Dennis Quaid als Willis Davidge | |
Louis Gossett Jr. als Jeriba 'Jerry' Shigan | |
Brion James als Stubbs | |
Richard Marcus als Arnold | |
Carolyn McCormick als Morse | |
Lance Kerwin als Joey Wooster | |
Bumper Robinson als Zammis | |
Jim Mapp als Old Drac | |
Scott Kraft als Jonathan | |
Lou Michaels als Wilson | |
Andy Geer als Bates | |
Henry Stolow als Cates | |
Danmar als Wise Guy | |
Mandy Hausenberger als 1st Medic | |
Herb Andress als Hopper | |
Jack Luceno als Drac Movement | |
Barry Stokes als Huck | |
Ulrich Günther als Daggett | |
Emily Woods als Simpson | |
Colin Gilder als Chavo | |
Charles M. Huber als Kranzer | |
Frank Henson als Lump | |
Jazzer Jeyes als Scarbreath | |
Doug Robinson als Walker | |
Mark McBride als Hensler | |
Menyhért René Balog-Dutombé als Mills | |
Tony L. Moore als Special Drac | |
Tom Baker als Narrator (voice) |
Stanley O'Toole | Executive Producer |
Stephen J. Friedman | Producer |
Tony Imi | Director of Photography |
Hannes Nikel | Editor |
Wolfgang Petersen | Director |
Edward Khmara | Screenplay |
Rolf Zehetbauer | Set Decoration |
Monika Bauert | Costume Design |
Jane Feinberg | Casting |
Mike Fenton | Casting |
Troy Neighbors | Casting |
Christine Jahn | Visual Effects Editor |
Scott Brose | Sound Editor |
Karl-Heinz Vogelmann | Still Photographer |
Werner Achmann | Art Direction |
Robert Hathaway | Music Editor |
Bernhard Neureiter | Construction Coordinator |
Ron Pender | Dolby Consultant |
Martin Grace | Stunt Coordinator |
Micky Wilson | Gaffer |
Herbert Strabel | Art Direction |
Tony White | Camera Operator |
Heiner Harss | Foley |
Mike Le Mare | Sound Designer |
Alan Paley | Sound Editor |
Dave Carson | Visual Effects Art Director |
Bruce Walters | Animation Supervisor |
Grahame Ménage | Scenic Artist |
Mel Kutbay | Foley |
Don Dow | Visual Effects Supervisor |
Alfie Emmins | Gaffer |
Chris Walas | Creature Design |
Hunt Downs | Unit Publicist |
Gary Clayton | Dialogue Editor |
Ellen E. Lichtwardt | Animation Supervisor |
Maurice Jarre | Original Music Composer |
Bob MacDonald Jr. | Special Effects Supervisor |
Carol Walas | Creature Design |
Barry Longyear | Story |
Ariel Levy | Production Manager |
Eddie Powell | Stunts |
Bill Weston | Stunts |
Terry Cade | Stunts |
Daniel Parker | Makeup Designer |
Chris Taylor | Key Hair Stylist |
Brian Wade | Special Effects Makeup Artist |
Chris Walas | Special Effects Makeup Artist |
Rolf Zehetbauer | Production Design |
Jan-Michael Brandt | Unit Manager |
Dieter Meyer | Production Supervisor |
Harry Nap | Production Manager |
Walter Pucker | Production Manager |
Scott Wodehouse | Production Manager |
Bert Batt | First Assistant Director |
Robert Hottarek | Third Assistant Director |
Gerd Huber | Second Assistant Director |
Hannes Nikel | Second Unit Director |
Thomas Jauch | Second Unit First Assistant Director |
Albrecht von Bethmann | Second Unit First Assistant Director |
Peter Dürst | Property Master |
Richard Eglseder | Property Master |
Josef Farnbauer | Sculptor |
Zoltán Horváth | Set Dresser |
Michael Murchan | Construction Manager |
Peter Bond | Sound Editor |
Gary Clayton | Dialogue Editor |
Stanley B. Gill | Sound Recordist |
John Ireland | Dialogue Editor |
Günther Ruckdeschel | Boom Operator |
Karola Storr | Foley Editor |
Markus Blunder | Second Assistant Camera |
Jack Coggins | Electrician |
Michel Gemmell | Underwater Director of Photography |
Ray Gilberti | Assistant Camera |
Bernie Grill | Best Boy Electric |
Randy Jonsson | Assistant Camera |
Clive Prior | Second Assistant Camera |
Ellen Lichtwardt Goodchild | Animation Supervisor |
Susan Fritz-Monahan | Production Coordinator |
Kathy Sykes | Production Coordinator |