Sally Hawkins als Elisa Esposito | |
Michael Shannon als Richard Strickland | |
Richard Jenkins als Giles | |
Octavia Spencer als Zelda Fuller | |
Michael Stuhlbarg als Dr. Robert Hoffstetler | |
Doug Jones als Amphibian Man | |
David Hewlett als Fleming | |
Nick Searcy als General Hoyt | |
Stewart Arnott als Bernard | |
Nigel Bennett als Mihalkov | |
Lauren Lee Smith als Elaine Strickland | |
Martin Roach als Brewster Fuller | |
Allegra Fulton als Yolanda | |
John Kapelos als Mr. Arzounian | |
Morgan Kelly als Pie Guy | |
Marvin Kaye als Burly Russian | |
Dru Viergever als Military Policeman | |
Wendy Lyon als Sally (Secretary) | |
Cody Ray Thompson als Guard | |
Diego Fuentes als Worker | |
Madison Ferguson als Tammy Strickland | |
Jayden Greig als Timmy Strickland | |
Karen Glave als African American Wife | |
Danny Waugh als African American Husband | |
Dan Lett als Cadillac Salesman | |
Deney Forrest als Lou | |
Brandon McKnight als Duane | |
Clyde Whitham als Wet Cinema Patron | |
Jonelle Gunderson als Bus Passenger #1 | |
Cameron Laurie als Bus Passenger #2 | |
Evgeny Akimov als Russian Band | |
Sergey Nikonov als Russian Band | |
Vanessa Oude-Reimerink als Russian Band | |
Alexey Pankratov als Russian Band | |
Shane Clinton Jarvis als Military Police (uncredited) | |
Dave Reachill als Scientist (uncredited) | |
Amanda Smith als Mrs. Peabody (uncredited) | |
Maxine Grossman als Bus Passenger (uncredited) |
David Best | Assistant Art Director |
Guy Davis | Conceptual Design |
David G. Fremlin | Assistant Art Director |
Shane Vieau | Set Decoration |
Evan Webber | Assistant Art Director |
Luis Sequeira | Costume Design |
Marc Kuitenbrouwer | Construction Coordinator |
Jeff Vitkuske | Other |
Sidney Wolinsky | Editor |
Samantha Dick | Assistant Art Director |
Jean Frenette | Stunt Coordinator |
Vanessa Taylor | Screenplay |
Mary Juric | Assistant Editor |
Lisa Shamata | Unit Publicist |
Danny Haeberlin | Researcher |
Glen Gauthier | Sound Mixer |
Mike Hill | Sculptor |
Dennis Berardi | Visual Effects Supervisor |
John B. Harper | First Assistant Camera |
Jordan Samuel | Makeup Department Head |
Greg Sigurdson | Other |
J. Miles Dale | Producer |
Paul D. Austerberry | Production Design |
Luca Nemolato | Conceptual Design |
Guillermo del Toro | Producer |
Liz Sayre | Executive Producer |
Kristin Wayne | Makeup Artist |
Pierre Henry | Assistant Director |
Guillermo del Toro | Screenplay |
Guillermo del Toro | Director |
Guillermo del Toro | Story |
Jeffrey A. Melvin | Set Decoration |
Christian T. Cooke | Sound Re-Recording Mixer |
Nathan Robitaille | Supervising Sound Editor |
Brad Zoern | Sound Re-Recording Mixer |
Jeff Poulis | Set Dresser |
Nigel Churcher | Art Direction |
Sophie Giraud | Additional Still Photographer |
Tom Starnes | Gaffer |
Robert Johnson | Key Grip |
Brent Robinson | Underwater Camera |
Lukas Press | Hairstylist |
Lisa Pagliaro | Seamstress |
Jonathan Oliveira | Casting Associate |
Dug Rotstein | Script Supervisor |
Gilles Corbeil | Camera Operator |
Sarah Riley | Digital Intermediate |
Cam McLauchlin | Music Editor |
Roberto Campanella | Choreographer |
Rossana Vendramini | Key Hair Stylist |
Patricia Keighran | Key Makeup Artist |
Chris Bacik | Drone Operator |
Dan Laustsen | Director of Photography |
Cam McLauchlin | Title Designer |
Catherine Gilchrist | Casting Assistant |
Ann Steel | Assistant Costume Designer |
Robin D. Cook | Casting |
Ashley Gray | Casting Associate |
Rob Hegedus | Music Editor |
Jordan Worrell | Animal Wrangler |
Paula Fleet | Hair Designer |
Jason Dodds | Rigging Gaffer |
Dustin Harris | Music Editor |
Bruce McLean | Transportation Coordinator |
John Markle | Visual Effects Coordinator |
Trey Harrell | Digital Effects Supervisor |
Kirsten Bligh | Visual Effects Coordinator |
Anastasia Starova | Visual Effects Coordinator |
Nicolas Charron | Orchestrator |
Peter Dydo | Animation |
Hayley Fromstein | Animation |
Jill Purdy | Dialogue Editor |
Steve Baine | Foley |
Dashen Naidoo | Sound Effects Editor |
John Soukup | Sound Recordist |
Steve Switzer | Boom Operator |
Tyler Whitham | Sound Effects Editor |
Nate Thomas | Animation |
Clifford J. Tasner | Orchestrator |
Jae Won D. Lee | Visual Effects Coordinator |
Brandon Schaafsma | Visual Effects Editor |
Jean-Pascal Beintus | Orchestrator |
Kevin Scott | Animation Director |
Warren Appleby | Special Effects Coordinator |
Luke Groves | Visual Effects Producer |
Alex Bullick | Sound Effects Editor |
Sylvain Morizet | Orchestrator |
Ryan MacDuff | Visual Effects Coordinator |
Kevin Howard | Sound Effects Editor |
Paul Gosse | Sound Mixer |
Carlos Arancibia | Animation |
Jeremy Johnson | Digital Compositor |
Nelson Ferreira | Sound Editor |
Edward Tracz | Stunt Double |
Shaila D'Onofrio | Stunt Double |
Christina Pitts Jazzar | Associate Choreographer |
Alexandre Desplat | Original Music Composer |