coach |
Doug Lefler | Storyboard Artist |
Kelly Curley | Art Department Coordinator |
Alice Baker | Assistant Set Decoration |
Joe Quinlivan | Special Effects |
Leo Leoncio Solis | Special Effects |
Dean R. Brown | Special Effects |
Dale Jones | Special Effects |
Gary Jones | Special Effects |
Blumes Tracy | Special Effects |
Steven Melton | Armorer |
Randolph W. Andell | Assistant Property Master |
Zoltan Elek | Makeup Artist |
Anne Hieronymus | Key Makeup Artist |
Dena Matranga | Wardrobe Assistant |
Renee Dodson | Costumer |
Christine Weckx | Dresser |
Michael McDuffee | Transportation Coordinator |
Jerry Henry | Transportation Captain |
Roy A. Grace | Driver |
Al Sens | Driver |
Herbert Colar | Driver |
Greg Collins | Driver |
Lionel C. Johnson | Driver |
Rodney Theard | Driver |
Bill Ballou | Construction Coordinator |
Nick Rippon | Construction Foreman |
Philbert Olivier | Painter |
Michelle Kelsey | Painter |
John Schluter | Security Coordinator |
Vincent J. Burns | Set Production Assistant |
Elston Howard | Set Production Assistant |
Christi Alexander | Set Production Assistant |
Sal Maggiore | Set Production Assistant |
Batou Chandler | Set Production Assistant |
Ashley Nolan | Set Production Assistant |
Doreen A. Dixon | Post Production Supervisor |
Gus Medina | Assistant Editor |
Michael Jonascu | Assistant Editor |
Paul Hart | Assistant Editor |
Jody Cleveland | Assistant Editor |
Ron Bartlett | Sound Editor |
Donald Flick | Sound Editor |
Lou Kleinman | Sound Editor |
Elliott Koretz | Sound Editor |
Geoffrey G. Rubay | Sound Editor |
Curt Schulkey | Supervising ADR Editor |
Cliff Latimer | ADR Editor |
Alan Holly | ADR Mixer |
John Pospisil | Special Sound Effects |
Josephine Nericcio | Sound Assistant |
Oscar Mitt | Sound Assistant |
Mary Ruth Smith | Foley Editor |
Kevin Bartnof | Foley Artist |
Ellen Heuer | Foley Artist |
Linda Corbin | Foley Mixer |
Sandy Brundage | Negative Cutter |
Kevin Henry | Negative Cutter |
William Pine | Color Timer |
Heather Burton | Stunt Double |
Jophery C. Brown | Stunts |
Ric Roman Waugh | Stunts |
Gilbert B. Combs | Stunts |
Dane Farwell | Stunts |
Tommy J. Huff | Stunts |
Henry Kingi Jr. | Stunts |